Ikona buntu

  Krzysztof Kucharski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Chciałem nieśmiało namówić, choć jedną osobę, do obejrzenia filmu dokumentalnego.
  Wiem, wiem... Dobrze wiem, że w epoce tańców z gwiazdami, tańców na linie czy tańców na lodzie, jeśli lód już nie stopniał od tych idiotyzmów, kompletnie mija się z celem.

  Film ma nawet niezły tytuł - "Jezus Chrystus Zbawiciel". Nie zrobił on jednak wrażenia. Siedziałem na seansie w gronie kilkunastu osób. Mnie przyciągnął nie tylko tytuł, ale też nazwisko nieżyjącego aktora - Klausa Kinsky'ego.

  Właściwie nie nazwisko, a pseudonim, bo naprawdę nazywał się Nikolaus Günther Nakszynski i urodził się w Sopocie. Nawet stoi tam dalej dom, w którym mieszkał i świetnie prosperuje w nim kawiarenka "Kinsky". Prawdziwi kinomani powinni znać go z filmów Wernera Herzoga, jak "Aguirre, gniew boży" czy "Nosferatu - wampir" albo "Woyzeck".

  Reżyser "Jezusa Chrystusa Zbawiciela" Peter Greyer, biograf aktora, zmontował ten film z materiałów nakręconych dokładnie 20 listopada 1971 r. w berlińskiej Deutschlanhalle. Na fali młodzieżowej kontrkultury i hipisowskiej filozofii, w których Jezus był jedną z ikon buntu i protestu, Kinsky napisał scenariusz w formie listu gończego "poszukiwany Jezus Chrystus".

  Stanął sam na scenie z włosami sięgającymi do ramion w jeansach i koszuli w kwiatki. Bez żadnych dekoracji i jakichkolwiek efektów teatralnych. Jego siłą miał być tylko głos aktora i jego niezwykła, a nawet opętana osobowość. Planował kilkanaście występów na całym świecie. Przygotowywał się do tego dziesięć lat. Nikt z producentów i dyrektorów teatrów nie chciał zająć się tym niezwykłym monodramem. Bali się posądzenia o bluźnierstwo. Abstrahując już od tego, że Kinsky nie cieszył się najlepszą opinią w środowisku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama