Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łyk innej kultury

Małgorzata Kaczmar
Zagraniczni licealiści spędzą we Wrocławiu cały rok szkolny
Zagraniczni licealiści spędzą we Wrocławiu cały rok szkolny Marcin Osman
Zagraniczni licealiści przyjeżdżają do nas, by uczyć się polskiego.

We Wrocławiu od trzech miesięcy uczy się 13 uczniów zza oceanu. Pochodzą między innymi z Brazylii, Meksyku, USA i Australii. Przyjechali tu na wymianę zorganizowaną przez Rotary Club.

Takie akcje organizacja prowadzi od początku działalności w Polsce, czyli od ponad 15 lat. Każdego roku kilkunastu młodych ludzi z zagranicy może uczyć się w polskich liceach. Uczniowie z Polski wyjeżdżają natomiast do Meksyku, Brazylii czy Stanów Zjednoczonych. Wrocław jest miastem, które najczęściej gości zagranicznych licealistów.
- Wymiany pozwalają uczniom spoza Europy poznać życie codzienne, kulturę i historię naszego kraju - tłumaczy Zdzisław Kiedrowski, członek Rotary Club Wrocław.

Goście z zagranicy mają zajęcia we wrocławskich liceach - m.in. w IX i XIII LO.
- Największy nacisk stawiamy na naukę języka polskiego - przyznaje Urszula Spałka, dyrektor XIII LO przy ul. Hauke-Bossaka. - Uczniowie z zagranicy mają zajęcia z plastyki i kultury. Śpiewają też w szkolnym chórze.

Początki były trudne. Katarzyna Okoniewska, nauczycielka języka polskiego z XIII LO, wspomina: - Szczególny problem mieli z odróżnieniem "sz" od "cz". Trudno im też było wytłumaczyć, dlaczego niektóre słowa pisze się przez "u" zwykłe, a inne przez "o" z kreską.
Polonistka dodaje, że obcokrajowcy są bardzo ambitni. Gdy napisała na tablicy zdanie "Lech Wałęsa jest mężczyzną", uczennice zaczęły wertować słownik, w poszukiwaniu znaczenia słów "Lech" i "Wałęsa".
- Ale teraz nie wstydzą się już pytać - zaznacza.

Młodzież goszczą rodziny zaprzyjaźnione z rotarianami. U każdej z nich licealiści spędzają po trzy miesiące. W czasie rocznego pobytu mieszkają w czterech różnych miejscach.
- Wszystko po to, by lepiej poznali nasze zwyczaje - wyjaśnia Kiedrowski. - W niektórych domach na obiad częściej podaje się barszcz, w innych - zupę grzybową. Jedni jeżdżą w niedzielę na narty, inni wolą zabrać ich na spacer do Rynku.

Tamara Jimanez Velasco, 17-latka z Meksyku, wybiera się na architekturę. Stwierdziła, że zanim zacznie studiować, musi zobaczyć, jak wyglądają europejskie budynki. Zakochała się już we wrocławskich kościołach. I w ratuszu.

Choć Polska jest dla młodych obcokrajowców dość egzotycznym krajem, licealiści z zagranicy przyznają, że język polski przyda im się w przyszłości.
- Chcę zostać inżynierem - tłumaczy sympatyczny 18-latek, Isacc Benjamin Cardenas Valdez, również pochodzący z Meksyku. - Może uda mi się założyć polsko-meksykańską firmę - rozmarza się chłopak.

Młodzi cudzoziemcy z całej Polski zjadą do Wrocławia
Przyjadą do naszego miasta z okazji Ósmego Wrocławskiego Spotkania Wielu Narodów. Obejrzą najważniejsze zabytki miasta, w tym Panoramę Racławicką i Ostrów Tumski. Będą też uczestniczyć w wigilii. Najpierw ubiorą choinkę. Potem przełamią się opłatkiem i złożą życzenia. Zaśpiewają nasze kolędy. Przedstawią też bożonarodzeniowe zwyczaje swojego kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska