PolskaTimes.pl

Najlepszy program TV w sieci

Serwis powstaje we współpracy z The Times

niedziela 12 lutego 2012 r. imieniny obchodzą: Damian, Nora, Modest

I Bóg stworzył kolory

I Bóg stworzył kolory

ks. Roman E. Rogowski (© Paweł Relikowski)

Gazeta Wrocławska ks. Roman E. Rogowski

2008-12-13 00:23:07, aktualizacja: 2008-12-13 00:23:07

Gdy Bóg Jahwe stworzył ziemię i niebo", stworzył także kolory (por. Rdz 2,1): kolor ziemi i nieba, kolor róży i chabru, kolor nocy i dnia. I wśród tych kolorów stworzył człowieka, który od kilku tysięcy lat jest przekonany, że kolory wpływają na jego życie, na jego samopoczucie, a nawet na zdrowie.

"Chromoterapia, czyli leczenie przy użyciu kolorów - pisze "am" w "Ludzkiej sprawie" - ma dziś wielu zwolenników", bo "każda barwa wywiera inny wpływ na nasz umysł i ciało". Można z chromoterapią zgadzać się lub nie, ale jedno jest pewne: świat bez kolorów byłby bezbarwny! Umownie rzecz biorąc, obok kolorów "podstawowych" jest wiele odcieni, odmian i "mieszanek".
∨ Czytaj dalej
Reklama
Tak jak to wyraził Słowacki w "Beniowskim":
"Lubiłem takie dusze-nie bezkarny!
Wybrednie marząc w różach - kolor czarny".

Kolor biały - grecki "leukos" - to spokój, wyciszenie i poprawa samopoczucia, a jednocześnie dystans i chłód. To kolor wiecznych śniegów i wiecznych lodowców, ale także kolor szat Jezusa w czasie Przemienienia: "Twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło" (Mt 17,2)

Kolor czarny - grecki "melas" - to wyciszenie, dystans i tajemnica, ale także smutek i melancholia. To kolor nocy, dlatego Jan Ewangelista, opisując ujawnienie zamiarów Judasza, który postanowił wydać Jezusa, pisze: "A była noc" (J 13,30).

Kolor czerwony - to kolor róż. Wzbudza aktywność, pomaga w działaniu i potęguje żywotność oraz optymizm, a także jest symbolem dobroci i miłości. Dlatego nosimy czerwone róże Matce Bożej - Osobowickiej i Bardzkiej, Kowalskiej i Ślężańskiej, Nadodrzańskiej i Tatrzańskiej.

Odmianą czerwonego jest kolor różowy - kolor optymizmu i spokoju, a także dobroci i życzliwości. Gdy w czasie jednej z wypraw w Kaukaz w "Prijucie-11" pod Elbrusem na chorobę wysokościową zapadła jedna z dziewcząt, Swietłana, która tam pracowała, przyniosła jej gałązkę kwitnącego różowo rododendronu!
strona: 1 z 2 »

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Rozrywka

Gazeta Wrocławska

  • Czytaj nas na iPhone oraz iPad
  • Czytaj nas na Androidzie
  • Czytaj nas na pozostałych telefonach
  • Rozrywka NMEkstraklasa LiveZobacz inne aplikacje

Aktualne wydanie:

"Gazeta Wrocławska", poniedziałek 21.11.2011

Kup e-wydanie

Prenumerata:

"Gazeta Wrocławska"
Dział Prenumeraty
ul. św. Antoniego 2/4
wejście B, III piętro
50-073 Wrocław
071 374 81 15
p.jastrzebska@
gazeta.wroc.pl

Prenumerata domowa
Prenumerata teczkowa

Zamów prenumeratę

Reklama:

"Gazeta Wrocławska" Biuro Reklamy
ul. św. Antoniego 2/4
wejście B, III piętro
50-073 Wrocław
71 374 82 49
faks 071 374 81 35

reklama.wroclaw@
polskapresse.pl

Więcej o reklamie (kliknij)

Zamów reklamę

Kontakt z redakcją:

"Gazeta Wrocławska"
ul. św. Antoniego 2/4
wejście B, III piętro
50-073 Wrocław
71 37 48 151

gazetawroclawska.pl
71 37 48 145

Reporter dyżurny
71 37 48 205

Napisz do nas

Zapisz się do Newslettera

Reklama

Reklama

Sonda

Czy będziesz obchodził we wtorek, 14 lutego, walentynki?