W Wałbrzychu chcą uczyć górników, bo tacy fachowcy dostają...

  W Wałbrzychu chcą uczyć górników, bo tacy fachowcy dostają pracę od ręki

  Artus Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Brakuje ludzi do pracy w kopalniach. Taki kierunek chce stworzyć wałbrzyska szkoła.
  W tym roku minęło 14 lat od chwili, kiedy Zespół Szkół nr 8 przy al. Wyzwolenia 5 w Wałbrzychu opuścili ostatni absolwenci technikum o specjalności automatyka górnicza. Kopalnie węgla kamiennego likwidowano, nie było więc potrzeby szkolenia specjalistów dla zakładów wydobywczych.

  Dziś okazuje się, że ta decyzja nie była przemyślana. Co prawda kopalnie węgla na Dolnym Śląsku nie pracują, jednak zapotrzebowanie na wykwalifikowanych górników jest ogromne. Na wielką skalę rozwijają się np. kopalnie granitu i kruszyw.

  - Firmy walczą między sobą o wykwalifikowanych górników i kuszą ich wysokimi zarobkami - wyjaśnia Mirosław Olejarz, dyrektor ds. handlu i marketingu w firmie Granit Strzegom. - Na lokalnym rynku pracy brakuje specjalistów w tej dziedzinie. Starsi fachowcy odchodzą na emerytury, a nie ma ich kto zastąpić.

  Niebawem problem braku górników może być jeszcze bardziej dolegliwy. Planowane jest bowiem uruchomienie dużej kopalni węgla brunatnego w Lubsku. Miasto leży w województwie lubuskim, ale blisko północnej granicy Dolnego Śląska.

  Coraz częściej powraca też temat sięgnięcia po 380 mln ton węgla antracytowego, który zalega w Wałbrzychu i jego okolicach. O takiej możliwości wspominał m.in. wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Goszcząc we wrześniu w Wałbrzychu tłumaczył, że eksploatacja węgla mogłaby się odbywać z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod górniczych.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama