Ważne
  Wrocław: Szpital wstrzymał przyjęcia dzieci, bo nie ma...

  Wrocław: Szpital wstrzymał przyjęcia dzieci, bo nie ma pieniędzy

  Sylwia Foremna

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na stół operacyjny trafiają w wielu szpitalach tylko ci pacjenci, których życie jest zagrożone

  Na stół operacyjny trafiają w wielu szpitalach tylko ci pacjenci, których życie jest zagrożone ©fot. Tomasz Hołod

  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu wstrzymał planowe przyjęcia dzieci na oddział pediatryczny. Powód? Szpital wyczerpał limity określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
  Na stół operacyjny trafiają w wielu szpitalach tylko ci pacjenci, których życie jest zagrożone

  Na stół operacyjny trafiają w wielu szpitalach tylko ci pacjenci, których życie jest zagrożone ©fot. Tomasz Hołod

  Agata Łącka wczoraj dostała ze szpitala wiadomość, że ustalony termin badania jej syna został przesunięty z 12 grudnia na 2 stycznia. Czteromiesięczny Igor choruje na wiotkość krtani, ma problemy z oddychaniem i przełykaniem pokarmów.

  - Czekaliśmy trzy tygodnie i znów trzeba czekać. Martwię się, bo ta choroba bywa niebezpieczna - mówi pani Agata. Wyjaśnia, że w czasie karmienia problemy z przełykaniem mogą doprowadzić do zbyt wolnego przybierania na wadze. W niektórych przypadkach potrzebna jest specjalna rurka, wspomagająca oddychanie.

  W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu, na oddziale pediatrycznym, inni rodzice też są informowani o tym, że konieczne jest przesunięcie planowanego pobytu dziecka w szpitalu na inny termin. - Niestety, od ubiegłego tygodnia przekładamy terminy - mówi dr n. med. Ewa Maria Kochańska, ordynator oddziału. Wyjaśnia, że zmiany nie są odległe, bo zabiegi są przesuwane tylko na początek stycznia. Tłumaczy, że teraz przyjmowani są jedynie chorzy wymagający natychmiastowego leczenia. Na oddziale dr. Kochańskiej wartość nadwykonań wynosi już ok. 170 tys. zł.

  Jest to spowodowane tym, że szpitalom przedwcześnie kończą się limity zakontraktowanych przez NFZ zabiegów i badań. Dyrektorzy nie chcą kolejnych nadwykonań, czyli usług medycznych, świadczonych ponad limit zapisany w kontrakcie. Bo pieniądze za nie są niepewne albo nie będzie ich w ogóle. Dlatego na niektórych oddziałach przyjmowani są już tylko pacjenci, których życie jest zagrożone.

  Podobna sytuacja jest w szpitalu dziecięcym im. Korczaka, który działa na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Na Oddziale Pediatrycznym Pulmonologii i Alergologii przesuwanie części pacjentów na nowy rok potwierdziła nam dr n. med. Danuta Sidor. Na Oddziale Nefrologicznym - ordynator Leszek Kotecki.

  Ze względu na nadwykonania na nowy rok przekładane są też zabiegi dorosłych. - Nadwykonania w naszym szpitalu wynoszą ok. 7 mln zł. Dlatego część pacjentów z oddziałów chirurgicznego, kardiologicznego i internistycznego musi poczekać do nowego roku - wyjaśnia Marzena Kasperska, rzecznik 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego przy ul. Weigla we Wrocławiu. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego ma ok. 9 mln zł nadwykonań. Dyrektor Wojciech Witkiewicz potwierdza, że od kilku miesięcy planowane zabiegi są przesuwane na 2013 r.

  Problemy finansowe z tego powodu powstały na chirurgii, ginekologii, urologii i pediatrii. Nadwykonania na kwotę ok. 2 mln zł ma też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Koszarowej. - Od 2-3 miesięcy przesuwani na nowy rok są pacjenci z oddziału internistycznego, gastroenterologii, neurologii i pediatrii - wylicza Janusz Jerzak, dyrektor szpitala.

  Piotr Pobrotyn, dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu, mówi, że kwota nadwykonań w jego szpitalu wynosi ok. 4 mln zł, ale pacjenci są nadal przyjmowani według planu.

  Czy NFZ zwróci szpitalom pieniądze za nadwykonania? - NFZ płaci za wszystko, co jest w umowie i za świadczenia nielimitowane: przeszczepy, porody i zawały. W dalszej kolejności za intensywną terapię i onkologię - mówi Joanna Mierzwińska z NFZ.

  Czytaj także

   Komentarze (46)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Paranoja jest goła"

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 7

   Porządek w księgowości NFZ jest ważniejszy niż zdrowie, a może i życie pacjentów. Dlaczego NFZ nie może pod koniec roku udzielić szpitalom promesy, że za zabiegi przeprowadzone po wyczerpaniu...rozwiń całość

   Porządek w księgowości NFZ jest ważniejszy niż zdrowie, a może i życie pacjentów. Dlaczego NFZ nie może pod koniec roku udzielić szpitalom promesy, że za zabiegi przeprowadzone po wyczerpaniu limitu otrzymają pieniądze z przyszłorocznego budżetu? Widać biurokratom z NFZ łatwiej pomiatać pacjentami niż zmusić się do myślenia. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy to prawda, że Rektor UM nie ma nic do roboty?

   Mikołajek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 11

   Podobno wybiera się do CK czyli chce być i rektorem i członkiem CK... będzie miał czas na rozwiązanie sprawy - problemów pediatrii akademickiej czyli szpitali klinicznych?
   To są jakieś jaja!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szpital

   Miklus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 15

   Nie przyjmuje się dzieci do szpitala, ale na stadionie będzie sala balowa. Brawo!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tylko jedno słowo !

   Ojciec za 2 miesiące (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 11

   HAŃBA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przedsiębiorczość a władza

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 29

   Przedsiębiorczość – to naturalna cecha człowieka. Tylko lenie nie są przedsiębiorczy. Tym, co zabija przedsiębiorczość, jest państwo: politycy, tworzone przez nich ustawy, wykonujący je...rozwiń całość

   Przedsiębiorczość – to naturalna cecha człowieka. Tylko lenie nie są przedsiębiorczy. Tym, co zabija przedsiębiorczość, jest państwo: politycy, tworzone przez nich ustawy, wykonujący je urzędnicy.
   By kwitła przedsiębiorczość potrzebne jest silne państwo, nie bojące się powiedzieć „NIE!” socjalistom i populistom. Potrzebne jest też szerokie poparcie ludzi rozumiejących, że wielkie firmy na ogół chcą zachować obecny system - bo w nim powstały i umieją się poruszać. Jednak średnie firmy chcą stać się wielkie, małe chcą stać się średnie – ale przede wszystkim usunąć trzeba bariery przeszkadzające tym, co nie są przedsiębiorcami, założyć w ciągu godziny własną firmę.
   Tymczasem w krajach okupowanych przez Unię Europejską trwa stagnacja. Prognozy mówią nawet o lekkim spadku. To nie jest „kryzys” - to jest rezultat: rezultat rządów ciemniaków z Brukseli. Nawet umiarkowana propozycja zmian zawarta w tzw. „strategii lizbońskiej” nie została przez eurokratów przyjęta.
   Doceniamy niektóre działania ostatnich rządów III RP. To za rządów p.Leszka Millera obniżano podatki i akcyzę; to p.Marek Belka nie dopuścił do podwyżki podatku dochodowego, czego osobiście domagali się pp.Jakub Chirac i Gerard Schröder; to p.Jarosław Kaczyński zlikwidował podatek spadkowy i od darowizn w rodzinie – i wraz z p.Donaldem Tuskiem nie podpisali tzw. „Karty Praw Podstawowych”, która powoduje w Unii całkowitą już stagnację; to p.Donald Tusk nie kupił szczepionki przeciwko „świńskiej grypie” w czasie rzekomej „pandemii” i zawetował dalsze rozszerzenie „walki z globalnym ociepleniem”.
   To są jednak tylko plasterki na szeroką krwawiącą ranę pogłębianą codziennie przez euro-socjalistów i eurokratów.

   A tu remedium na to co mamy obecnie:
   1) Radykalne uproszczenie i obniżka podatków
   więcej pieniędzy w kieszeni obywateli=większe zakupy= więcej miejsc pracy=więcej obywateli z pieniędzmi w kieszeni
   2) W szczególności zniesienie podatku dochodowego PIT i CIT
   koniec z karaniem ludzi za przedsiębiorczość, za wydajna pracę.
   3) Obniżenie akcyzy do granic dopuszczalnych przez UE
   Zwłaszcza koszt benzyny, gazu i oleju napędowego wpływa na ceny wszystkich produktów czyli hamuje gospodarkę.
   4) Uproszczenie procedur oraz likwidacja większości pozwoleń, licencji i koncesji
   ułatwienie przedsiębiorcom skupienia się na tym co - w przeciwieństwie do państwa - robią najlepiej: pomnażaniu naszego bogactwa...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No

   cbf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

   Nie mogę uwierzyć że to Pan pisze Panie Terminator, zgadzam się z Panem w 100% a już myślałem że jesteś Pan starym ubekiem.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeśli już to jestem

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 23

   antykomunistą i moja spora rodzina współpracą się nie zhańbiła a i w sidła solidaruchów nie wpadła...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Widzę ,że

   doe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

   nadmiar wiedzy i rozsądku Szanownego Pana nie uwiera

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jasne..

   qqq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 23

   "więcej pieniędzy w kieszeni obywateli=większe zakupy= więcej miejsc pracy"

   więcej pieniędzy w kieszeni obywateli = podwyżki cen lub obniżki płac


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chciałbym zauwazyć, że

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 14

   są takie kraje, gdzie są niższe podatki i niższe ceny...
   Porównując: dostając tyle samo w złotówkach i w funtach (czyli 5 razy więcej) mimo podatków można kupić więcej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mafia ZUS

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 8

   http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bc2EfrZLhdg

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P A M I Ę T A J C I E !

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 12

   Krytykując Państwo, władzę, NFZ stosujesz mowę nienawiści, za którą jeszcze nie ma jeszcze kar w Kodeksie Karnym.
   Krytyka = mowa nienawiści. No przecież! Nie wolno krytykować! No przecież! PO wie...rozwiń całość

   Krytykując Państwo, władzę, NFZ stosujesz mowę nienawiści, za którą jeszcze nie ma jeszcze kar w Kodeksie Karnym.
   Krytyka = mowa nienawiści. No przecież! Nie wolno krytykować! No przecież! PO wie wszystko lepiej! No przecież!

   Damy sobie buzie zamknąć tym co mają mordeczki?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruina systemu ochrony zdrowia.

   Bogdan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 7

   Państwo kompletnie nie wypełnia swoich zadań w dwóch dziedzinach: ochrony zdrowia i edukacji. Można mieć gorsze drogi, można nie mieć parków wodnych czy innych cywilizacyjnych udogodnień, Trudno,...rozwiń całość

   Państwo kompletnie nie wypełnia swoich zadań w dwóch dziedzinach: ochrony zdrowia i edukacji. Można mieć gorsze drogi, można nie mieć parków wodnych czy innych cywilizacyjnych udogodnień, Trudno, nie da się mieć wszystkiego. Ale NIE MOŻNA nie mieć pieniędzy na ratowanie zdrowia swoich obywateli, nie można nie mieć pieniędzy i programów na NORMALNĄ edukację (a nie to, co się nią nazywa dzisiaj). Od tego jest właśnie państwo. Jeśli tu coś nei gra - do kitu z takim państwem. A tak jest dzisiaj.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Masz rację.

   qqq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 7

   Edukacja jest fatalna - Polska to kraj analfabetów i ludzi po 4 klasach podstawówki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chirurgia i ozdrowienie

   metoda wstrząsowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 14

   Jeżeli nie dla prywatyzacji szpitali to lekarze na etacie powinni pracować jedynie w szpitalu- bez praktyki prywatnej, a ci lekarze którzy chcą mieć praktykę prywatną nie powinni mieć etatów w...rozwiń całość

   Jeżeli nie dla prywatyzacji szpitali to lekarze na etacie powinni pracować jedynie w szpitalu- bez praktyki prywatnej, a ci lekarze którzy chcą mieć praktykę prywatną nie powinni mieć etatów w szpitalach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NFZ NARESZCIEWYRZUCMY NA ŚMIETNIK!!!!

   klarnet_5 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 10

   Najwyższy czas zmienić ten chory system!!

   PRZECIEŻ WIDAĆ GOŁYM OKIEM ŻE SIĘ OD LAT NIE SPRAWDZA!!!!!!!!!!!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo