Pierwsi w Polsce mamy superrezonans

  Pierwsi w Polsce mamy superrezonans

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Klinika Neurochirurgii Akademii Medycznej przy ul. Borowskiej jako pierwsza w kraju zakupiła supernowoczesny jądrowy rezonans magnetyczny.
  Urządzenie jest nieocenioną pomocą podczas operacji usuwania guzów mózgu.
  Dzięki nowemu aparatowi, chirurdzy mogą zobaczyć guzy nie tylko przed rozpoczęciem operacji, ale także po jej zakończeniu i w trakcie jej trwania. I zyskują pewność, że guz będzie całkowicie usunięty.

  W czwartek w klinice przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg przy użyciu nowego sprzętu. Kilkugodzinna operacja resekcji niezłośliwego guza mózgu 32-letniego mężczyzny zakończyła się pomyślnie.

  Do tej pory, położenie guza można było ustalić jedynie badając pacjenta przed operacją. Teraz badanie jest możliwe także podczas zabiegu.
  - Guz przekraczający sześć centymetrów znajdował się w okolicy czołowo-skroniowej - mówił po wczorajszym zabiegu prof. Włodzimierz Jarmundowicz, szef placówki. - System nawigacji rezonansu pozwolił mi bezbłędnie określić położenie guza, a potem dokładnie usunąć go - cieszył się.

  Podczas operacji lekarze widzą guz w dwóch miejscach - na ekranie komputera i na dużym szklanym telebimie, umieszczonym na ścianie sali operacyjnej.
  Sprzęt pozwala też zredukować koszty leczenia. Operacja trwa krócej i mniejsze jest ryzyko powikłań po zabiegu.
  - Sprzęt sprowadzono z Izraela. Wyprodukowała go amerykańska firma - mówi dr Bogdan Czapiga, neurochirurg.

  Wraz z całym oprogramowaniem, w tym m.in. komputerem i specjalnym mikroskopem, rezonans kosztował Akademię Medyczną 5 mln zł.
  - To prawdziwa rewolucja. Jako pierwsi w Polsce stosujemy tego typu aparat podczas zabiegów chirurgicznych. Rezonans magnetyczny przyjeżdża do stołu operacyjnego, więc nie trzeba już będzie wywozić uśpionego pacjenta na inny oddział, na którym znajduje się sprzęt - wyjaśnia Arkadiusz Förster, rzecznik prasowy Akademii Medycznej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama