Trwa referendum 2015 [PYTANIA - ZASADY GŁOSOWANIA - GODZINY...

  Trwa referendum 2015 [PYTANIA - ZASADY GŁOSOWANIA - GODZINY OTWARCIA LOKALI]

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W referendum 6 września 2015 odpowiemy na trzy pytania.

  W referendum 6 września 2015 odpowiemy na trzy pytania. ©Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press

  Od godz. 6 w całej Polsce trwa referendum. Dziś - w niedzielę, 6 września - odpowiemy w nim na 3 pytania. Dotyczą one jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych z publicznych pieniędzy oraz rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika. We Wrocławiu 6 września odbywa się także drugie referendum - lokalne. Referendum wrocławskie to cztery pytania - w sprawie budowy metra, rewitalizacji kamienic i podwórek, ograniczania ruchu w centrum oraz organizacji dużych imprez międzynarodowych.
  W referendum 6 września 2015 odpowiemy na trzy pytania.

  W referendum 6 września 2015 odpowiemy na trzy pytania. ©Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press

  Referendum trwa od godziny 6 do 22. W referendum wrocławskim można z kolei głosować tylko w godzinach 7-21.

  REFERENDUM 6 WRZEŚNIA - GDZIE GŁOSOWAĆ
  Wyszukiwarka lokali referendalnych znajduje się tutaj (kliknij). Wystarczy wpisać swój adres, by odnaleźć odpowiedni lokal.

  REFERENDUM 6 WRZEŚNIA - PYTANIA REFERENDALNE

  W dzisiejszym referendum odpowiemy na trzy pytania.  1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?.
  2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?.
  3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?


  Dodatkowo, we Wrocławiu - na osobnych, żółtych kartach - mieszkańcy odpowiedzą na cztery pytania:
  1. Czy jesteś za ochroną historycznego centrum Wrocławia poprzez stopniowe ograniczanie ruchu samochodowego w centrum, czyli na obszarze Parku Kulturowego „Stare Miasto”?
  2. Czy jesteś za tym, aby w przyszłości we Wrocławiu powstało metro?
  3. Czy jesteś za tym, aby w przyszłości Wrocław ubiegał się o organizację imprez kulturalnych i sportowych o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Europejska Stolica Kultury 2016 i The World Games 2017?
  4. Czy jesteś za zwiększeniem nakładów na rewitalizację kamienic oraz wnętrz międzyblokowych i podwórek?

  Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu znaku „X” (dwóch przecinających się linii w obrębie kratki) w kratce pod pytaniem. Głosujący udziela odpowiedzi na postawione pytanie, stawiając znak „X” odpowiednio w kratce obok odpowiedzi pozytywnej „TAK” albo odpowiedzi negatywnej „NIE”. Głos uważa się za nieważny jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „X” w obu kratkach obok odpowiedzi na postawione pytanie lub nie postawiono znaku „X” w żadnej z kratek obok odpowiedzi na pytanie. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych pytań lub wariantów rozwiązania albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność głosu.

  REFERENDUM - KTO MOŻE GŁOSOWAĆ
  Prawo udziału w referendum 6 września 2015 mają obywatele polscy, którzy:
  - najpóźniej w dniu głosowania (6.09.2015) kończą 18 lat,
  - nie zostali pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  - nie zostali ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu,
  - nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

  REFERENDUM 6 WRZEŚNIA - CISZA REFERENDALNA OD PIĄTKU
  Od godz. 24 w piątek do zakończenia głosowania w niedzielę, w całej Polsce trwa cisza referendalna. W tym czasie zabronione jest informowanie o frekwencji, zachęcanie lub zniechęcanie do wzięcia udziału w głosowaniu, informowanie o genezie referendum, w tym dyskusja nad jednomandatowymi okręgami wyborczymi, komentowanie oraz wydawanie ocen dotyczących liczby osób, które wzięły udział w głosowaniu, prezentowanie wypowiedzi, w tym archiwalnych, osób opowiadających się za udziałem w referendum lub nawołujących do niebrania udziału w referendum.

  W okresie tzw. ciszy referendalnej dopuszczalne jest natomiast informowanie o liczbie osób, która musi wziąć udział w referendum, aby było ono ważne, informowanie o przebiegu głosowania, w tym o przypadkach naruszenia tzw. ciszy referendalnej, informowanie o treści pytań referendalnych (bez dodatkowego komentarza), prezentowanie zdjęć lokali referendalnych (bez dodatkowego komentarza), prezentowanie osób biorących udział w głosowaniu, w tym osób bezpośrednio zaangażowanych w kampanię referendalną (bez dodatkowego komentarza).

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama