Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Miasto wydało miliony, by zmniejszyć umieralność noworodków

Sylwia Foremna
W 2006 roku wskaźnik umieralności okołoporodowej noworodków w województwie wynosił 6,9 promila (niecałe 7 zgonów na 1000 urodzeń). Plasowało nas to na jednym z ostatnich miejsc. Wyniki te należały do najwyższych w kraju. Obecnie zajmujemy miejsce 11 spośród 16 województw.

Stało się tak m.in. dzięki zaangażowaniu magistratu i udaną próbę poprawy niepokojącej sytuacji. Na poprawę jakości opieki nad matką i dzieckiem w latach 2008-2012 miasto przeznaczyło ponad 2 mln zł. Szpitale otrzymały specjalistyczny sprzęt i utworzono cztery szkoły rodzenia.

- Na gwiazdkę przekazaliśmy dla szpitali i szkół rodzenia sprzęt specjalistyczny o wartości prawie 96 tys. zł - mówi Anna Szarycz, dyrektor wydziału zdrowia spraw społecznych Urzędu Miejskiego.

Dodaje, że na realizację programu Szkoły Rodzenia w latach 2013-2014 przekazali 264 tys. zł

Dyrektorzy szpitali cieszą się m.in. przy pomocy miasta i specjalistycznego sprzętu, który został zakupiony, mniej dzieci rodzi się martwych i mniej umiera do szóstej doby po porodzie. Ale też przyznają, że cały czas pieniądze na coś są potrzebne.

- Pieniądze są jeszcze potrzebne na sale porodowe. Chciałbym aby w moim szpitalu kobiety rodziły intymniej, a nie na jednej dużej sali. Ciągle potrzebne są też fundusze na remonty - zapewnia Janusz Wróbel, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Falkiewicza przy ul. Warszawskiej .

W szpitalach przydałoby się też więcej łóżek. - U nas jest 30 łóżek specjalistycznych, na których kładziemy kobiety z patologią ciąży. A tylko 18 mamy dla porodów fizjologicznych. Przydałoby się jeszcze raz tyle i o to uśmiecham się do dyrektora - mówi Barbara Królak-Olejnik, szef kliniki neonatologii w Akademickim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej.

Dyrektorzy szpitali apelują też do kobiet, by chodziły do szkół rodzenia i edukowały się, bo wiedza ta w dużym stopniu wpływa na zmniejszanie umieralności okołoporodowej.

Bezpłatne szkoły rodzenia funkcjonują przy czterech wrocławskich szpitalach:
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego
- Państwowy Szpital Kliniczny nr 1 przy ul. Chałubińskiego
- Szpital Specjalistyczny im. Falkiewicza przy ul. Warszawskiej
- Akademicki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: Miasto wydało miliony, by zmniejszyć umieralność noworodków - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska