Wrocław: Miasto wydało miliony, by zmniejszyć umieralność...

  Wrocław: Miasto wydało miliony, by zmniejszyć umieralność noworodków

  Sylwia Foremna

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W 2006 roku wskaźnik umieralności okołoporodowej noworodków w województwie wynosił 6,9 promila (niecałe 7 zgonów na 1000 urodzeń). Plasowało nas to na jednym z ostatnich miejsc. Wyniki te należały do najwyższych w kraju. Obecnie zajmujemy miejsce 11 spośród 16 województw.
  Stało się tak m.in. dzięki zaangażowaniu magistratu i udaną próbę poprawy niepokojącej sytuacji. Na poprawę jakości opieki nad matką i dzieckiem w latach 2008-2012 miasto przeznaczyło ponad 2 mln zł. Szpitale otrzymały specjalistyczny sprzęt i utworzono cztery szkoły rodzenia.

  - Na gwiazdkę przekazaliśmy dla szpitali i szkół rodzenia sprzęt specjalistyczny o wartości prawie 96 tys. zł - mówi Anna Szarycz, dyrektor wydziału zdrowia spraw społecznych Urzędu Miejskiego.


  Dodaje, że na realizację programu Szkoły Rodzenia w latach 2013-2014 przekazali 264 tys. zł

  Dyrektorzy szpitali cieszą się m.in. przy pomocy miasta i specjalistycznego sprzętu, który został zakupiony, mniej dzieci rodzi się martwych i mniej umiera do szóstej doby po porodzie. Ale też przyznają, że cały czas pieniądze na coś są potrzebne.

  - Pieniądze są jeszcze potrzebne na sale porodowe. Chciałbym aby w moim szpitalu kobiety rodziły intymniej, a nie na jednej dużej sali. Ciągle potrzebne są też fundusze na remonty - zapewnia Janusz Wróbel, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Falkiewicza przy ul. Warszawskiej .

  W szpitalach przydałoby się też więcej łóżek. - U nas jest 30 łóżek specjalistycznych, na których kładziemy kobiety z patologią ciąży. A tylko 18 mamy dla porodów fizjologicznych. Przydałoby się jeszcze raz tyle i o to uśmiecham się do dyrektora - mówi Barbara Królak-Olejnik, szef kliniki neonatologii w Akademickim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej.

  Dyrektorzy szpitali apelują też do kobiet, by chodziły do szkół rodzenia i edukowały się, bo wiedza ta w dużym stopniu wpływa na zmniejszanie umieralności okołoporodowej.

  Bezpłatne szkoły rodzenia funkcjonują przy czterech wrocławskich szpitalach:
  - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego
  - Państwowy Szpital Kliniczny nr 1 przy ul. Chałubińskiego
  - Szpital Specjalistyczny im. Falkiewicza przy ul. Warszawskiej
  - Akademicki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   , (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 22

   2 miliony i 94 tysiące!!!!! Ale obciach.A na durne szpilkostrady 3 miliony.Nóż się w kieszeni otwiera.Oby któregoś z urzędniczyn dziecko nie znalazło się w tych niechlubnych statystykach....rozwiń całość

   2 miliony i 94 tysiące!!!!! Ale obciach.A na durne szpilkostrady 3 miliony.Nóż się w kieszeni otwiera.Oby któregoś z urzędniczyn dziecko nie znalazło się w tych niechlubnych statystykach.
   Utracjusze a nie urzędnicy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 18

   wystarczyloby ze zwoniliby te urzedniczki i ich pensje dac szpitalom. Dyrektor do spraw zdrowia, plus jej sekretarka, plus kierowca, plus rzecznik prasowy i juz mamy miliony rocznie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama