Krzyki w parku Południowym

  Krzyki w parku Południowym

  Leszek Niedzielski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ktoś kiedyś powiedział, że "dawniej ludzie święta czcili i wszystko na czas zrobili, dziś niestety, rąk tak wiele gwałci święta i niedziele, i jaki z tego zysk mamy, mniej niż przedtem zarabiamy".
  Oczywiście, tak już jest od lat, jesteśmy zabiegani, mamy mało czasu dla siebie i dla innych. A może z upływem lat ten czas coraz bardziej się rozkręca, rozpędza, biegnie coraz szybciej i szybciej nam ucieka?

  Skoro wszechświat się powiększa, rozszerza i pędzi w szalonym tempie w różnych kierunkach, to podobnie może być z czasem, który jest przecież nierozerwalnie związany z przestrzenią. Mając mało czasu, który nam ciągle umyka, staramy się go przechytrzyć i przedłużyć. Mając tylko dwa dni wolne od pracy w czasie świąt Bożego Narodzenia, staramy się, żeby te święta trwały jeszcze po świętach i, co ważniejsze, żeby te święta zaczęły się już przed świętami. Na długo przed świętami.

  Wielkie magazyny handlowe, i mniejsze sklepy też, stwarzają nam swoimi pięknymi dekoracjami atmosferę świąteczną już od następnego dnia po Wszystkich Świętych.
  Sklepy sklepami, ale biura, różne zakłady pracy urządzają swoim pracownikom spotkania wigilijne już od pierwszych dni grudnia i dzielą się opłatkiem na długo przed właściwym dzieleniem się opłatkiem.

  A jeżeli dodamy do tego różne spotkania prywatne i rodzinne, okaże się, że niektórzy przed prawdziwą Wigilią będą mieli w grudniu za sobą kilka lub kilkanaście wigilii i opłatków. Komu czasu nie stanie, ten ma jeszcze okazję na opłatek po świętach, przed sylwestrem. Zresztą sylwestra można przesunąć na 1 stycznia.

  To jest zupełnie zrozumiałe, że przed świętami rozmawia się o świętach. Proste skojarzenie. A o czym ma się rozmawiać - o pracy? O samochodach? O muzyce? Artur Rubinstein lubił spotykać się z biznesmenami, ponieważ oni chętnie rozmawiali o muzyce. Inaczej niż muzycy. Różnie z tym bywa. Muzycy najczęściej rozmawiają między sobą o pieniądzach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama