Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Po co powołano śmieciową spółkę Ekosystem?

Magdalena Kozioł
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne fot. Piotr Krzyżanowski
Jakie uzasadnienie miało powołanie przez miasto spółki Ekosystem? - pyta nasza Czytelniczka Agnieszka Wiśniewska. Urzędnicy odpowiadają, że odpadami nie mogła zajmować się we Wrocławiu żadna inna instytucja.

Jakie uzasadnienie miało powołanie przez miasto spółki Ekosystem? - pyta nasza Czytelniczka Agnieszka Wiśniewska. - Spółki powołuje się zazwyczaj w celu prowadzenia działalności gospodarczej i osiągania z tego tytułu zysku. Jaką działalność ona teraz prowadzi i będzie prowadzić do lipca 2013, jakie będzie jej zadanie później? Z jakiego tytułu spółka uzyskuje/będzie uzyskiwać przychody? Jak należy sortować śmieci? Do pojemnika na papier można wrzucać wszelkiej wielkości papier, czy małe kawałki wielkości paragonów, biletów i tak zostaną odrzucone w sortowni? Co można wrzucać do pojemnika na plastik? Można wrzucać tam opakowania foliowe np. po płatkach śniadaniowych, pojemniki po jogurcie, reklamówki w tym jednorazowe?

Ewa Mazur, rzecznik Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta i jednocześnie spółki Ekosystem wyjaśnia, że celem powołania spółek niekoniecznie musi być generowanie zysku, może nim być również realizacja zdań o charakterze użyteczności publicznej. - Zadania o takim charakterze we Wrocławiu realizują już spółki: Wrocławskie Inwestycje oraz Wrocławskie Mieszkania - wylicza Mazur. - Ekosystem nie jest zatem pierwszą tego typu jednostką. Ta spółka została powołana do wykonywania zadań o charakterze użyteczności publicznej do utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych na terenie Wrocławia. Innej jednostki miejskiej, której można byłoby te obowiązki powierzyć, nie ma.

Mazur wyjaśnia, że w przypadku dopisania tych zadań do obowiązków istniejących podmiotów należałoby znacznie rozbudować ich struktury organizacyjne (kadry i pomieszczenia), co poskutkowałoby wzrostem kosztów ich utrzymania.
Powierzenie tych zadań wyodrębnionej jednostce nie wygeneruje większych kosztów utrzymania. Tworzy natomiast czysty i klarowny podział kompetencji gwarantujący jak najlepszą pracę nad zarządzanym projektem.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadza swoistą rewolucję w dotychczasowym systemie gospodarowania odpadami. Nowo powołaną spółkę czeka zatem ogrom pracy polegający na wdrożeniu nowych zasad, a następnie realizowaniu zapisów obowiązujących przepisów prawa.

Obecnie w spółce jest zatrudnionych 14 osób, które zajmują się przygotowaniem:
- projektów uchwał, które w związku ze zmianą ustawy o utrzymaniu porządku i
czystości w gminach Rada Miejska Wrocławia musi podjąć do 31 grudnia m.in. w sprawie wzoru deklaracji stanowiącej podstawę naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w sprawie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami, metody jej rozliczania oraz trybu i częstotliwości jej uiszczania;
- postępowań o udzielenie zamówienia publicznego m. in. mających na celu wybór firm, które będą odbierały odpady komunalne od mieszkańców Wrocławia oraz wybór firm, które świadczyły będą usługę polegającą na całorocznym utrzymaniu
czystości i porządku na terenie miasta Wrocławia
- systemu poboru opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Od 1 stycznia 2013 r. liczba pracowników Spółki wzrośnie o 30 etatów przejętych od Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Spółka Ekosystem będzie wówczas odpowiedzialna za zadania, których realizacją dotychczas zajmował się ZDiUM. Zadania te dotyczą powierzania wykonawcom wyłonionym w przetargach publicznych, świadczenia usług polegających na oczyszczaniu ulic, chodników, przystanków komunikacji miejskiej oraz parkingów w miejskiej strefie płatnego parkowania w sezonie letnim i zimowym. Ekosystem będzie dbać będzie również o porządek na placach i wnętrzach podwórzowych.

Ekosystem odpowiada za realizację zadań o charakterze użyteczności publicznej w zakresie utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych na terenie Miasta Wrocławia, w szczególności
za:
1) organizowanie przetargów związanych z:
a) odbiorem odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy
Wrocław,
b) budową i eksploatacją regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów
komunalnych na zasadach wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i
porządku w gminach,
c) budową i eksploatacją innych instalacji niezbędnych do poprawnego
funkcjonowania systemu gospodarki odpadami,
2) nadzorowanie realizacji zadań związanych z odbiorem odpadów komunalnych,
3) organizowanie i nadzorowanie zadań związanych z oczyszczaniem ulic, chodników,
placów, terenów otwartych, przystanków komunikacji miejskiej oraz parkingów w
miejskiej strefie płatnego parkowania w sezonie letnim i zimowym - do dnia 31
grudnia 2012 r. obowiązki te realizuje Zarząd Dróg
i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Od dnia 1 stycznia 2013 r. całoroczne
utrzymanie czystości i porządku na terenie miasta Wrocławia należeć będzie do
zadań Spółki Ekosystem.
4) analizowanie stanu gospodarki odpadami komunalnymi.

Jeśli chodzi o informację na temat segregacji odpadów zadbamy o to, aby informację taką mieszkańcy mogli łatwo odszukać na stronie www.ekosystem.wroc.pl
Kolorystykę pojemników oraz ich zawartość regulują odgórnie przepisy, do których Wrocław się dostosuje:
- do NIEBIESKICH pojemników trafi papier, tektura, makulatura itp.,
- do ŻÓŁTYCH pojemników trafią tworzywa sztuczne i metale,
- do BRĄZOWYCH pojemników trafią odpady zielone (gałęzie, liście, skoszona trawa, drewno, a nawet choinka po świętach),
- do CZARNYCH pojemników trafią odpady zmieszane (czyli te, których nie da rady już przetworzyć);

Tworzywa sztuczne i metale - pojemnik żółty
wrzucamy:
- puste butelki plastikowe po różnych napojach (np. typu PET),
- puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości (np.: po szamponach, płynach),
- plastikowe opakowania po żywności (np.: kubki po jogurtach, margarynach),
- plastikowe koszyczki po owocach,
- folie i torebki z tworzyw sztucznych,
- czyste kanistry plastikowe,
- opakowania stalowe i aluminiowych (puszki, pudełka, folie itp).

nie można wrzucać:
- opakowań po medykamentach,
- opakowań i butelek po olejach spożywczych i silnikowych oraz smarach,
- puszek i pojemników po farbach i lakierach,
- opakowań po środkach chwasto i owadobójczych, zabawek, sprzętu AGD
WAŻNE: zgnieć butelki przed wrzuceniem i nie zakręcaj. W ten sposób nie tylko oszczędza się miejsce w pojemniku i podczas transportu, ale też ułatwia pracę w sortowni, gdyż zakrętki zrobione są z innego rodzaju tworzywa niż butelki.
Mycie nie jest konieczne - dobrze, aby były względnie czyste, ale drobne zanieczyszczenia zawartością im nie zaszkodzą.

Papier - pojemnik niebieski
wrzucamy:gazety, książki w miękkich okładkach lub po usunięciu twardych, katalogi, prospekty, tekturę, worki papierowe, papier pakowy, ścinki drukarskie,

nie można wrzucać: opakowań z jakąkolwiek zawartością, lakierowanego lub foliowanego papieru z folderów reklamowych, tapet, kalki, papieru termicznego, zatłuszczonego i brudnego papieru (jeśli jest to fragment wystarczy go oderwać), opakowań wielomateriałowych (tzw. kartoników, opakowań tetra pak), artykułów higienicznych

Bardzo ważne jest, żeby makulatura nie była mokra - wilgotność to istotny parametr jej jakości - oraz aby razem z papierem nie trafiły do pojemnika żadne zanieczyszczenia mechaniczne (np. metale, szkło, tekstylia, piasek), chemiczne (np. kleje, farby) czy mikrobiologiczne (pleśń czy grzyby).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska