Ważne
  Technologia nie wyeliminuje stresu

  Technologia nie wyeliminuje stresu

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Solidarność protestuje przeciwko całkowitej likwidacji emerytur pomostowych. Rozmowa z Januszem Łaznowskim, przewodniczącym Zarządu Regionu Dolnośląskiej "S".
  Solidarność będzie broniła emerytur pomostowych jak niepodległości?

  To nie takie proste. Nie jesteśmy przeciwni reformie pomostówek, protestujemy przeciwko całkowitej ich likwidacji. A proponowane przez rząd Tuska okresy przejściowe to nic innego, jak właśnie likwidacja emerytur pomostowych.

  Świat się zmienia, technologia ułatwia pracę. Dlaczego kasjerka na kolei ma mieć prawo do emerytury pomostowej, a pani za kasą w sklepie osiedlowym takiego prawa ma nie mieć?

  Przecież mówię, że nie jesteśmy przeciwnikami reformy systemu emerytur pomostowych. Przysłowiowa kasjerka na kolei zapewne nie pracuje w szczególnie uciążliwych warunkach.
  Jednak nawet najbardziej rozwinięta technologia nie wyeliminuje na przykład stresu towarzyszącego niektórym zawodom. Uważamy, że właśnie tym ludziom należy umożliwić skorzystanie z emerytur pomostowych.

  Na przykład?

  Myślę o takich zawodach jak chociażby kontroler ruchu powietrznego, pilot czy ratownik medyczny. Nie ma technologii, która wyeliminowałaby stres towarzyszący tym profesjom.

  A skąd państwo ma brać pieniądze na emerytury pomostowe? Czy Solidarność jest w stanie wskazać źródło ich finansowania?

  Tak, sądzę, że jesteśmy w stanie wskazać źródła finansowania. Co więcej, możemy udowodnić, że w innych krajach dba się o pracowników wykonujących zawody w szczególnych warunkach. Możemy pokazać, jak te problemy rozwiązuje się w innych europejskich krajach, chociażby w Niemczech.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo