Na tropie zabójcy dębów

  Na tropie zabójcy dębów

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Polityk PO może być ukarany za wycinkę drzew. Gmina Kowary podejrzewa, że usunął 10 dębów.
  Z działki wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Jeleniogórskiego, polityka Platformy Obywatelskiej Marka Mikruta zniknęło 10 dębów. Urząd Miasta w Kowarach wszczął przeciwko niemu procedurę administracyjną, związaną z nielegalną wycinką drzew. Urzędnicy szacują, że z działki zniknęło ok. 10 drzew, głównie dębów. Może to kosztować polityka olbrzymią karę - ok. 950 tys. zł. Dokładny obraz ma dać wizja lokalna zaplanowana na najbliższą środę.

  Marek Mikrut twierdzi, że drzewa zostały mu skradzione. Policji jednak o tym nie zawiadomił. Urzędników o ściętych dębach poinformował jeden z mieszkańców.
  - Nie wiedziałem nic o kradzieży. Dowiedziałem się o niej dopiero, gdy urząd poinformował mnie o wszczęciu postępowania - tłumaczy wiceprzewodniczący Mikrut.

  Dodaje przy tym, że na swojej działce, położonej na obrzeżach Kowar, w okresie jesienno-zimowym bywa dość rzadko i wcześniej też zdarzały się kradzieże drzewa, których nie zgłaszał. Jego zdaniem, postępowanie wszczęte przeciwko niemu to polityczna zemsta burmistrza Kowar, któremu wcześniej wytykał błędy w zarządzaniu.
  - W kampanii wyborczej popierałem też konkurencyjnego kandydata - wylicza Mikrut.

  Burmistrz Mirosław Górecki uważa, że to bzdura.
  - Jesteśmy kolegami, a nie wrogami politycznymi. Sprawy wycinki nie mogłem zbagatelizować. Prawo zobowiązuje mnie do interwencji. Bez względu na to, czy chodzi o Marka Mikruta, czy kogokolwiek innego - tłumaczy Górecki.

  Rzeczywiście, przepisy dotyczące wycinki drzew rosnących nawet na prywatnych gruntach są bardzo restrykcyjne. Bez zgody gminy można usunąć jedynie drzewa owocowe lub rośliny, które mają mniej niż 5 lat. W pozostałych przypadkach, by nie narażać się na konsekwencje (nawet jeśli chodzi o uschnięty kikut), trzeba prosić o pozwolenie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mikrut drwal

   Zenon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   Mikrut te drzewa ściął i sprzedał. Teraz udaje zaskoczonego całą sytuacją - to cały Mareczek Mikrut. Znamy go dobrze w Kowarach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mikrut - krętacz

   mieszkaniec Kowar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

   Marek Mikrut zawsze był krętaczem. Teraz myśli, że się z tej wycinki - samowolki wywinie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama