Uwaga na mięso: Na Dolnym Śląsku lekarze wykryli włośnicę

  Uwaga na mięso: Na Dolnym Śląsku lekarze wykryli włośnicę

  Elżbieta Węgrzyn

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mięso i wyroby z dziczyzny powinny pochodzić tylko z pewnego źródła

  Mięso i wyroby z dziczyzny powinny pochodzić tylko z pewnego źródła ©Piotr Warczak

  - Nie wierzyłem własnym oczom, gdy podczas badania trzech próbek pochodzących z dzika z Gorzanowa stwierdziłem larwy włośnia krętego - wspomina Aleksander Ledowski, lekarz weterynarii z Bystrzycy Kłodzkiej w powiecie kłodzkim. Taki widok lekarze z okolic Kłodzka przez dziesięciolecia widzieli tylko na studiach i okresowych szkoleniach. Zjedzenie zakażonego włośniem mięsa skutkuje ciężką chorobą, a nawet śmiercią.
  Mięso i wyroby z dziczyzny powinny pochodzić tylko z pewnego źródła

  Mięso i wyroby z dziczyzny powinny pochodzić tylko z pewnego źródła ©Piotr Warczak

  - Ostatni przypadek włośnicy zanotowano tu w latach 70., wysłałem więc próbkę na dodatkowe badania - dodaje Ledowski. Diagnozę potwierdził Grzegorz Chmielowiec, powiatowy lekarz weterynarii. - Każdy ustrzelony dzik jest badany. Weterynarze sprawdzają też mięso świń. Zakażeniem larwami włośnia zagrożeni są ludzie i te gatunki zwierząt, w których diecie znajduje się mięso - tłumaczy Chmielowiec.

  W Polsce badaniom na obecność larw poddawane jest mięso świń, dzików, gryzoni (m.in. nutrii) oraz koni. - Na Dolnym Śląsku odnotowujemy kilka przypadków tej choroby rocznie. Zwykle dotyczą one dzików. W 2012 roku, poza tym z Bystrzycy Kłodzkiej, sprzed kilku dni, były jeszcze dwa przypadki zakażeń: w styczniu w Głuszycy pod Wałbrzychem i w październiku w Oleśnicy - mówi Jan Dorobek, zastępca dolnośląskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii.

  Weterynarze, szczególnie w okresie poprzedzającym święta, ostrzegają przed kupowaniem mięsa wieprzowego i dziczyzny, a także wędlin z nieznanych źródeł. W grudniu ubiegłego roku 14 osób spod Kórnika zarażonych włośnicą trafiło na Oddział Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych szpitala w Poznaniu. Źródłem zakażenia było mięso z dzika. Na tym samym oddziale w styczniu ubiegłego roku leczyło się dwanaście osób z okolic Legnicy i Złotoryi. Chorzy zarazili się włośnicą przez zjedzenie zakażonej przez pasożyty kiełbasy z dzika.

  - Wczesne objawy choroby bywają mylące, bo przypominają grypę i zatrucie pokarmowe. Alarmujące są dopiero opuchlizna wokół oczu i bóle mięśniowe - wylicza Jan Dorobek. Włosień atakuje mięśnie, w tym sercowy, a czasem też mózg. Niedostatecznie szybkie udzielenie pomocy może w najgorszych przypadkach skończyć się śmiercią.

  Badania mięsa pozwalają wykluczyć przypadki zakażenia, ale nie wszyscy rolnicy stosują się do tych obostrzeń tłumacząc, że mięso jest na użytek własny. - W niektórych dolnośląskich powiatach liczba zamówionych badań jest znikoma. Szacujemy, że badana jest niecała połowa mięsa - alarmuje Dorobek.

  Badanie weterynaryjne kosztuje 11 zł za świnię i 20 zł za dzika. Zbadane mięso ma certyfikat i jest ostemplowane. Karą za niepoddanie mięsa badaniom wg kodeksu wykroczeń jest grzywna, zaś za obrót nieprzebadanym mięsem bez wymaganego świadectwa grozi przepadek mięsa, grzywna i areszt.  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdura

   radeberger (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 32

   Bzdura. Kolega weterynarz sam mi opowiadal, jak nakazal spalic calego dzika jak znalazl w nim wlosnia jakies 3-4 lata temu. Nie wiem jak ma sie to do "dziesiecioleci" bez wlosnia.. no ale...rozwiń całość

   Bzdura. Kolega weterynarz sam mi opowiadal, jak nakazal spalic calego dzika jak znalazl w nim wlosnia jakies 3-4 lata temu. Nie wiem jak ma sie to do "dziesiecioleci" bez wlosnia.. no ale dziennikarz zawsze wie lepiej.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdura

   Krasnal Adamu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 43

   Też był z okolic Kłodzka?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Pani Oli

   fan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 59

   Nie mam pojecia czy komentarz Pani Oli zostal wymyslony na potrzbey artykulu, ale polecam pani Oli wynajac 59m2 we Wroclawiu za podobna kwote, nie mowiac juz o wynajeciu komunalnego. POWODZENIA!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Doris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 58

   komentarz nie pod tym artykułem..

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama