Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni u nas grają fair

Aleksandra Szumska
Przedstawiciele dolnośląskich firm - laureatów tegorocznej edycji konkursu Przedsiębiorstwo Fair Play
Przedstawiciele dolnośląskich firm - laureatów tegorocznej edycji konkursu Przedsiębiorstwo Fair Play Archiwum organizatora
Zakończyła się XI edycja programu Przedsiębiorstwo Fair Play. 51 firm z Dolnego Śląska otrzymało wyróżnienia.

Zakończyła się XI edycja programu Przedsiębiorstwo Fair Play. W tym roku do weryfikacji przystąpiło aż 798 firm z całej Polski. Pozytywnie przeszło ją 753 przedsiębiorstw, czyli o 100 więcej niż przed rokiem. Najwięcej certyfikatów przyznano zakładom działającym w województwach: śląskim (127 firm), wielkopolskim (110) oraz łódzkim (77).

Z Dolnego Śląska wyróżniono 51 firm. Z czego sześć otrzymało złoty certyfikat (dla przedsiębiorstwa biorącego udział w programie przez 3 kolejne lata), siedem złotą statuetkę (5 kolejnych lat), cztery brązowy laur (6 kolejnych lat), jedna - Tarczyński S.A. - platynowy laur (9 kolejnych lat). Poza tym Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A. oraz BSO PRAWO&PODATKI zostały wyróżnione Statuetkami Przedsiębiorstwa Fair Play, dla firm, które według organizatorów znacznie wyróżniają się spośród wszystkich laureatów konkursu.

Co zrobić, żeby otrzymać tytuł? Trzeba przejść dwuetapową weryfikację. Po pierwsze kandydaci muszą szczegółowo wypełnić ankiety dotyczące swoich przedsiębiorstw, powinni także okazać się dokumentami, które potwierdzą na przykład, że w terminie wywiązują się ze wszystkich zobowiązań. W drugim etapie przeprowadzane są audyty certyfikacyjne. Weryfikacja firm prowadzona jest również w oparciu o współpracę z: urzędami wojewódzkimi, marszałkowskimi, urzędami pracy, bankami, organizacjami przedsiębiorców, ZUS oraz inspekcją pracy. Przepytywani są także klienci i kontrahenci. Suma ocen decyduje o rekomendacji.
Przedsiębiorstwa Fair Play to najstarszy w Polsce program certyfikujący etykę oraz społeczną odpowiedzialność biznesu w przedsiębiorstwach. Realizowany jest przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwami Prywatnymi, przy wsparciu Krajowej Izby Gospodarczej. Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie dobrych zachowań w relacjach przedsiębiorców z klientami, kontrahentami, pracownikami, społecznością lokalną, a także władzą lokalną i państwową. Organizatorzy twierdzą, że otrzymanie certyfikatu niesie za sobą duże korzyści. Tytuł wzmacnia przede wszystkim wiarygodność firmy oraz jej pozycję na rynku. Dzięki niemu łatwiej jest nawiązywać kontakty handlowe, pozyskać zaufanie pracowników i otoczenia.

Sławoj Nowak, właściciel nagrodzonej po raz trzeci Specjalistycznej Firmy Ortopedycznej Med-Orth, zdaje sobie sprawę, że jeżeli w biznesie myśli się perspektywicznie, to zasady etyki, postępowanie fair, są równie ważne jak rachunek ekonomiczny.
- Od 15 lat, czyli od początku naszej działalności, kierujemy się zasadą, by być w porządku wobec klientów, partnerów, dostawców - mówi Nowak. - Dyplom Przedsiębiorstwa Fair Play to taki dowód na to, że sposób działania naszej firmy został dostrzeżony i doceniony - dodaje.

W Profit Development certyfikat traktowany jest jako motywacja do dalszej pracy.
- Zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest wizerunek oraz reputacja firmy - mówi Magdalena Konieczna, specjalista ds. promocji i reklamy firmy. - Wiemy, że od przedsiębiorstwa wyróżnionego tym certyfikatem wymaga się znacznie więcej - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska