Oto osiedle, na którym mieszka wrocławska władza

  Oto osiedle, na którym mieszka wrocławska władza

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Oto osiedle, na którym mieszka wrocławska władza
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Hołod

  Wiceprezydent Maciej Bluj, były wiceprezydent Michał Janicki, marszałek naszego województwa, Rafał Jurkowlaniec. To tylko niektóre nazwiska lokatorów Osiedla Malowniczego we Wrocławiu. Teraz wśród "koronowanych" głów naszego miasta jest najpopularniejszym miejscem do życia.
  Osiedle Malownicze to urokliwe miejsce oddalone dwa kilometry od Leśnicy, nieopodal ul. Marszowickiej. Prowadzi tam droga przez las, a budynki mieszkalne z nim sąsiadują. Na samym osiedlu są szerokie ulice, stoją zaparkowane nowoczesne samochody, no i oczywiście piękne, nowe domy.

  Ten zakątek Wrocławia przypomina nieco przedmieścia, jakie znamy z amerykańskich filmów. Nic dziwnego, że Osiedle Malownicze przyciąga bogatych wrocławian, a także tych, którzy w naszym mieście sprawują władzę. Niby jest miło i przyjemnie, ale tylko na pierwszy rzut oka. Mieszkańcy nie lubią rozmawiać (boją się?), ciężko dowiedzieć się szczegółów o ich znanych sąsiadach.

  Zakątek grubych ryb


  A mieszka ich tutaj sporo. Szlak przetarł Rafał Jurkowlaniec, obecny marszałek Dolnego Śląska. Polityk kojarzony z Platformą Obywatelską zamieszkał w szeregówce. Kupił ją w 2006 roku, zanim jeszcze doszło do boomu w budowlance i ceny nieruchomości poszybowały w górę. Kilka lat temu za metr kwadratowy działki płaciło się zaledwie 100-120 zł. Teraz trzeba wydać o wiele więcej...

  Po Jurkowlańcu wprowadziły się kolejne grube ryby: Michał Janicki (zdymisjonowany niedawno wiceprezydent Wrocławia), Maciej Bluj (obecny wiceprezydent miasta), Elżbieta Urbanek (dyrektorka magistrackiego Departamentu Infrastruktury i Gospodarki) czy Piotr Przewłocki, pierwszy prezes Aquaparku.

  - Zatoka świń, prawda? Tak o tym osiedlu się złośliwie mawia - mówi teraz z uśmiechem Przewłocki. - Sam już tam, z przyczyn rodzinnych, nie mieszkam - dodaje.

  O stosunkach bezpośrednich sąsiadów - Macieja Bluja i Przewłockiego - do dziś mieszkańcy osiedla z entuzjazmem opowiadają. - To byli przyjaciele. Pomiędzy ich domami nawet ogrodzenia nie było, tak się lubili. Jeden architekt domy im projektował. Ale po tym, jak Piotrek odszedł w dziwnych okolicznościach z aquaparku, panowie już nie przepadają za sobą. No i pomiędzy posesjami wyrosło sporych rozmiarów ogrodzenie - mówi nam jeden z prominentów mieszkających na Osiedlu Malowniczym.

  - Przyjaźń? Bez przesady. Ale stosunki takie, jak dawniej, się skończyły. Jednak "cześć" sobie mówimy - opowiada Przewłocki. - Z tym ogrodzeniem to ludzie też przesadzają. To było ustalone, nie stawiałem żadnych zasieków.

  Czy władza lubi mieszkać blisko siebie? - Sądzę, że przyciągnęła ich na Osiedle Malownicze po prostu dobra oferta - mówi nam pracownica biura sprzedaży. - Tu jest przecież pięknie. I wcale nie jesteśmy nastawieni na samych bogatych klientów, bo mamy też domy za pół miliona złotych - zapewnia nas kobieta.

  Oprócz władzy na Osiedlu Malowniczym mieszkają też dyrektorzy dużych firm, szefowie banków. - Znanych twarzy jest tu bez liku. Ale niestety, mimo że je widzę też w telewizji, to nie potrafię dopasować osób do nazwisk - mówi ekspedientka w jednym sklepie na osiedlu. Nie chce się przedstawić, jak sami mieszkańcy, spogląda na nas nieufnie.

  Sklep zaopatrzony jest świetnie. Ceny, delikatnie mówiąc, nie są najniższe. Ale nie ma co narzekać, bo najbliższa konkurencja jest w Leśnicy. No i - co tu dużo mówić - mieszkańców Malowniczego stać na to, aby wydać na zakupy parę złotych więcej.

  Tak jest teraz. Bo w oficjalnym folderze reklamowym możemy wyczytać, że niebawem Malownicze będzie "niezależnym małym miasteczkiem". Zaprojektowano nawet ryneczek, który "będzie miejscem spotkań mieszkańców przy okazji sprawunków czy odpoczynku w kawiarnianych ogródkach".

  W folderze chwalą się również magistrackie biuro rozwoju Wrocławia. To ono opracowało taki miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który sprawia, że osiedle to "przykład pierwszej w powojennej historii naszego miasta przemyślanej urbanizacji terenów mieszkalnych".

  - Trzeba się zgodzić - mówi nasz rozmówca, mieszkaniec osiedla. - Domy stoją od siebie w równych odległościach, mamy szerokie ulice... Miejscy planiście odwalili kawał dobrej roboty.

  Tubylcy za obcymi nie przepadają

  Na samym osiedlu mocno chroniona jest prywatność. Gdy pytaliśmy kilka osób o wskazanie rezydencji wiceprezydenta Macieja Bluja, czy Michała Janickiego, nikt nie chciał powiedzieć. Niektórzy nawet mówili, że nie wiedzą, o kogo chodzi, a nawet, że nikt taki tu nie mieszka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (113)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biedny

   Tadek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Ja się obawiam przyszłości z PO. Kiedyś chodziło się po śmietnikach i zbierało surowce wtórne a teraz wszystkie śmietniki zamknięte a pracy niema. Czy chodzenie po śmietnikach i zbieranie surowców...rozwiń całość

   Ja się obawiam przyszłości z PO. Kiedyś chodziło się po śmietnikach i zbierało surowce wtórne a teraz wszystkie śmietniki zamknięte a pracy niema. Czy chodzenie po śmietnikach i zbieranie surowców wtórnych jest złodziejstwem ? Na jednym z nowych osiedli chciałem przejść się po śmietnikach i pozbierać surowce wtórne. Bo mało zarabiam na śmieciówce i nie wystarcza mi na utrzymanie rodziny Brama była otwarta więc poszedłem i pozbierałem trochę puszek po piwie i papier. Wychodzę z osiedla a tu podjeżdża ochrona. Zabrali mi to co pozbierałem, nazwali mnie złodziejem i wezwali policję i jeszcze usłyszałem zarzuty kradzieży mienia i grozi mi do 5 lat więzienia. Pytam więc policjanta o co w tym wszystkim chodzi bo ja nikomu nic nie ukradłem a zbieranie złomu z nie posortowanych kubłów na śmieci nie jest niczym złym. Policjant wytłumaczył mi że jest to osiedle bardzo bogatych ludzi którzy chcą być anonimowi i każde wejście jest karalne i wystawił mi mandat wysokości 150 złotych którego nie zapłaciłem bo nie mam z czego. Faktycznie te osiedle ładnie wygląda ale zaczynam się teraz zastanawiać dlaczego ci bogaci ludzie tak boją się pokazywać twarz i czego się boją czy z uczciwej pracy mają tyle pieniędzy a taki jak ja mało zarabiający zwykły pracownik na umowę o dzieło jest dla nich przestępcą. Czy prawo jest tylko dla tych co mają wielkie pieniądze. Do czego jeszcze doprowadzi tak duże rozwarstwienie społeczne. Powiedziałem to sąsiadowi który jest emerytowanym policjantem i powiedział tylko że prawdziwi złodzieje teraz chodzą w białych kołnierzykach a ty jesteś dla nich nikim, śmieciem tylko tanią siłą roboczą. Mandatu nie będę miał z czego zapłacić i czekam teraz na wezwanie do sądu i odsiadkę. To się nazywa demokracja ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lub Świńska Zatoka

   Wrocek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 19

   Lub Świńska Zatoka coś ala Błękitna Laguna :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prezes

   prezes (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 19

   W PL aby być Prezesem przez wielkie P wystarczy 5 tyś PLN :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Osiedle urokliwe

   anka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 32

   autor napisał wielkiego gniota, kogo tak naprawdę interesuje gdzie kto mieszka, jaką dużą działkę ma czy dom, jakiś bzdet z tego wyszedł, a swoją drogą uważam,że osiedle jest po prostu ładne i...rozwiń całość

   autor napisał wielkiego gniota, kogo tak naprawdę interesuje gdzie kto mieszka, jaką dużą działkę ma czy dom, jakiś bzdet z tego wyszedł, a swoją drogą uważam,że osiedle jest po prostu ładne i przemyślane, domy piękne, wszystko zadbane, sama przymierzam się tam do kupna czegoś, odwiedzam tam znajomych, którzy nie są "prezesami", a może autor ma jakieś kompleksy?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie wiem co gorsze

   Ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 39

   nie wiem co gorsze, ten artykuł, czy komentarze ..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Osiedle SZMALownicze

   iks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 37

   tak powinno się nazywać!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trole

   Trolled (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 15

   Artykuł (z tego by wynikało, że jego autor również) to klasyczny troll. Patrząc na komentarze uważam, że daliśmy się wszyscy ztrollować.
   Don't feed the trolls.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zazdrośnicy

   mieszkanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 51

   Komentarze jeszcze głupsze niż artykuł, napisany tendenceyjnie i z licznymi błędami (piszący go powinien sprawdzić znaczenie słowa lokator!). Nie jestem ani bogaczem ani koronowaną głową (po prostu...rozwiń całość

   Komentarze jeszcze głupsze niż artykuł, napisany tendenceyjnie i z licznymi błędami (piszący go powinien sprawdzić znaczenie słowa lokator!). Nie jestem ani bogaczem ani koronowaną głową (po prostu wzięliśmy kredyt, który pracując w pocie czoła spłacamy). Ludzie mieszkający na osiedlu są mili, spotykając się wymieniają pozdrowienia i uśmiechy. Gdy trzeba pomogą a gdy przyjdzie ochota zorganizują wspólne spotkanie w ogrodzie czy w domu. Nie boją się i nie zamykają, zwyczajnie nie wiedzą, gdzie mieszkają przedstawiciele władz. Często mieszkańcy jednego budynku wielorodzinnego nie wiedzą, kto mieszka piętro niżej. Na tym osiedlu mieszkają tacy sami ludzie jak wszędzie, może tylko uroda miejsca sprawia, że wracając po pracy do domu zapominają na chwilę o tym, że na świecie jest tylu nieżyczliwych i zazdrosnych.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zatoka Świń i już.

   zawistniczek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 23

   No niestety, mimo tego tłumaczenia i tak nazwa tego osiedla będzie "ZATOKA ŚWIŃ" i już.

   P.S.
   Proszę się zorientować w których domach mieszkają ci z "władzy". Wiedzy i informacji nigdy za wiele.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   osiedle

   dr Hackenbush (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 57

   Wszyscy Ci prominenci maja ogromne brzuszyska,za długie spodnie, ohydne marynarki i obrzydliwe buciory, brudne , ktore nigdy nie stały na prawidłach.Posiadaja tzw małzonki klimakteryczne,...rozwiń całość

   Wszyscy Ci prominenci maja ogromne brzuszyska,za długie spodnie, ohydne marynarki i obrzydliwe buciory, brudne , ktore nigdy nie stały na prawidłach.Posiadaja tzw małzonki klimakteryczne, zrzedliwe, ktore ostatni fajny i ludzki stosunek płciowy miały same nie wiedza kiedy.Ich mezowie sa od przynoszenia forsy do domu bowiem trzeba dzieciom kupic mieszkania a na tzw grillu policytowac sie na kuchnie, dachy, ploty ,meble etc.Nadwaga w tej grupie wynosi ok.10-15kg.Wszyscy maja samochody , koniecznie nowe marek niemieckich Audi, Vw,BMW.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do roboty

   Mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 23

   Nadwagi nie mam, Małżonka ma od czasu do czasu orgazm, a na grilu nie uprawiam licytacji tylko bawię się ze znajomymi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do doktora

   Profesor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 43

   Nic nie wnosi twoj komentarz. Akurat nie zgadzam sie z toba. Moga nie miec tych samochodow ani nadwagi, ale z pewnoscia dęcyduja o wydawaniu pieniedzy pichodzacych z naszych podatkow. I to mnie...rozwiń całość

   Nic nie wnosi twoj komentarz. Akurat nie zgadzam sie z toba. Moga nie miec tych samochodow ani nadwagi, ale z pewnoscia dęcyduja o wydawaniu pieniedzy pichodzacych z naszych podatkow. I to mnie wkurza, bo robia to dodoopy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   paskuda

   monika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 54

   Dawno nie widziałam tak źle stylistycznie napisanego artykułu. Aż kłuje w oczy, okropnie się to czyta.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama