Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Miodek: "Na agieha" czy "na agiehu"?

Jan Miodek
Tomasz Hołod
Kiedy posługujemy się pełnymi nazwami takich szkół wyższych, jak Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Akademia Wychowania Fizycznego czy Akademia Sztuk Pięknych, obowiązuje w połączeniach z nimi przyimek w: studiuję w Wyższej Szkole Pedagogicznej, pracuję w Akademii Wychowania Fizycznego, wykładam w Akademii Sztuk Pięknych.

Gdy używamy ich skrótów, zgodny z normą jest przyimek na: studiuję na WSP (wu-es-pe - _z akcentem na -pe), _pracuję na AWF (a-wu-ef - _z akcentem na -ef) albo _na AWF-ie (a-wu-efie), wykładam na ASP (a-es-pe - _z akcentem na -pe_).

Jedną z najsłynniejszych i najlepszych polskich uczelni jest krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, w codziennym obiegu komunikacyjnym funkcjonująca w wersji skrótowej AGH (a-gie-ha - _z akcentem na -ha). Oczywiście, należy _studiować, pracować, wykładać w Akademii Górniczo-Hutniczej, _ale _na AGH. _To ostatnie połączenie - tak jak wyżej przywołany _AWF - _przyjmuje często odmienioną postać _na agiehu, ale jest ona - w odróżnieniu od _a-wu-efu - _źródłem poprawnościowo-stylistycznych niepokojów, o czym mi donosi środowisko krakowskie.

O wyrażenie stosunku do tego brzmienia poprosiłem więc swych szkolnych tarnogórskich kolegów - absolwentów AGH. Niektórzy z nich powiedzieli mi, że wyrażenie na agiehu _w ogóle ich nie raziło i nie razi (jeden z tychże absolwentów wyznał, że z połączeniem nieodmienionym _na agieha zetknął się o wiele później), inni - odbierali je jednak i nadal odbierają jako lekceważące, a nawet obraźliwe.

Myślę zatem, że poprawnościowe wskazanie powinno mieć wymiar stricte stylistyczny. Zakaz posługiwania się postacią odmienioną na agiehu _byłby nierealny i gramatycznie zupełnie nieuzasadniony, bo większość tego typu skrótów może być w języku polskim deklinowana: _na agiehu - _jak _na ujocie (od UJ - Uniwersytet Jagielloński), na usiu (od UŚ - Uniwersytet Śląski), na__AWF-ie, na KUL-u, na UMCS-ie, w PAN-ie, w SPATiF-ie, w MON-ie, w PAP-ie (na awuefie, na kulu, na uemceesie, w panie, w spatifie, w monie, w papie). _Ze względów estetyczno-brzmieniowych natomiast należy zalecać bezwzględne posługiwanie się nieodmienionym wariantem NA AGIEHA we wszystkich tekstach oficjalnych, w których _AGH _jest traktowane jako wariant pełnej nazwy _Akademia Górniczo-Hutnicza.

Ten sam wygłos ma warszawska SGH, _czyli Szkoła Główna Handlowa. Zapytałem więc prof. Leszka Balcerowicza, jak on posługuje się skrótem swej uczelni. Powiedział mi, że zawsze pozostawia jego brzmienie nieodmienione: _na wuesha.
Gdy do roku 1990 była to _Szkoła Główna Planowania i Statystyki, _pamiętamy dobrze, że skrótowe warianty _SGPiS - SGPiS-u (esgiepisu), na SGPiS - na SGPiS-ie (na esgiepisie) _wiodły bezkonfliktowy żywot komunikacyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska