Wrocław: W synagodze zapalą chanukową świeczkę

  Wrocław: W synagodze zapalą chanukową świeczkę

  Marcin Hołubowicz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu wraz z fundacją Bente Kahan organizuje w sobotę obchody Chanuki, czyli Święta Świateł. Każdy może przyjść, aby posłuchać Chóru Synagogi pod Białym Bocianem, porozmawiać z rabinem Samuelem Rosenbergiem czy skosztować tradycyjnych chanukowych słodkości.
  Chanuka, czyli Święto Świateł, trwa 8 dni. Związane jest z wydarzeniem, które miało mieć miejsce w trakcie żydowskiego powstania Machabeuszy w II w. p.n.e. W jerozolimskiej świątyni znaleziono dzban z oliwą, która pozwoliła płonąć świątynnej lampie nieprzerwanie przez 8 dni. Dlatego przez tyle dni w żydowskich domach zapala się świece.

  Wrocławskie obchody Chanuki rozpoczną się godz. 18 w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, przy ul. Pawła Włodkowica 7.


  Szczegółowy program:


  18:00 - występ Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod kierownictwem Stanisława Rybarczyka;
  18:30 - zapalenie ósmej świeczki chanukowej, wykład rabina Samuela Rosenberga o Chanuce połączony z tradycyjnym chanukowym poczęstunkiem;
  19:00 - "Spotkanie z…" Januszem Makuchem, twórcą Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie;
  20:00 - wernisaż wystawy "Żydowski Wrocław w turyńskim obiektywie" przygotowanej we współpracy z Wrocławską Fundacją Studentów Historii Sztuki.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama