Kolegium rozgrzeszyło księdza proboszcza

  Kolegium rozgrzeszyło księdza proboszcza

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  2,1 mln zł miał zapłacić ksiądz za wycięcie drzew. Ale kolegium unieważniło tę decyzję wójta.
  Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu dwa razy wydało decyzję w tej samej sprawie. Skrajnie odmienne postanowienia opatrzone są zapisami "decyzja ostateczna".

  W pierwszej z nich, z 25 sierpnia, SKO nie ma żadnych zastrzeżeń do decyzji wójta Nowej Rudy, który ukarał księdza za to, że bez jego zgody wyciął 12 drzew rosnących na cmentarzu w Woliborzu i w całości podtrzymuje nałożoną na duchownego ponaddwumilionową karę.

  Jednak dwa miesiące później SKO orzeka ponownie, pomimo wcześniejszej, podobno ostatecznej, decyzji i na dodatek całkiem inaczej ocenia sytuację. Unieważnia swoją pierwszą decyzję, jak i postanowienie wójta. Oznacza to, że ksiądz, który wyciął drzewa, może uniknąć kary.

  - O tym drugim postanowieniu nic jednak oficjalnie nie wiedzieliśmy. Gmina do dzisiaj nie otrzymała tego dokumentu. O jego istnieniu dowiedzieliśmy się, ponieważ podczas sesji przedstawił go radnym ksiądz z Woliborza - mówi wzburzony wójt Sławomir Karwowski, zapowiadając, że napisze skargę na wałbrzyskie SKO do prokuratury.

  Jego zdaniem, komuś bardzo zależy na tym, by po cichu ukręcić sprawie łeb.
  Zbigniew Rutecki, prezes SKO w Wałbrzychu, twierdzi jednak, że urzędnicy działają właściwie i nikt księdzu na rękę specjalnie nie idzie. - Po prostu w międzyczasie doszły nowe fakty i dlatego zweryfikowaliśmy naszą wcześniejszą decyzję - broni się prezes Rutecki.

  - Ksiądz Marek Bordjakiewicz napisał skargę, którą rozpatrzyliśmy, uznając, że rzeczywiście podczas podejmowania pierwszej decyzji zarówno przez wójta, jak i SKO doszło do rażącego naruszenia prawa.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama