Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prywatna firma będzie pracować za urzędnika

Ryszard Żabiński
Wytyczanie tras objazdów urzędnicy chcą powierzyć specjalistycznej firmie
Wytyczanie tras objazdów urzędnicy chcą powierzyć specjalistycznej firmie Tomasz Hołod
Urzędników od dróg wyręczy prywatna firma. Za jej usługi zapłacimy prawie pół miliona złotych.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta zapłaci prawie pół miliona złotych prywatnej firmie, która pomoże mu w planowaniu tras objazdów w czasie remontów dróg albo po nagłym zamknięciu mostów czy wiaduktów. Zleceniem już interesują się dwa przedsiębiorstwa. Zwycięzcę przetargu poznamy za kilka dni.

Powierzenie takich zadań prywatnym podmiotom to zaskakująca decyzja, bo w urzędzie miejskim i podległych mu jednostkach pracuje przynajmniej kilkaset osób zajmujących się właśnie m.in. sprawami organizacji ruchu drogowego. Po co więc angażować zewnętrzną firmę i płacić za to grube pieniądze?

W samym ZDiUM pracuje dzisiaj około 300 osób. Ale nie tylko ta instytucja zatrudnia fachowców mających odpowiadać za wrocławskie drogi. Sześćdziesięciu pracowników ma też wydział inżynierii miejskiej w magistracie.

Piętnastu z nich na liście swoich służbowych obowiązków ma zarządzanie ruchem w mieście, czyli m.in. właśnie planowanie objazdów - dokładnie to, co urzędnicy chcą powierzyć prywatnej firmie. O zwolnieniach w miejskich instytucjach po podpisaniu kontraktu ze zwycięzcą przetargu nie ma jednak mowy.
W magistracie tłumaczą, że pracownicy odpowiadający w urzędzie za ruch zatrudnieni są na stanowiskach urzędniczych. I że nie można od nich wymagać, aby tworzyli dokumentacje projektowe.

W ZDiUM przyznają, że z podobnych usług korzystali już wcześniej.
- Kończy nam się trzyletni kontrakt z inną firmą i teraz ogłosiliśmy przetarg, aby wyłonić następną - mówi Krzysztof Kubicki z ZDiUM.
- Jej zaangażowanie jest konieczne, pracownicy naszej instytucji mają, oprócz ruchu drogowego, też wiele innych zadań - przekonuje.

Co na to miejscy radni, którzy powinni patrzeć na ręce urzędnikom?
- Będziemy się takim przypadkom przyglądać - zapewnia Jan Chmielewski, przewodniczący komisji komunikacji i ochrony środowiska rady miejskiej we Wrocławiu. - Warto sprawdzić, czy to zdaje egzamin. Wydaje się, że powinno to być tańsze od zatrudniania dodatkowych pracowników.

- Wrocław ulega modzie na zlecanie prac zewnętrznym firmom - mówi Piotr Babiarz, przewodniczący klubu radnych PiS. - Może warto mieć w urzędzie kilku specjalistów od tych spraw?

- Outsourcing nie jest zły - uważa Zbigniew Sebastian, prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej. - Musi być jednak poprzedzony weryfikacją kompetencji własnych pracowników, analizą, czy oni nie mogliby tych prac wykonywać, badaniem stosowanych procedur itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska