Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Görlitz kusi Polaków. Niemcy dają zniżki na wynajem mieszkań

Alina Gierak, P.aulina Gadomska
Görlitz nie ustaje w wysiłkach, by przyciągnąć nowych mieszkańców i przedsiębiorców. Jeśli osiedlą się po drugiej stronie Nysy Łużyckiej, uratują Görlitz, które mimo pięknych zabytków, atrakcyjnej oferty kulturalnej, dobrych dróg, sklepów, basenów, lodowiska i innych rozrywek, pustoszeje coraz bardziej.

Niemcy wiążą wielkie nadzieje z Polakami. Aby zachęcić ich do przyjazdu, wprowadzili Kartę Nowego Mieszkańca Görlitz. Oferują przybyszom wyremontowane mieszkania komunalne o wysokim standardzie. Kto podpisze umowę najmu, może liczyć na ulgi i profity.

Przy podpisaniu umowy najmu na co najmniej 18 miesięcy z zarządcą mieszkań komunalnych w Görlitz (WBG Sanierungs und Entwicklungsgesellschaft Görlitz mbH) oraz dostawcą prądu (Stadtwerke Görlitz AG), najemcy będą zwalniani z opłat za czynsz podstawowy przez trzy miesiące. Dodatkowo, Niemcy finansują dwa noclegi dla dwóch osób podczas przeprowadzki Polaka. Elektrownia dodaje do tego pakiet energooszczędny i po roku dopisanie do rachunku jedynie kwoty średniego miesięcznego zużycia prądu.

To nie koniec ulg. Spółka zarządzająca miejską komunikacją (Verkehrsgesellschaft Görlitz) zwalnia nowych mieszkańców Görlitz przez trzy miesiące z opłat za korzystanie z autobusów i tramwajów. Dodatkowo, podczas przekazania kluczy do mieszkania, klienci WBG otrzymają Kartę Nowego Mieszkańca Görlitz.

Projekt potrwa do końca 2013 roku, jednak inicjatorzy nie wykluczają przedłużenia go. Tym bardziej że inne przedsiębiorstwa również chciałyby mieć w nim swój udział. Liczą na to, że dzięki inicjatywie zwiększy się liczba mieszkańców miasta.
- To wspaniała inicjatywa i bardzo się cieszę, że te lokalne firmy zainicjowały pakiet powitalny - mówi nadburmistrz Görlitz Siegfried Deinege. - Chcemy ułatwić ludziom start w nowym miejscu. Mamy nie tylko wspaniałe miasto, ale również przyjaznych i chętnych do pomocy mieszkańców - dodaje Siegfried Deinege.

Aby jeszcze bardziej przybliżyć Polakom realia niemieckiego Görlitz, 11 grudnia w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu zorganizowano bezpłatne konsultacje dla przedsiębiorców. Od godz. 14 do 18 będzie można się dowiedzieć, jak utworzyć w Niemczech firmę oraz na jakie ulgi może liczyć jej właściciel.

Co o pomyśle Niemców mówią Polacy?
- Po trzech miesiącach ulg, w Görlitz trzeba będzie płacić już czynsz w pełnej wysokości. Z naszych pensji mało kogo będzie na to stać - mówi Ola Krawczyk ze Zgorzelca. Czynsz w niemieckim mieszkaniu o powierzchni 59 mkw. wynosi ok. 290 euro. Do tego koszty mediów plus dopłaty do nich na koniec roku. - Drogo - twierdzi Ola.

Pani Marta, która mieszka w Görlitz od kilku lat, potwierdza, że jest tu wiele wolnych, pięknych mieszkań. - Życie po tej stronie granicy pozwala na szlifowanie języka - dodaje. - Jednak znalezienie dobrze płatnej pracy często graniczy z cudem - twierdzi. Nie oczekuje ona najazdu Polaków na Görlitz.

Tym bardziej że i po polskiej stronie Nysy Łużyckiej miasta pięknieją i starają się ułatwić życie mieszkańcom. Zgorzelec planuje utworzenie w 2013 roku deptaka nad rzeką i uporządkowanie ulic w centrum. Mają z nich m.in. zniknąć kiczowate reklamy i nieestetyczne witryny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska