Ważne
  Zdziczałe psy atakują sarny

  Zdziczałe psy atakują sarny

  Jacek Jaśko

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pod Jelenią Górą coraz więcej groźnych watah. Winni są ludzie, bo wyrzucają psy z domów.
  Głodne czworonogi są bardzo agresywne. Atakują bez pardonu. Zbijają się w watahy, by wspólnie zdobyć pożywienie. Ich łupem padają sarny, lisy, zające, cietrzewie, a nawet dziki.

  - Problem groźnych watah nasila się dwa razy w roku - przed wakacjami i przed świętami Bożego Narodzenia - mówi treser psów Zbigniew Gacek. - Wtedy niektórzy wyrzucają swoich dotychczasowych pupili z mieszkań. Bezpańskie psy szybko dziczeją. Odzywa się w nich instynkt łowiecki - wyjaśnia.

  Potwierdza to Eugeniusz Ragiel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt.
  - Psy, które wałęsają się bez dozoru przez dłuższy czas, są prawdziwym problemem - przyznaje. - Zdziczałe czworonogi działają głównie na obrzeżach osiedli, pod które podchodzi dzika zwierzyna - tłumaczy. Sarny, jelenie, zające padają łupem wygłodniałych psów.

  Jego zdaniem winni tej sytuacji są właściciele czworonogów, od których nie egzekwuje się zresztą ich prawnych obowiązków.
  - We Francji jest ogólnokrajowy system czipowania, który pozwala szybko ustalić właściciela - tłumaczy Ragiel. - U nas, choć w wielu miastach jest już nakaz znakowania psów, ani policja, ani straż miejska, nie bardzo chcą się tą sprawą zajmować - mówi.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo