Operują brzuch bez skalpela

  Operują brzuch bez skalpela

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nowatorskie zabiegi w szpitalu wojskowym. Chorzy z przepukliną cierpią mniej.
  Chirurdzy z wrocławskiego szpitala wojskowego przy ul. Weigla jako jedyni na zachodzie i południu Polski przeprowadzają operacje usunięcia przepuklin brzusznych bez rozcinania brzucha.

  Prowadzone przez nich zabiegi laparoskopowe pozwalają dostać się do środka brzucha przez dwie małe dziurki. Skutek? Chory mniej cierpi i o wiele szybciej wraca do zdrowia niż przy zastosowaniu tradycyjnej metody przy użyciu skalpela.

  Ostatni zabieg lekarze przeprowadzili w czwartek. Był to zabieg pokazowo-szkoleniowy, który przez internet oglądali szefowie klinik chirurgicznych i ordynatorzy takich oddziałów ze szpitali dolnośląskich i wielkopolskich. Wrocławscy lekarze chcieli w ten sposób namówić swych kolegów z innych miast, by przekonali się do tej metody.

  Według statyk, co trzeci zabieg chirurgiczny jamy brzusznej kończy się przepukliną brzuszną, którą trzeba operować, by pacjent mógł funkcjonować.
  Jest tak głównie u ludzi starszych, u których rany pooperacyjne nie chcą się goić. W Polsce rocznie przeprowadza się 35 tys. takich operacji.

  Chirurdzy operowali w czwartek 55-letnią pacjentkę z dużą przepukliną. W jeden mały otwór w brzuchu wprowadzili narzędzie, a przez drugi - przyrząd z kamerką na końcu, by widzieć na ekranie, co się dzieje w środku. Do brzucha chorej wpompowali też powietrze, aby zrobić więcej przestrzeni.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama