Pan Samochodzik i sekrety templariuszy

  Pan Samochodzik i sekrety templariuszy

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kiedy 42 lata temu pisarz Zbigniew Nienacki wydał bestsellerową książkę "Pan Samochodzik i templariusze", prawdopodobnie nawet nie podejrzewał, że fikcja literacka przerodzi się w rzeczywistość. Tytułowy bohater powieści odnalazł swoje realne odzwierciedlenie w postaci pracownika muzeum w Wałbrzychu.
  Marek Stadnicki, podobnie jak Tomasz N.N., bohater książek Nienackiego, jest historykiem sztuki i kustoszem. Z literackim Panem Samochodzikiem łączy go również zamiłowanie do ochrony dóbr kultury i dzieł sztuki oraz detektywistyczna pasja do zgłębiania historycznych zagadek.

  Kiedy kilka lat temu w katalogu do wystawy przygotowanej przez Stadnickiego określono go Panem Samochodzikiem, potraktował to jak komplement.
  - Kiedy byłem małym chłopcem, zaczytywałem się w przygodach bohatera książek Nienackiego - opowiada Marek Stadnicki. - Historie o wolnomularzach i templariuszach rozpalały moją wyobraźnię i miały duży wpływ na wybór zawodu.


  Właśnie historia związana z wolnomularstwem była jednym z pierwszych historycznych odkryć kustosza. Kiedy kilka lat temu dostał etat szefa działu sztuki muzeum w Wałbrzychu, jego uwagę przykuł ogromny obraz zatytułowany "Architekt, budowniczy i kamieniarz", który wisi w jednej z sal wystawienniczych. Pochodzenie płótna nie jest znane. Kustosz nie ma jednak najmniejszych wątpliwości, że było ono elementem wystroju jednej z trzech działających w Wałbrzychu lóż masońskich.

  - Główna postać architekta trzyma cyrkiel, który był symbolem wielkiego mistrza, obok leży węgielnica służąca do pomiarów. Te dwa narzędzia są najważniejszym symbolem wolnomularzy, brakuje tu jedynie litery G oznaczającej gnosis, czyli poznanie. Malarz musiał ją pominąć, aby przekaz nie był zbyt czytelny - wyjaśnia kustosz wałbrzyskiego muzeum. - Trójka bohaterów stoi we wnętrzu starej, odrapanej katedry i analizuje plany budowy... nowej gotyckiej katedry.

  To również przekaz. Wolnomularze odcinali się od porządku głoszonego przez Kościół i chcieli wprowadzić w jego miejsce własny, nowy porządek.
  Dwa obrazy związane z ruchem wolnomularskim kustosz odnalazł również w magazynach muzeum.

  W zbiorach placówki nie ma żadnych dokumentów dotyczących tego tajnego stowarzyszenia. Dlatego szef działu sztuki zamierza przygotować opracowanie na ten temat i choć częściowo wyjaśnić jedną z historycznych zagadek miasta. Największym i najbardziej sensacyjnym odkryciem Marka Stadnickiego jest jednak historia związana z pobytem templariuszy na Dolnym Śląsku. Przed trzema laty kustosz zaczął gromadzić materiały do książki na ten temat. Chciał obalić mit, że słynni rycerze osiedlili się tylko w Oleśnicy Małej oraz Owieśnie i przybywali z Francji na obecny obszar Polski jedynie przez terytorium Niemiec.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama