Wrocław pięknieje

  Wrocław pięknieje

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławskie detale mają dodać uroku miastu. Powstaje pierwszy katalog miejskich mebli.
  Urzędnicy z magistratu pracują nad katalogiem mebli miejskich. Trafią do niego wszystkie elementy małej architektury, które są już zamontowane we Wrocławiu i takie, które można tu będzie zainstalować. O ustawianiu ławek, latarni czy koszy na odpady innych niż zamieszczone w katalogu nie będzie mowy. Przynajmniej w ścisłym centrum Wrocławia.

  Ale jeszcze zanim katalog powstanie, miasto chce uporządkować swoją małą architekturę.
  Na pierwszy ogień pójdą przystanki autobusowe na Starym Mieście. W przyszłym roku zniknie z ulic ponad setka szpetnych, niebieskich słupów z rozkładami jazdy. Ich miejsce zajmą żeliwne słupy stylizowane na zabytkowe.

  Poza Starym Miastem również pojawią się nowe słupy. Ale już nie stylizowane, a nowoczesne. Ich wygląd to jeszcze tajemnica. Architekt miejski Piotr Fokczyński zdradza jednak, że prototyp takiego słupka zobaczymy wkrótce przy pl. Czystym, obok Renomy.
  Potem w centrum wymieniona zostanie część ławek. Znikną też kosze na śmieci o krzykliwych kolorach. Zastąpią je czarne pojemniki.

  Beata Urbanowicz, miejska plastyczka, przyznaje, że w dbałości o małą architekturę Wrocław jest bardzo opóźniony w stosunku do miast Europy Zachodniej.
  - Dzisiaj zajmujemy się słupkami przystankowymi, a powinniśmy zrobić to już sześćdziesiąt lat temu - mówi Urbanowicz. - Ale staramy się nadrobić stracony czas - zapowiada.
  Wyprzedzają nas też inne miasta z Polski. Choćby Łódź, która już dawno postawiła w swej małej architekturze na symbole. Stały się nimi choćby ławki ustawione w centrum. Możemy na nich usiąść obok rzeźby znanej postaci, np. Juliana Tuwima.

  Podobnym symbolem Wrocławia stały się ostatnio krasnale. Jest ich dziś w mieście około stu. Ale nowe nie będą pojawiały się w takim tempie jak dotychczas. Miasto boi się bowiem przesytu.
  - Liczba chętnych na krasnale jest ogromna, a to dowód na to, że pomysł się przyjął - mówi Paweł Romaszkan, dyrektor biura promocji miasta. - Jednak w ostatnich miesiącach pojawiło się ich zbyt wiele.

  - Coraz ładniejsze miasta to sukces mieszkańców - uważa Anna Jaroszyńska, socjolog z Wrocławia i tłumaczy, że ludzie pokazali, że zwracają uwagę na otoczenie i ważne jest dla nich, by móc pójść na spacer do ładnego Rynku, parku czy chodzić po zadbanych, oświetlonych ulicach. - To udowodnione naukowo - piękne miejsca przyciągają i sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi, lepiej nam się żyje - dodaje Jaroszyńska.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poza Starym Miastem istnieją oazy miejskie

   Prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 20

   czyli tam gdzie mieszkają prominenci a reszta to zwykłe slumsy do jakich nawet lini tramwajowej nie opłaca siię poprowadzić - jak do Leśnicy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Meble meblami

   Wrocławianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 20

   ale zapraszam po zmroku na spacer np. ścieżką od Muzeum Narodowego do Galerii Dominikańskiej przez Park Słowackiego. Ten główny ciąg komunikacyjny tonie w ciemnościach, a po deszczu w wodzie i...rozwiń całość

   ale zapraszam po zmroku na spacer np. ścieżką od Muzeum Narodowego do Galerii Dominikańskiej przez Park Słowackiego. Ten główny ciąg komunikacyjny tonie w ciemnościach, a po deszczu w wodzie i błocie. Po raz kolejny komuś pomyliły się priorytety, uroda, która jest kwestią gustu, zatem nie podlega dyskusji, okazuje się ważniejsza od bezpieczeństwa i wygody.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy istnieje Wrocław poza obrębem Starego Miasta?

   Kytutr

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 20

   Czy istnieje Wrocław poza obrębem Starego Miasta? Czym mają sobie zasłużyć na renowacje mniej lub bardziej peryferyjne dzielnice Wrocławia? Ich mieszkańcy pewnie też chcieliby mieć nowe przystanki,...rozwiń całość

   Czy istnieje Wrocław poza obrębem Starego Miasta? Czym mają sobie zasłużyć na renowacje mniej lub bardziej peryferyjne dzielnice Wrocławia? Ich mieszkańcy pewnie też chcieliby mieć nowe przystanki, ławki, zadbane trawniki i parki, a wydaje się jakby cały wysiłek był skierowany na upiększenie Starego Miasta.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama