Państwowa Inspekcja Pracy chce zatrudniać na umowach...

  Państwowa Inspekcja Pracy chce zatrudniać na umowach śmieciowych

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Państwowa Inspekcja Pracy chce zatrudniać na umowach śmieciowych

  ©Marcin Osman

  Ośrodek Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu w swoim przetargu dopuszcza do zatrudniania pracowników na tzw. śmieciowe umowy: o dzieło lub zlecenie. Instytucja, która ma stać na straży prawa pracowników, promuje firmy, które są na bakier z prawem pracy.
  Państwowa Inspekcja Pracy chce zatrudniać na umowach śmieciowych

  ©Marcin Osman

  Chodzi o przetarg na sprzątanie ośrodka, który znajduje się przy ul. Mikołaja Kopernika 5 we Wrocławiu. W odpowiedzi na pytania do przetargu, dyrekcja wyjaśnia, że firmy, które będą go sprzątać, mogą zatrudniać pracowników na umowy-zlecenie lub umowy o dzieło. A więc: bez prawa do urlopu, zwolnień lekarskich, bez ustalonej pensji minimalnej czy godzin pracy. Jedynym kryterium przetargu jest cena. Wygra więc ta firma, która zaproponuje najniższą stawkę. A oszczędzać najłatwiej na pensjach i umowach pracowników.

  - Żadna firma zatrudniająca na umowę o pracę nie będzie miała takich stawek, by wygrać z konkurencją zatrudniającą pracowników na umowy śmieciowe - twierdzi Iwona Utrata z firmy sprzątającej Zajfert, która stanęła do tego przetargu.

  Zajfert zatrudnia wszystkich pracowników na umowę o pracę. W przetargu Ośrodka nie miała jednak szans.

  - Takie wymogi wymusza na nas prawo zamówień publicznych. Nie możemy nikogo wykluczyć, bo ograniczyłoby to wolną konkurencję - mówi Jacek Gąsior, zastępca dyrektora Ośrodka.

  Ale inne państwowe instytucje nie mają tego problemu. W swoich przetargach wyraźnie zastrzegają, że podpiszą umowę tylko z firmami, które zatrudniają pracowników na etat. Tak zrobiła m.in. delegatura Najwyższej Izby Kontroli we Wrocławiu oraz Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna.

  - W ustawie Prawo zamówień publicznych nie ma zakazu dla zamawiającego, by określić rodzaj stosunku pracy łączącego wykonawcę zamówienia z osobą przez niego zatrudnioną - tłumaczy Przemysław Witek z wrocławskiej delegatury NIK.

  NIK nalegał, by osoby sprzątające pomieszczenia, w których znajdują się tajne dokumenty, były zatrudnione na etacie. Oprócz dbałości o bezpieczeństwo, chodziło też o zapewnienie praw pracownikom.

  - Najwyższa Izba Kontroli przedkłada formy zatrudnienia w postaci umowy o pracę ponad inne, obecnie powszechnie zwane "śmieciowymi" - mówi Przemysław Witek.

  Podobnym tropem poszedł Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna, który nakazał wykonawcom zatrudnienie osób sprzątających tylko na umowę o pracę na pełny etat. To, co było możliwe gdzie indziej, nie udało się w Ośrodku Szkoleniowym Państwowej Inspekcji Pracy.

  Co więcej, jeśli najniższą ofertę złoży firma, która zatrudnia pracowników na umowy śmieciowe, OSPIP i tak będzie musiał podpisać z nią umowę. Władze Ośrodka podkreślają, że nie mogą kierować się przy wyborze wykonawcy niczym oprócz ceny.

  Co ciekawe, przeciwko umowom śmieciowym głos zabiera także wrocławska inspekcja pracy, która (podobnie, jak Ośrodek) należy do struktur PIP.

  - Z punktu widzenia prawa pracy popieramy tylko zatrudnianie na etat. Umowy-zlecenie i umowy o dzieło nie gwarantują pracownikowi niczego - mówi Agata Kostyk-Lewandowska z wrocławskiej inspekcji.

  - Etat opłaca się obu stronom: daje pracownikowi przywileje, a pracodawcy gwarancję, że jego podwładny nie zrezygnuje z dnia na dzień z wykonywanego zadania - twierdzi Iwona Utrata z firmy sprzątającej Zajfert.

  - Przyzwoitość nie pozwala mi zatrudniać ludzi na "umowy śmieciowe". Wygląda na to, że pracodawcy, którzy są fair wobec pracowników, są za to karani przez publiczną instytucję - komentuje właściciel jednej z firm sprzątających we Wrocławiu. - Przez to, że zatrudniam pracowników na etat, przegrywam publiczne przetargi.

  "Umowy śmieciowe" to dziś prawdziwa plaga

  W ten sposób zatrudniane są głównie młode osoby. Dla pracodawcy to duża oszczędność, bo płaci mniejsze składki do budżetu za tak zatrudnionych pracowników. - Umowy-zlecenia i umowy o dzieło (te formy nazywamy potocznie śmieciowymi) w ogóle nie podlegają pod Kodeks pracy - tłumaczy Agata Kostyk-Lewandowska z wrocławskiej Inspekcji Pracy. To oznacza brak prawa do urlopów i zwolnień lekarskich, nienormowany czas pracy za dowolnie niską stawkę (przepisy nie określają tu płacy minimalnej), a także brak prawa do urlopów macierzyńskich. Jeśli pracodawca nie zapłaci osobie zatrudnionej w ten sposób, swoich praw może ona dochodzić tylko przed sądem cywilnym.

  Czytaj także

   Komentarze (85)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zatrudniam na legalu i z wyboru

   kułak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zadaję pracownikowi pytanie ile chce zarabiać, odpowiada że 2,5 na łapkę, na umowę o pracę , mówię OK ale teraz moje oczekiwania. Z tego stanowiska ja chcę na łapkę połowę tego co pracownik -...rozwiń całość

   Zadaję pracownikowi pytanie ile chce zarabiać, odpowiada że 2,5 na łapkę, na umowę o pracę , mówię OK ale teraz moje oczekiwania. Z tego stanowiska ja chcę na łapkę połowę tego co pracownik - uczciwe? w/g mnie tak. Liczymy dalej ile pracownik powinien "wyrobić" na stanowisku aby spełnić swoje i moje oczekiwania . Opluwacze nie mają o tym zielonego pojęcia - wyszło 7500 zł/miesiąc co jak łatwo policzyć na godzinę pracy wychodzi ok 45 zł - 1 ( jeden) zgodził się pracować ale niestety nie dał rady wypracować oczekiwanego zysku. Reszta pracuje na zasadach ogólnych: jest zysk ze stanowiska, odejmujemy wszystkie koszty, zysk dzielimy na 3, ja biorę 1/3 pracownik 2/3zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeden z posłow wrocławskich jest ojcem tego smieciowiska

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 14

   i niech nikogo nie zmyli angielska nazwa tego plaszyka

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P A M I Ę T A M

   AMBER GOLD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 17

   P A M I Ę T A M jak premier w jednym w z wystąpień sejmowych przekonywał wysoką izbę że niema wpływu i nie panuje nad zatrudnianiem oraz wzrostem kosztów utrzymani administracji publicznej -...rozwiń całość

   P A M I Ę T A M jak premier w jednym w z wystąpień sejmowych przekonywał wysoką izbę że niema wpływu i nie panuje nad zatrudnianiem oraz wzrostem kosztów utrzymani administracji publicznej - teraz go rozumiem tylko nie rozumiem dlaczego jest nadal premierem po takich oświadczeniach ? - no ale cóż my lubimy niecudacznych premierów .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I kto tu prawa nie zna?

   Bruno (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 20

   Szkoda, że ci, którzy tak głośno krzyczą o naruszaniu przepisów przez organizujących przetargi nie znają prawa zamówień publicznych. Postawienie warunku, że wykonywać takie usługi mogą wyłącznie...rozwiń całość

   Szkoda, że ci, którzy tak głośno krzyczą o naruszaniu przepisów przez organizujących przetargi nie znają prawa zamówień publicznych. Postawienie warunku, że wykonywać takie usługi mogą wyłącznie firmy, które zatrudniają pracowników na umowę o pracę byłoby złamaniem co najmniej 2 artykułów tej ustawy! Nie można oczekiwać od urzędników aby łamali obowiązujące prawo.
   To że NIK i jakiś Urząd Skarbowy takie warunki postawił świadczy o tym, że w tych instytucjach (o zgrozo!) nie znają prawa i powinno to być skontrolowane przez Urząd Zamówień Publicznych!
   To ci panowie z Wiejskiej tworzą prawo (to przypomnienie dla p. Bartosza Józefiaka) i to do nich należy adresować uwagi. Szczególnie wtedy, gdy ich deklaracje rozmijają się z prawem, które ustanowili ! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O zgrozo!

   Klakson (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 17

   O zgrozo Panie Bruno, niewiedza Pańska osiągnęła dno. Jeżeli zabiera się głos, to trzeba mieć wiedzę. Opieranie się w tym przypadku tylko na prawie zamówień publicznych, to daleko idąca ignorancja....rozwiń całość

   O zgrozo Panie Bruno, niewiedza Pańska osiągnęła dno. Jeżeli zabiera się głos, to trzeba mieć wiedzę. Opieranie się w tym przypadku tylko na prawie zamówień publicznych, to daleko idąca ignorancja. Charakter zamawianych przez PIP usług wskazuje, iż są one wykonywane w określonym miejscu, określonym czasie i pod kierownictwem. Wystarczy spojrzeć do kodeksu pracy, a tam stoi jak byk, że w takim przypadku w rachubę wchodzi wyłącznie umowa o pracę.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 17

   Imitacja pracodawcy nie powinna zabierać głosy w ważnych sprawach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zlikwidujcie umowy smieciowe

   Staszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 22

   Bedzie jeszcze wieksze bezrobocie.Jak ja lubie komentarze takich "specjalistow" od ekonomii. Zna[f]cy od wszystkiego sie znalezli a nawet swojego domowego bajzlu niejednokrotnie nie potrafia...rozwiń całość

   Bedzie jeszcze wieksze bezrobocie.Jak ja lubie komentarze takich "specjalistow" od ekonomii. Zna[f]cy od wszystkiego sie znalezli a nawet swojego domowego bajzlu niejednokrotnie nie potrafia okielznac.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   azul

   mi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Pracuj więc za miske ryżu,ty pacanie ,wtedy w ogóle nie będzie bezrobocia.Czy ty nie widzisz debilu że już niedługo w trzecim świecie będą zarabiać lepiej niż my.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdura

   piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 21

   bezrobocie sie nie zmieni tylko pracodawca mniej zarobi.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ktostam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 27

   Nie zwiększy się jeśli jednocześnie obniżona zostanie płaca minimalna i koszt likwidacji będzie przerzucony na pracowników.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawda prawda

   robia jak chcą??????????????????????????????????????????????????????? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 22

   Witam serdecznie-ile spraw tyle mamy głosów,jedni za umowami smieciowymi inni przeciw tym umowom.Polskie prawo dopuszcza cwaniactwo ,migactwo ,matoczenie a wszystko ując to w jedno słowo wielki...rozwiń całość

   Witam serdecznie-ile spraw tyle mamy głosów,jedni za umowami smieciowymi inni przeciw tym umowom.Polskie prawo dopuszcza cwaniactwo ,migactwo ,matoczenie a wszystko ując to w jedno słowo wielki syf ,syfa pociąga.Proszę sobie wyobrazic za lat 15-20 bedzie gorzej Ci ludzie nie beda miec emerytur dzieki tym usranych smieciowych umów i CO DALEJ BEDZIE Z TYMI LUDZI .Przecież inspektorzy PIP najlepiej wiedzą gdzie te umowy działają i mam pytanie dlaczego nic nie robią aby cwaniakom to ukrócić.Na terenie Wrocławia na 100% firm taksówkarskich uczciwie pracuje tylko 20% kobiet jako dyspozytorki.Reszta firm to patologia,stowarzeyszenia taxi znaja swój statut a nie wiedzą jak powinni zatrudniac DYSPOZYTORKI .przecież to sa ludzie maja prawo zachorowac urlop sie nalezy /pracuja po 12 godz dziennie,potem noc 12 godz i dwa dni wolne/.Zebrac to w całość sie nie da wiec aby niezdychac pracuje sie nie zważając co bedzie w przyszłosci.Ze smutkiem stwierdzam ze nie ma u nas AUTONAZJI ====POZDRAWIAM ♥♥♥zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ktostam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 20

   Typowe umowy zlecenia są ozusowane i płaci się od nich składki emerytalne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie beda miec emerytur i co??

   awers (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 37

   Myslisz,ze oni o tym nie wiedza??? Gdyby nie smieciowe umowy to mase ludzi wcale by pracy nie mialo albo dostaliby jeszcze mniej.Wiec nie pier... Chcesz pozbawic ludzi chleba??? Moze ze swoich im...rozwiń całość

   Myslisz,ze oni o tym nie wiedza??? Gdyby nie smieciowe umowy to mase ludzi wcale by pracy nie mialo albo dostaliby jeszcze mniej.Wiec nie pier... Chcesz pozbawic ludzi chleba??? Moze ze swoich im dasz??? Zalosne te Twoje wypociny.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hej Awers

   anka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 26

   A Ty kto?że bronisz tak pracodawców jesteś jednym z nich?No to daj swoim ludziom umowy o pracę no co?cwaniaczku z drugiej strony jesteś.Tak lepiej 20 lat dawać umowy zlecenia i o dzieło no i do...rozwiń całość

   A Ty kto?że bronisz tak pracodawców jesteś jednym z nich?No to daj swoim ludziom umowy o pracę no co?cwaniaczku z drugiej strony jesteś.Tak lepiej 20 lat dawać umowy zlecenia i o dzieło no i do tego stawki żebracze!!!!8 zł brutto żeby tylko upodlić człowieka.To raczej Twoje rzucanie sie jest podejrzane popieram internaute o pt"robią jak chcą"Brawo prawdziwy o odważny post.A jeżeli chodzi o pozbawianie ludzi chleba/suchego/to jesteś świetnym tego przykładem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   el... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 22

   Dla mnie "umowami śmieciowymi" są umowy o pracę - ponad 40% wynagrodzenia trzeba oddać państwu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ktostam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 35

   Rzygać mi się chce jak widzę tą lewacką propagandę przeciwko umowom cywilnoprawnym.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Portero Deweloper

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 16

   Uważajcie na tego dewelopera !!!
   http://porterowroclawopinie.wordpress.com/
   Nie popełnijcie naszego błędu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SZanowny Panie Bartoszu

   Pracodawca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 53

   Ile firm w swoim życiu Pan prowadził? Ilu osobom dał Pan w swoim życiu zatrudnienie choćby czasowe i choćby na umowę zlecenie? Ile razy zapłacił Pan za ZUS pracownicy która po miesiącach kilku...rozwiń całość

   Ile firm w swoim życiu Pan prowadził? Ilu osobom dał Pan w swoim życiu zatrudnienie choćby czasowe i choćby na umowę zlecenie? Ile razy zapłacił Pan za ZUS pracownicy która po miesiącach kilku zaciążyła i tyle ją widzieli? Ile w ciągu całego swojego życia zapłacił Pan podatków, z których to opłacane są szkolenia bezrobotnych, kawki dla Pań z PIP, US, ZUS, itd. itd. Uprzejmie polecam zatem aby się wypowiadać w tak kategorycznym tonie Panie Bartoszu, jak się ma blado zielone pojęcie o czym się pisze, mówi. A komentarze wielu innych czytelników nt. umów jakie dominują w każdej redakcji (w tym w Pana redakcji) są całkowicie na miejscu. Więc śmieciowa to jest Panów redaktorów moralność, a nie kasa i umowy dzięki którym robotę ma setki tysięcy ludzi w tym kraju.
   Zdrowia życzę! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pracodawca?

   Klakson (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 18

   Duże ryzyko podejmujesz szukając w tym gronie pracodawcy. Przez przypadek go znalazłeś. Blisko 600 ludzi w tym 20% na umowę zlecenie ma co do garnka włożyć dzięki mojej firmie. Pragnieniem każdego...rozwiń całość

   Duże ryzyko podejmujesz szukając w tym gronie pracodawcy. Przez przypadek go znalazłeś. Blisko 600 ludzi w tym 20% na umowę zlecenie ma co do garnka włożyć dzięki mojej firmie. Pragnieniem każdego (mam nadzieję) zarządzającego jest możliwość zatrudnienia pracownika na umowę o pracę i zapewnienie mu godziwego wynagrodzenia. Dzięki wielu cwaniakom (pracodawcom) jest to w naszej rzeczywistości niemożliwe. Największe zagrożenie nie jest nawet w umowach cywilno-prawnych, dramatyczne zagrożenie to szara strefa. Pracodawca o moralności takiej jak ja, ma świadomość, że bezczynność rządu prowadzi tak zarządzane firmy prostą drogą do upadłości. Nuworysze w biznesie oczywiście uważają inaczej i to oni wspólnie z rządem zapewnią nam syndrom grecki.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do pracodawcy!!!

   joanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 27

   O łaskawco!dzięki Ci za 700zł miesięcznie.O to wam chodzi aby stwarzać ciągły niepokój ,strach ,że za chwilę to już żadnej pracy nie będzie,i w ten oto sposób zmusić do uległości,setki tys.ludzi i...rozwiń całość

   O łaskawco!dzięki Ci za 700zł miesięcznie.O to wam chodzi aby stwarzać ciągły niepokój ,strach ,że za chwilę to już żadnej pracy nie będzie,i w ten oto sposób zmusić do uległości,setki tys.ludzi i do harówy /a nie pracy/dla przedsiębiorców.Jaki modelik samochodu chodzi Ci po zatroskanej główce?Jakieś nowe BMW czy Lamborgini?A może domek należy wykończyć i na dachóweczkę zabrakło i na SPA w domu.?A ja mówie o chlebie,ziemniakach i czynszu.To mnie zmusza!!!!do pracy u takich jak Ty.Przepraszam tych prawdziwych przedsiebiorców co uczciwie płacą.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do joanny

   pracodawca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 19

   zapewniam pania ze nie pracuja u mnie ludzie ze 700 zlotych. ja wiem ze łatwo obrazać innych. powiem pani krótko. tez pracowałam w firmie. i po latach załozyłam wlasna firme. wbrew temu co pisza tu...rozwiń całość

   zapewniam pania ze nie pracuja u mnie ludzie ze 700 zlotych. ja wiem ze łatwo obrazać innych. powiem pani krótko. tez pracowałam w firmie. i po latach załozyłam wlasna firme. wbrew temu co pisza tu obecni - nie mylse o lamborginig nie zatrudniam wylaniacznie na umowe zlecenie. mam tez ludzi na umowach o prace i powiem jedno. jestescie tacy cwani i mądrzy i pewni swego? załóżcie swoja firme. i wtedy pogadamy.
   wtedy zobaczymy jak bedziecie silni w tym swoim pieprz......nie kazdy bierze w lape. nie kazdy ma spa. itd. jak wam niewiernym udowdonic ze trotylu nie bylo. jak wam udowodnic ze poprostu inni zapieprzaja.jak wam uzmysłowic ze nieslusznie obrazacie innych?\
   jak????
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pracodawco!

   qqq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 22

   Gdyby umów śmieciowych nie było, to ci ludzie i tak by mieli pracę. Tyle że byłby to etat. Koszty pracodawcom by nieco wzrosły, ale wzrosły by wszystkim.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pracownica zaciążyła

   Cynik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 19

   Za 30 lat będziesz starym dziadem i dziecko tej pracownicy, która tak chamsko zaciążyła będzie cię leczyć, pracować na twoją emeryturę, pilnować twojego bezpieczeństwa, może nawet podcierać ci...rozwiń całość

   Za 30 lat będziesz starym dziadem i dziecko tej pracownicy, która tak chamsko zaciążyła będzie cię leczyć, pracować na twoją emeryturę, pilnować twojego bezpieczeństwa, może nawet podcierać ci tyłek, bo sam nie będziesz w stanie. I nie mów, że sam o siebie zadbasz. Nie zadbasz, bo będziesz starym i słabym człowiekiem, który może i będzie miał pieniądze, ale będzie całkowicie zależny od innych.
   Więcej pokory człowieku. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naiwmy

   greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 23

   "Oj naiwny, naiwny, naiwny - jak dziecko we mgle" Za 10 lat nie będzie żadnego ZUS-u. Pytanie, czy za 30 lat będzie jeszcze coś takiego jak Polska.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W sumie

   Cynik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 31

   Z takimi pracodawcami jak ten w/w to faktycznie uda nam się to, co się Hitlerowi nie udało. Sami doprowadzimy naród polski do wymarcia, bo każda kobieta, która będzie miała czelność "zaciążyć"...rozwiń całość

   Z takimi pracodawcami jak ten w/w to faktycznie uda nam się to, co się Hitlerowi nie udało. Sami doprowadzimy naród polski do wymarcia, bo każda kobieta, która będzie miała czelność "zaciążyć" straci pracę.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama