Tak dawniej wyglądały polskie święta

  Tak dawniej wyglądały polskie święta

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rok 1963: przygotowania do świąt w przedszkolu Leśny Ludek we Wrocławiu
  1/4
  przejdź do galerii

  Rok 1963: przygotowania do świąt w przedszkolu Leśny Ludek we Wrocławiu ©fot. Grzegorz Dembiński, Wojtek Wilczyński

  W niektórych domach zamiast choinki stał snopek zboża, a dzieci w słomie szukały świątecznych orzechów. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie sprzed sześćdziesięciu czy pięćdziesięciu lat. Bo kto widział, żeby prezenty przynosił Dziadek Mróz, a nie Święty Mikołaj czy Aniołek
  Lata czterdzieste
  Wojciech ma dzisiaj dobrze po osiemdziesiątce, ale pamięta, jak jesienią 1945 roku opuszczał wieś niedaleko Trembowli. Załadowano ich do wagonów, a konie i krowy zapędzono na lorę. Podróż trwała dwa tygodnie. Potem jeszcze tydzień koczowania w pociągu na bocznicy w Brochowie. W końcu znaleźli nowe gospodarstwo, pod Wołowem. W ich nowym domu mieszkali jeszcze Niemcy - małżeństwo z córkami. Dogadać się można było z nimi tylko na migi, bo nikt z nich nie mówił po niemiecku, a oni po polsku też ani w ząb. Rodzina Wojciecha ani się obejrzała, a już trzeba było się przygotowywać do świąt.

  W izbie musiał stanąć snopek zboża z kłosami, pod świątecznym obrusem musiało być siano, a pod nim czosnek, w 1945 roku przywieziony jeszcze ze Wschodu. Wojciech wspomina, że niemiecka rodzina z przerażeniem patrzyła, kiedy wnosili snopek do domu, myśleli chyba, że chcą dom podpalić. Najważniejszym momentem świąt dla dzieci był czas, kiedy ojciec rozgarniał słomę po podłodze, a synowie musieli siedzieć tyłem do niego. Bo właśnie wtedy rzucał w tę słomę orzechy - włoskie i laskowe. A dzieci później na kolanach rękami tę słomę rozgarniały i szukały smakołyków.

  Andrzej cały grudzień spędził z mamą i bratem w pociągu. Bo choć podróż ze Stanisławowa trwała dwa tygodnie, to kolejne 14 dni spędzili w pociągu na bocznicach w Oleśnicy i Żaganiu. Nie wysiadali, bo wszyscy umówili się, że jadą do Wrocławia. Dotarli na Brochów 22, może 23 grudnia 1945 r. I z bocznicy kolejowej cały transport zabrano do siedziby Państwowego Urzędu Repatriacyjnego przy Paulińskiej. Tam na pudłach z rzeczami spędzili swoje pierwsze święta.
  Na drugie święta Bożego Narodzenia mieli już mieszkanie, w okolicach Komuny Paryskiej.

  - Choinkę skombinowaliśmy na Niskich Łąkach - uśmiecha się.- Ozdobiliśmy ją żarówkami pomalowanymi na żółto i czerwono i posypaliśmy watą szklaną. Drapało jak cholera. Ale oprócz choinki niewiele było w domu. Bieda była taka, że mama szyła nam w rękach spodnie z jakichś koców.

  Lata pięćdziesiąte

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama