Wiceprezydent o śmieciach: Ustawa jest fatalnie napisana,...

  Wiceprezydent o śmieciach: Ustawa jest fatalnie napisana, nie wiadomo jak naliczać opłaty

  Magdalena Kozioł, BJO

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wiceprezydent o śmieciach: Ustawa jest fatalnie napisana, nie wiadomo jak naliczać opłaty

  ©Tomasz Hołod

  Wrocławska rada miejska nie zajmie się dzisiaj stawkami za wywóz śmieci i sposobem ich naliczania. Wiceprezydent Wojciech Adamski tłumaczył, że ustawa, na podstawie której radni mieli podjąć uchwałę jest fatalnie napisana.
  Wiceprezydent o śmieciach: Ustawa jest fatalnie napisana, nie wiadomo jak naliczać opłaty

  ©Tomasz Hołod

  - Niejednoznaczne są w niej zapisy dotyczące sposobu naliczania opłat. Czekamy teraz na ruch ministerstwa środowiska - tłumaczy Adamski dodając, że nie jest pewne w jaki sposób to zrobić i czy dopuszczalny jest mieszany sposób od metra kwadratowego mieszkania i od tzw. "głowy".

  Jeszcze przed sesją klub PiS zapewniał, że jeżeli uchwała byłaby głosowana - radni tej partii będą przeciwko. Protestował również poseł PO Michał Jaros. - Nie wiemy - przekonywał - na jakiej podstawie miasto wyliczyło takie a nie inne stawki.

  Radni z klubu PO domagają się, by miasto przeprowadziło konsultacje z mieszkańcami na ten temat. Na razie nie wiadomo, czy wszyscy zgodzą się na taki scenariusz. Ten pomysł dzisiaj będzie dopiero głosowany.

  Przypomnijmy, że kilka dni temu miasto ogłosiło już projekt, według którego od lipca 2013 roku chce rozliczać mieszkańców za śmieci. Wywołał on prawdziwą burzę, nie tylko wśród radnych, ale wśród mieszkańców, którzy nagle zorientowali się, że zapłacą nawet dwa razy więcej za wywóz odpadów... CZYTAJ WIĘCEJ O ZAPROPONOWANYCH PRZEZ MIASTO STAWKACH

  Propozycja miasta opierała się na założeniu, że stawki za śmieci będą liczone od metra kwadratowego lokalu, a nie od liczby osób zajmujących mieszkanie. I tak za mieszkania o średniej powierzchni 75 metrów kwadratowych czteroosobowa rodzina miałaby zapłacić od lipca 2013 roku - 59 złotych miesięcznie. Natomiast mieszkańcy lokali o najmniejszym metrażu, ok. 55 metrów zapłacą około 44 złotych miesięcznie za wywóz śmieci.

  To znaczna podwyżka w porównaniu z obecnymi stawkami. Przypomnijmy, że dziś czteroosobowa rodzina płaci za wywóz śmieci średnio ok. 30 złotych miesięcznie i to niezależnie od tego jaką ma powierzchnię mieszkania. Ta sama rodzina po zmianie zasad w przyszłym roku zapłaci średnio ok. 60 złotych za wywóz śmieci, lub nawet 80 złotych- jeśli jej mieszkanie ma więcej niż 140 metrów kwadratowych.

  Czytaj także

   Komentarze (36)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ustawa

   realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 8

   przecież w ustawie jest jasno napisane że gminy, opłaty za śmieci, mogą naliczać na 1 z 3 sposobów:
   powierzchni, zużycia wody i ilości osób. To że barany z UM wybrały m2 wynika tylko z ich...rozwiń całość

   przecież w ustawie jest jasno napisane że gminy, opłaty za śmieci, mogą naliczać na 1 z 3 sposobów:
   powierzchni, zużycia wody i ilości osób. To że barany z UM wybrały m2 wynika tylko z ich lenistwa, bo ten sposób nie wymaga od nich żadnego wysiłku.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kpiny

   vb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 11

   To jakiś kabaret- jak metraż może być wymiarem ilości śmieci? Zakładanie, że ktoś kto ma powiedzmy salony śmieci bardziej niż kilku osobowa rodzina żyjąca w klitce jest jakimś totalnym idiotyzmem.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kpina

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 9

   Ja mieszkam sam na 80 m2. Rozwiodłem się nie mam dzieci. Wg. nowej propozycji powinienem od lipca płacić 60 zł miesięcznie za śmieci!!!

   W mieszkaniu obok na 50 m2 mieszka 5 studentów, będą płacić...rozwiń całość

   Ja mieszkam sam na 80 m2. Rozwiodłem się nie mam dzieci. Wg. nowej propozycji powinienem od lipca płacić 60 zł miesięcznie za śmieci!!!

   W mieszkaniu obok na 50 m2 mieszka 5 studentów, będą płacić 40 zł miesięcznie, czyli 8 zł/os.

   Czy to jest sprawiedliwość??
   To jakaś farsa.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nałatwiej

   czyta między wierszami (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 17

   jest rozliczać z metra bo one się nie zmieniają (nie wyniosą poza miasto) i wiadomo ile się z mieszkańców zedrze. a liczyć od osoby to liczenie z fusów bo przy takich opłatach 80% wymelduje się...rozwiń całość

   jest rozliczać z metra bo one się nie zmieniają (nie wyniosą poza miasto) i wiadomo ile się z mieszkańców zedrze. a liczyć od osoby to liczenie z fusów bo przy takich opłatach 80% wymelduje się poza miasto i ze spodziewanej kasy będzie wielkie g...o.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko dwa razy więcej?

   Ala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 15

   "Przypomnijmy, że kilka dni temu miasto ogłosiło już projekt, według którego od lipca 2013 roku chce rozliczać mieszkańców za śmieci. Wywołał on prawdziwą burzę, nie tylko wśród radnych, ale wśród...rozwiń całość

   "Przypomnijmy, że kilka dni temu miasto ogłosiło już projekt, według którego od lipca 2013 roku chce rozliczać mieszkańców za śmieci. Wywołał on prawdziwą burzę, nie tylko wśród radnych, ale wśród mieszkańców, którzy nagle zorientowali się, że zapłacą nawet dwa razy więcej za wywóz odpadów... "
   Dwa razy więcej?
   obecnie ok 12 zł za 2 osoby w mieszkaniu 64 m2 a po podwyżce min 50 zł.... no to chyba ponad 4 razy więcejzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani Magdaleno Kozioło, proszę się bardziej przyłożyć

   Bbb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 20

   Nie jest prawdą, co Pani pisze: "będą liczone od metra kwadratowego lokalu, a nie od liczby osób zajmujących mieszkanie"
   Ponieważ propozycja miast zawiera możliwość liczenia od liczby osób.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   p,v prez .Miasta Adamski .

   zasiedziały Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 22

   Skoro twierdzi Pan ,że Ustawa była fatalni napisana ,to dlaczego WY Panowie z Ratusza podjęliście równie idiotyczną decyzję dotyczącą stawek za śmieci ,mając na uwadze że owa Ustawa jest...rozwiń całość

   Skoro twierdzi Pan ,że Ustawa była fatalni napisana ,to dlaczego WY Panowie z Ratusza podjęliście równie idiotyczną decyzję dotyczącą stawek za śmieci ,mając na uwadze że owa Ustawa jest absurdalna .ale w myśl owych przepisów póki co ,będzie można wydrzeć niezłą KASĘ z kieszeni Wrocławian .Oburzenie wśród mieszkańców tego miasta jest OGROMNE !!! Podejrzewam,że nie doczekacie kolejnych wyborów ,bowiem społeczność tego miasta wyniesie Was z Ratusza na butach.I taka powinna być kolej rzeczy !!!!!!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego ciule bierzecie

   sie do roboty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 13

   jeżeli uważacie, że sa złe przepisy. A może wystarczy czytać ze zrozumieniem???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niejednoznaczność, to synonim PO!!!

   wroclove (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 8

   Kolejnym to "robienie lodów" gdzie się da, prawda pani Granowska? Pani wie, że znowu deweloper chce budować na Szczepinie? Pewnie pani wie, po to poszła pani do sejmiku ;)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Palancie

   jeżeli kogoś oskarżasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 13

   to napisz - o co??? Takie dyrdymały nadają sie do kosza!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zwalają wszystko na ludzi...

   ant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 6

   Skoro pan Adamski twierdzi, że ustawa jest źle napisana to czemu nie zaskarżą jej do trybunału, albo nie napiszą swoich wątpliwości do autorów czy też nie wystąpią o wykładnię jej treści....rozwiń całość

   Skoro pan Adamski twierdzi, że ustawa jest źle napisana to czemu nie zaskarżą jej do trybunału, albo nie napiszą swoich wątpliwości do autorów czy też nie wystąpią o wykładnię jej treści. Najłatwiej powiedzieć że coś jest "be" i zwalić na mieszkańców, którzy muszą płacić.

   p.s opłatę za wieczyste użytkowanie dosłała wezwanie moja mama.... nie żyje od 10lat... to świadczy tylko o tym jak zdesperowany jest urząd miasta, żeby wyciągać kasę bo trzeba dziurę w budżecie łatać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak,tak

   Awre (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 26

   W Jeleniej Górze już od roku płaci się od osoby 17 zł.A po nowym roku miejscowa władza już straszy wyższą kasą.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama