Ważne
  Tak zmieni się Polana Jakuszycka (ZOBACZ)

  Tak zmieni się Polana Jakuszycka (ZOBACZ)

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Tak zmieni się Polana Jakuszycka (ZOBACZ)
  1/5
  przejdź do galerii

  ©infografika Stowarzyszenie Bieg Piastów

  Stadion narciarski z 15-tysięczną widownią, nowa strzelnica biathlonowa i asfaltowa rolkostrada powstaną na Polanie Jakuszyckiej.
  Stowarzyszenie Bieg Piastów postanowiło podzielić się Polaną Jakuszycką z gminą Szklarska Poręba. To pierwszy krok w kierunku utworzenia tam profesjonalnego ośrodka narciarstwa biegowego i biathlonu.
  Polana Jakuszycka potrzebuje bowiem kolejnych inwestycji, których stowarzyszenie nie zdoła udźwignąć. - Nie chcemy hamować rozwoju - mówi jego prezes Julian Gozdowski.

  Rolę inwestora, a następnie operatora, chce przejąć gmina Szklarska Poręba. Po kilku miesiącach negocjacji ustalono, że samorząd dostanie w 25-letnią dzierżawę ok. 3 ha na Polanie. Roczny czynsz ustalono na 45 tys. zł.
  Na wynajętym terenie ma zostać zbudowany stadion narciarski z 15-tysięczną widownią, nowa strzelnica biathlonowa i asfaltowa rolkostrada.

  - Chcemy, żeby ośrodek spełniał najwyższe standardy Międzynarodowej Unii Biathlonowej, które są wyższe od norm Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Dzięki temu będzie tu można organizować mistrzostwa świata w biathlonie. Jednocześnie chcemy utrzymać dostępność ośrodka dla narciarzy amatorów - tłumaczy Dariusz Serafin, członek zarządu Stowarzyszenia Bieg Piastów.

  Projektanci zaplanowali dwa nowoczesne budynki z wielofunkcyjnymi salami. Po zawodach pomieszczenia do smarowania nart dla zawodników można zamienić na szatnie dla amatorów, codziennie przyjeżdżających na Polanę Jakuszycką. Szatnie reprezentacji narodowych można zaś przekształcać w pokoje hotelowe o turystycznym standardzie. W budynku głównym również zaprojektowane są pokoje hotelowe i sale konferencyjne. Te ostatnie podczas zawodów służyć mają dziennikarzom i sędziom.

  By zbudować stadion, trzeba będzie wyburzyć wszystkie cztery istniejące na Polanie budynki mieszczące biura, szatnie i toalety. W zamian stowarzyszeniu zostanie udostępnione jedno ze skrzydeł nowego stadionu narciarskiego. Pod zarządem Biegu Piastów pozostanie 60 km tras narciarskich oraz dwa parkingi przy Polanie.

  Wartość inwestycji, w zależności od wybranego wariantu, szacuje się na kilkanaście do kilkudziesięciu milionów złotych. Władze Szklarskiej Poręby przyznają, że nie mają takich pieniędzy i liczą na wsparcie województwa i rządu. - W ostatnich miesiącach otrzymaliśmy informacje potwierdzające, że możemy liczyć na wsparcie z zewnątrz - mówi burmistrz kurortu Grzegorz Sokoliński.

  Umowa dzierżawy Polany wygaśnie, jeśli w ciągu dwóch lat nie uda się zdobyć funduszy i pozwolenia na budowę. Inwestycja ma rozpocząć się wiosną 2014 roku, po zawodach Pucharu Świata w Szklarskiej Po-rębie. Stadion powinien być gotowy na

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polana Jakuszycka?

   JerzyK. Szczecinek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 88 / 49

   Czy po takiej zabudowie, to będzie jeszcze Polana Jakuszycka? Czy i co zyska na tym nasz Bieg Piastów?
   Kto zapełni tak dużą widownię? Nie wystarczy widownia na 5-8 tys. z możliwością dostawienia...rozwiń całość

   Czy po takiej zabudowie, to będzie jeszcze Polana Jakuszycka? Czy i co zyska na tym nasz Bieg Piastów?
   Kto zapełni tak dużą widownię? Nie wystarczy widownia na 5-8 tys. z możliwością dostawienia sektorów składanych? Piłkarzy i kibiców piłkarskich jest więcej a nowych stadionów nie da się zapełnić.
   Budujcie i to szybko! Chciałbym to jeszcze zobaczyć. Powodzenia.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo