Jan Miodek: Skroś, lubo i snadź

  Jan Miodek: Skroś, lubo i snadź

  Jan Miodek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jan Miodek: Skroś, lubo i snadź
  Z listu Pana Alojzego S. z Wrocławia: "Wróciłem ostatnio do twórczości austriackiego pisarza Hermanna Brocha (1886-1951). W zbiorze opowiadań "Powrót Wergilego", przetłumaczonych przez Annę Marię Linke, znalazłem parę zdań z wyrazami, które jeszcze w sobie noszę, ale ich znaczenia do końca nie jestem pewny:
  Jan Miodek: Skroś, lubo i snadź
  "Z wolna schodził po schodach i - pozdrowiwszy skroś oszklone drzwi ogród - wyszedł na ulicę", "Obraz włączony był też przestrzennie w trójkę kobiet - punkt centralny, lubo należący do przeszłości i zawieszony na ścianie", "Wydłużone szyldy firm, których napisy zaczynały się już na lewym sąsiedzie, a przebiegały aż do prawego, krępowały snadź wszelką samodzielną wypowiedź tego domu". Co znaczą dokładnie formy skroś, lubo i snadź?".


  Opatrzony we współczesnych słownikach kwalifikatorem przestarzałości, wyraz skroś wraz z wariantami na skroś, wskroś, na wskroś znaczy tyle, co "przez całą długość lub szerokość czegoś, na wylot, na przestrzał, poprzez" (np. słońce przeświecało skroś mgły, był na skroś przyzwoity i uczciwy). A zatem w pierwszym zdaniu z "Powrotu Wergilego" chodzi o "pozdrowienie ogrodu przez oszklone drzwi".

  Lubo - też z kwalifikatorem przestarzałości - dzisiejsze leksykony definiują jako "miło, przyjemnie" ("Lekko mi, rzeźwo, lubo! - wiem, co to być ptakiem" - pisał Adam Mickiewicz). Ale jeszcze w wydanym w r. 1939 Trzaski, Everta i Michalskiego "Słowniku języka polskiego" pod red. prof. Tadeusza Lehra-Spławińskiego można przeczytać, że lubo to także kiedyś tyle, co "chociaż" (i znów przykład z Mickiewicza: "Lubo w dziejach Wallenroda pozwoliłem sobie domysłów, mam nadzieję usprawiedliwić je podobieństwem do prawdy"). Nie ulega więc wątpliwości, że w drugim cytacie z Brocha mówi się o tym, że obraz był punktem centralnym, chociaż (mimo że) należał do przeszłości i był zawieszony na ścianie.

  Hasła snadź użytkownik polszczyzny w żadnym współczesnym słowniku nie znajdzie. Z pomocą przychodzi jednak "Słownik języka polskiego" wydany przez Maurycego Orgelbranda w Wilnie w r. 1861. Hasłu snadź - wraz z wariantami snać, sna, snaść - przypisuje on aż pięć znaczeń: 1. "wedle podobieństwa, podobno, może, zapewne, tak się zdaje", 2. "prawie", 3. "domyślić się można, oczywiście", 4. "nawet", 5. by snadź nie - "by uchowaj Boże nie, broń Boże żeby nie". Które z nich połączyć z trzecim przywołanym fragmentem z "Powrotu Wergilego"? - Myślę, że pierwsze: szyldy krępowały zapewne (tak się zdaje, można się domyślić, wydaje się to oczywiste) wszelką samodzielną wypowiedź domu.

  Na koniec zaś chcę wrócić do Mickiewiczowskiej syntagmy pozwoliłem sobie domysłów. Dzisiaj każdy z nas by powiedział: pozwoliłem sobie NA domysły, bo też i historia języka polskiego pokazuje, jak pierwotne połączenia wyrazowe bezprzyimkowe ewolucyjnie zamieniają się na struktury z uściślającymi przyimkami, np. wyciągnąć komuś rękę na powitanie, modlić się Panu Bogu, spowiadać się grzechom - dziś: wyciągnąć DO kogoś rękę na powitanie, modlić się DO Pana Boga, spowiadać się Z grzechów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama