Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzeż się tych aut! Robią z nich zdjęcia i ślą mandaty. Nawet nie wiesz, kiedy!

Przemysław Wronecki
fot. Przemysław Wronecki
Granatowy ford mondeo o numerach WE574CW, srebrny ford focus WE583CW i żółty peugeot partner WE203EC. Uważajcie na te trzy samochody na dolnośląskich drogach. To z nich Inspekcja Transportu Drogowego robi zdjęcia kierowcom przekraczającym prędkość. Nikogo nie zatrzymuje. Mandaty wysyła pocztą. Nawet sześćset dziennie!

Samochody są we Wrocławiu od kilku tygodni. Jeżdżą po całym Dolnym Śląsku. W poniedziałek wybraliśmy się z inspektorami na czterogodzinny patrol na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Groblice. Przez te cztery godziny ze srebrnego forda zrobiliśmy ponad 200 zdjęć. Rekordzista w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o 75 km/h. Grozi mu teraz 500 zł mandatu i 10 punktów karnych. O tym, że jego wykroczenie zostało zarejestrowane dowie się najwcześniej na początku nowego roku. Bo zdjęcia z Wrocławia trafiają do Warszawy do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, tam są obrabiane i wysłane do właścicieli auta wraz z mandatem.

Na razie auta wykorzystywane są stacjonarnie. Już niedługo będą patrolować autostradę A4. Na przykład na odcinku od zjazdu na Kąty Wrocławskie do Krzyżowej - z powodu braku pasa awaryjnego jest tam ograniczenie do 110 km/h. Nieoznakowany radiowóz pojedzie tam z dozwoloną prędkością i zrobi zdjęcie każdemu przekraczającemu ograniczenie autu.

Samochody Inspekcji Transportu Drogowego z bliska łatwo rozpoznać. Z przodu, na wysokości wlotu powietrza do chłodnicy, mają zamontowany duży, czarny, spłaszczony stożek. To głowica radaru. A w zderzaku zainstalowano dwie lampy błyskowe. We wnętrzu kabiny, na środku deski rozdzielczej zamontowany jest aparat, który robi fotografie. W bagażniku znajduje się całe serce systemu. Komputer, który analizuje pomiary i decyduje, czy kierowca przekroczył określoną prędkość i co za tym idzie, czy trzeba zrobić zdjęcie. W miejscu, gdzie zazwyczaj w policyjnych radiowozach wyposażonych w wideorejestrator montuje się ekran, jest tablet. To na nim można zobaczyć zrobione zdjęcia.

Zanim funkcjonariusze przystąpią do fotografowania łamiących przepisy, muszą się do tego odpowiednio przygotować. Najpierw parkują samochód, tak by był ustawiony do jezdni równolegle. Potem równoległość sprawdza się przy pomocy miarki. Następnie ustawia się parametry: od jakiej prędkości ma być robione zdjęcie, czy w jednym czy w dwóch kierunkach. Urządzenia GITD potrafią rozpoznać, czy jest to samochód osobowy czy ciężarowy, dzięki temu jednocześnie można wprowadzić osobne progi, od których zostanie wykonane zdjęcie. Potem inspektorzy kadrują obraz. Najważniejsze jest, by pojazdy na zdjęciu były jak najbardziej w centrum kadru. Jest to wyzwanie, bo fotoradar robi zdjęcia w dwóch kierunkach.

O tym, że zostało zrobione zdjęcie informuje funkcjonariuszy głos Tomasza Knapika, który podaje zarejestrowaną prędkość. W nocy inspektorzy mogą jeszcze na dachu założyć dodatkową lampę błyskowa z czerwoną przysłoną. Dzięki niej widoczna będzie twarz kierowcy, a nie zostanie on oślepiony. Po zmroku wspierają się oni również filtrem pryzmatycznym. Dzięki niemu prześwietlona fleszem tablica pojawi się w innym miejscu zdjęcia - widoczna i czytelna. Przy dużym słońcu używają filtra polaryzacyjnego. Dzięki niemu znikają refleksy z przedniej szyby i kierowca jest dobrze widoczny.

Po dolnośląskich drogach jeżdżą jeszcze dwa nieoznakowane wozy GITD - to ford kuga i mercedes vito. Tam zainstalowane są wideorejestratory. Aby wystawić mandat, inspektorzy muszą zatrzymać kierowcę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Strzeż się tych aut! Robią z nich zdjęcia i ślą mandaty. Nawet nie wiesz, kiedy! - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska