Dolny Śląsk w stolicy

  Dolny Śląsk w stolicy

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dolnoślązacy razem trzymają się w Warszawie. Ich klub obchodzi właśnie dziesiąte urodziny.
  Klub Dolnośląski w Warszawie liczy 300 osób. To artyści, biznesmeni, prawnicy, bankowcy i politycy. Założył go 10 lat temu wrocławianin Ryszard Lechki.

  Dolnoślązacy przyznają, że potrzebowali miejsca spotkań w stolicy.
  - Znam prezesa poważnej firmy, który od ponad 30 lat w każdy piątek przemierza trasę z Warszawy do Wrocławia, by w poniedziałek rano jechać w przeciwnym kierunku - opowiada Lechki. - Ludzie tęsknią za swoją małą ojczyzną.

  Dlatego średnio raz na trzy miesiące widzą się w Klubie Bankowca przy ul. Smolnej. Na wieczorne spotkanie zwykle jadą prosto z pracy. Grzęzną w korkach, ale jadą tam - zamiast do domu - bo łączy ich sentyment do naszego regionu.

  Dyskutują o tym, kiedy drogowcy uporają się z remontem mostu Szczytnickiego, jaka inwestycja rozpocznie się w najbliższym czasie? Albo czy prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w końcu zdecyduje się na kandydowanie w wyborach prezydenckich i jakie ma szanse?

  Dopiero po oficjalnym wstępie można przy kawie i ciastku porozmawiać o tym, jak by pomóc Wrocławiowi na warszawskich salonach. Chociaż oficjalnie nikt do takich posunięć się nie przyzna. Natomiast każdy potwierdzi, że klubowicze to ludzie uzależnieni od Dolnego Śląska.

  - Urodziłem się w Węglińcu, uczyłem w Zgorzelcu, mieszkałem w Bolesławcu i uwielbiam wrocławskie kluby - wylicza Waldemar Paturej, który w Warszawie prowadzi firmę Human Resourse Consulting. - W Warszawie czuję się dobrze, ale wiem, że wrócę na Dolny Śląsk. Dlaczego? Bo, gdy jadę samochodem ze stolicy, to przed Wrocławiem, gdy zaczynają się pojawiać dachy z czerwonej dachówki, na sercu robi mi się jakoś cieplej - tłumaczy.

  Wtóruje mu człowiek legenda Solidarności - prof. Karol Modzelewski.
  - Mieszkałem we Wrocławiu 20 lat. Zawsze mówię, że jestem stąd, choć wcale się tu nie urodziłem. Po prostu czuję się wrocławianinem, bo to miasto pełne otwartych ludzi, z którymi się identyfikuję - podkreśla prof. Modzelewski.


  Plotki i konkret

  Kraków i Poznań również mają swoje kluby w stolicy. Jednak tamte spotkania mają charakter wyłącznie towarzyski. Natomiast Dolnoślązacy szczycą się, że tylko oni omawiają konkretne problemy swojego regionu. Kolejne spotkanie - pod koniec marca.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo