Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz grubsze pokolenia

Katarzyna Wilk
Siłownia to, zdaniem Arkadiusza Palucha, jeden ze sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów
Siłownia to, zdaniem Arkadiusza Palucha, jeden ze sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów Marcin Oliva Soto
W Bolkowie walczą z nadwagą dzieci i dorosłych. Lekarze wierzą, że można zmienić nasze nawyki.

Arkadiusz Paluch, 20-latek z Jeleniej Góry, jeszcze nie tak dawno ważył 110 kg. Ledwo się ruszał, ale zajadał się czipsami i hamburgerami.

- Aż w końcu powiedziałem sobie dość - mówi chłopak, który w ciągu pół roku schudł ponad 20 kg. - Przestraszyłem się, bo lekarz mi powiedział, że albo zrzucę kilkanaście kilogramów albo będę jeździł na wózku - ze zgrozą wspomina. Zagryzł zęby i zaczął codziennie ćwiczyć na siłowni, a hamburgery zastąpił jabłkami.
- Najważniejsze jest to, aby być systematycznym i wytrwać w postanowieniu - radzi Arek każdemu, kto chce schudnąć.

Rady przydadzą się wielu jego kolegom, bo otyłych dzieci i młodych ludzi jest coraz więcej. Problem dostrzegli m.in. w dolnośląskim Bolkowie, gdzie prowadzone są właśnie bezpłatne profilaktyczne badania przeciw otyłości.

Mieszkańcy powiatu jaworskiego mogą sprawdzić, czy nie są zbyt grubi. Lekarz specjalista doradzi też dietę.
- Nie ma tłumów dorosłych - przyznaje internista Andrzej Hampel. - Ale przychodzą matki z dziećmi, które ważą o wiele za dużo. I to pokazuje, że jest szansa na zmianę sposobu myślenia o problemie nadwagi wśród najmłodszych.
W Bolkowie zdecydowano się na takie badania nie dlatego, że akurat w tym mieście są same grubasy. Po prostu, kiedy okazało się, że jest szansa zrobienia bezpłatnych badań wśród wszystkich mieszkańców, uznano, że warto to zrobić. Porady potrwają do końca grudnia.

Z danych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie za 2007 rok wynika, że na 8 tys. przebadanych dzieci aż 13 procent cierpi na otyłość i nadwagę. Nowe wyniki badań będą znane na początku 2009 roku.

- I na pewno nie będą optymistyczne - uważa dietetyk Iwona Boniecka. - Problem nadwagi i otyłości wśród dzieci narasta i ciągle za mało się o tym mówi - twierdzi Boniecka. - Zapomina się także, że z otyłego dziecka wyrośnie dorosły z nadwagą i problemami z sercem, ciśnieniem. Zagrożony cukrzycą i zawałem.

Złe nawyki żywieniowe wśród uczniów próbują zmienić w Zgorzelcu. Burmistrz ogłosił konkurs dla ajentów szkolnych sklepików. Wyróżnieni zostaną ci, którzy handlują zdrową żywnością, a nie czipsami, coca-colą czy hamburgerami. Nagrodą ma być kapitalny remont sklepiku na koszt zgorzeleckiego magistratu.
- Myślę, że ludzie mają coraz częściej świadomość, że otyłość jest poważną chorobą - zauważa Andrzej Hampel.

Aby zapobiec pladze chorób i powikłań związanych z nadwagą, w przyszłym roku ma ruszyć ogólnopolski program "Owoce w szkole". Rząd chce promować dobre nawyki jedzenia owoców i warzyw przez uczniów i przedszkolaków i rozdawać uczniom jabłka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska