Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Kiedy policjanci kierują ruchem na skrzyżowaniu i kto ich wzywa?

Magdalena Margasińska.
fot. Tomasz Gola
- W jakich sytuacjach policjanci ruchu drogowego mogą być wzywani do kierowania ruchem na skrzyżowaniu i kto może do takiego zadania wezwać policję - pyta nasz Czytelnik Daniel Eten. Sprawą zajęła się nasza reporterka - Magdalena Margasińska.

Policjanci kierują ruchem na skrzyżowaniach w sytuacji, kiedy np. nie działa sygnalizacja świetlna, skrzyżowanie jest zablokowane lub natężenie ruchu jest tak duże, że kierujący nie mają możliwości płynnego przemieszczania się pojazdem. Wtedy też możemy poprosić o interwencje funkcjonariuszy ruchu drogowego. Powiadomić o problemie w ruchu może każdy mieszkaniec, czy to kierowca czy przechodzień.

Zgłoszenia na komendzie przyjmuje oficer dyżurny. Zdarza się, że informację podaje patrol, który realizuje działania na terenie miasta czy Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, który wskazuje skrzyżowania, na których jest awaria sygnalizacji świetlnej.

- W zależności od potrzeb i wagi sytuacji funkcjonariusz pełniący dyżur decyduje o podjęciu działań przez patrol, bądź zaniechaniu interwencji - wyjaśnia asp. Paweł Petrykowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Funkcjonariusze kierują ruchem również wtedy, gdy w mieście jest jakaś manifestacja, impreza masowa, mecz czy inne wydarzenie sportowe, np. rajd rowerowy. Interweniują w sytuacjach, gdy w jednym miejscu dochodzi do spotkań tysięcy osób, a w danym rejonie miasta ruch samochodów jest nasilony. Tymczasowo przejmują też kontrolę na skrzyżowaniach, gdy np. pilotują kolumnę samochodów.

Zabezpieczają też imprezy okolicznościowe i święta. Jeśli miasto zmienia organizację ruchu w danym okresie, policjanci monitorują sytuację na miejscu, ale wkraczają tylko w sytuacji, gdy jest taka konieczność.

Dalej Paweł Petrykowski wyjaśnia, że co do podejmowanych interwencji nie ma reguły. Raz funkcjonariusze kierują ruchem nawet przez kilka godzin, z powodu awarii, korków, remontów i innych utrudnień, a innym razem nie podejmują działań wcale.

- Należy pamiętać, że poza policją są jeszcze oznakowania pionowe i poziome oraz przepisy, które musimy znać i stosować. Jeśli system sygnalizacji nie działa lub pojawia się inne utrudnienie, nie oznacza to od razu, że na skrzyżowaniu pojawią się policjanci - podsumowuje rzecznik komendy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska