Romowie odwiedzili przedszkole "Domek Krasnoludków"...

  Romowie odwiedzili przedszkole "Domek Krasnoludków" (ZDJĘCIA)

  Przemysław Wronecki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Romowie odwiedzili przedszkole "Domek Krasnoludków" (ZDJĘCIA)
  1/18
  przejdź do galerii

  ©Przemysław Wronecki

  Ponad sto dzieci z przedszkola nr 110 "Domek Krasnoludków" z ul. Gołężyckiej bawiło się dziś razem z młodzieżą romską z zespołu Terni Romani Bacht (Młode Romskie Szczęście). Spotkanie odbyło się w ramach programu "Edukacji Globalnej".
  - To projekt, który wprowadziliśmy w tym roku w naszym przedszkolu. Chcemy, by nasi wychowankowie poznawali różne kultury. Dzięki temu będą oni bardziej otwarci na świat - wyjaśnia Małgorzata Gaj, dyrektorka przedszkola.

  Dodaje, że w przedszkolu organizowane są tematyczne tygodnie, podczas których dzieci poznają kultury. Gdy był tydzień romski to maluchy uczyły się wyliczanki romskiej, poznawały historie Romów i budowały papierowe makiety cygańskich taborów.


  Teraz w placówce trwa tydzień gruziński, a w przygotowaniu jest wietnamski i japoński. - W przypadku tego trzeciego mamy nadzieję, że pomoże nam ojciec jednego z uczniów, bo jest z dziada pradziada Japończykiem - zapowiada dyrektor Gaj.

  Dwugodzinne spotkanie dzieci rozpoczął pokaz, i zarazem nauka, tradycyjnych tańców cygańskich. Przedszkolaki chętnie przyglądały się tańczącym Romom, a co odważniejsze próbowały swoich sił.

  - Potem uczyliśmy maluchy naszego hymnu. Zdziwiło je to, że śpiewając go nie trzeba stać na baczność. Można się kolebać, uśmiechać, a nawet podskakiwać z radości - wspomina Maria Łój, kierowniczka zespołu.

  Następnie dzieci bawiły się przy znanych piosenkach, m.in. "Kaczuchach" czy "Makarenie". - Takie spotkania są sto razy lepsze niż wyjścia dzieci do teatrów czy kina. Dzięki nim przez zabawę mogą one poznać inną kulturę - przekonuje dyrektorka przedszkola przy ul. Gołężyckiej.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama