Jan Miodek: Tu mówi wisielec

  Jan Miodek: Tu mówi wisielec

  Jan Miodek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jan Miodek: Tu mówi wisielec

  ©Jarosław Jakubczak

  Przeczytałem uroczą książkę - "Awanturę na tle powszechnego ciążenia" Tomasza Lema, syna znanego pisarza Stanisława. Ten wspomnieniowy tom w pełni realizuje warsztatowy imperatyw wyłożony przez autora we wstępie: "Możliwie dużo uwagi poświęcić szczegółom i unikać stylistycznych zawiłości". Można by go wyrazić inaczej: maksimum treści zawrzeć w minimalnej liczbie słów.
  Jan Miodek: Tu mówi wisielec

  ©Jarosław Jakubczak

  Największą jednak przyjemnością lektury jest cudowny humor, który przebija niemal z każdej strony książki. Mnie utkwiły najbardziej w pamięci fragmenty rozmów telefonicznych.

  Oto do Stanisława Lema dzwoni Franciszek Szlachcic, jedna z najbardziej prominentnych postaci politycznych czasów PRL-u. Telefon odbiera teściowa pisarza i - nie zakrywając słuchawki - wykrzykuje do zięcia: "Staszku, jakiś Szlachcic do ciebie! - Jesteś w domu czy powiedzieć, że cię nie ma?".

  W roku 1983 Zdzisław Najder, ówczesny dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, został skazany przez sąd wojskowy zaocznie na karę śmierci za szpiegostwo (uniewinniono go w roku 1990). "Tu mówi wisielec - przedstawiał się Najder wesoło, kiedy telefonował do ojca" - wspomina Tomasz Lem.

  Władysław Bartoszewski z kolei, którego poczucie humoru wszyscy dobrze znamy, z reguły tak zapowiadał przez telefon swoją wizytę u Lemów: "Ha, Staszku! Przyjeżdżam do was na kilka dób" (i wiadomo, jak musiało brzmieć ostatnie słowo!).

  Z czasów szkolnych pozostały w pamięci narratora, między innymi, hasła miesiąca, opisywane w stylistycznej konwencji gombrowiczowsko-mrożkowskiej. Jedno z nich apelowało: "Karmijmy wróbelki". Niepoprawna w nim była czasownikowa forma trybu rozkazującego. Wszak powinna być ona oparta na temacie czasu teraźniejszego karm: skoro trzeba powiedzieć "karm ją", "pokarm mnie", "pokarm go" (a nie: "karmij", "pokarmij"), to i w zgodzie z normą gramatyczną byłoby hasło "Karmmy wróbelki" (podobnie: nie kłam, nie kłammy, łam, łammy, złam, złammy).

  Bardzo mnie natomiast rozczulił przytoczony w książce fragment listu Stanisława Lema do prof. Władysława Kapuścińskiego: "Od 3 miesięcy ani raz poważnie nie chorował". A dlaczego? - Ano dlatego, że i ja przez bardzo długie lata używałem formy "ani raz" (pewnie takie brzmienie wyniosłem z domu rodzinnego). Byłem już dorosłym człowiekiem, kiedy się dowiedziałem, że zgodna z normą jest postać ani razu - z dopełniaczową końcówką "-u", taka jak np. w książce Aleksandra Tyszyńskiego (1811-1880) "Amerykanka w Polsce": "Nie byłem ani razu, to prawda, ale wszak trzeba być kiedyś".

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TW

   kontroll (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 44

   ...zgłoś wreszcie, że byłeś TW... co? ... nie...? a chcesz ksero papier na to dostać...?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Re: TW

   JW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

   A ty robisz dokładnie to, o co pomawiasz Profesora: podpierdalasz Go publicznie (i do tego kłamliwie); ergo: jesteś konfidentem vulgo kapusiem!
   Tyle tylko, że Profesor jest luminarzem nauki i...rozwiń całość

   A ty robisz dokładnie to, o co pomawiasz Profesora: podpierdalasz Go publicznie (i do tego kłamliwie); ergo: jesteś konfidentem vulgo kapusiem!
   Tyle tylko, że Profesor jest luminarzem nauki i wybitnym Polakiem - ty zaś jak byłeś, tak i zostaniesz zwykłym zawistnym śmieciem...
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama