Wrocław: Ulica Włodkowica jak przed stu laty (ZOBACZ...

  Wrocław: Ulica Włodkowica jak przed stu laty (ZOBACZ ZDJĘCIA)

  Marta Bigda

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Ulica Włodkowica jak przed stu laty (ZOBACZ ZDJĘCIA)
  1/21
  przejdź do galerii

  ©fot. Tomasz Hołod

  Wrocławianie, którzy przechodzą ulicą Włodkowica, przecierają oczy ze zdumienia. Od kilku dni można się tu poczuć jak w XX wieku. Nic dziwnego - w środę i czwartek będą tu powstawały zdjęcia do filmu "Hiszpanka", opowiadając o czasach Powstania Wielkopolskiego w 1918 roku.
  "Panowie powinni zapuścić wąsy lub brodę, a panie powinny mieć niedepilowane brwi i niefarbowane włosy" - tak ogłaszali się organizatorzy castingu do najnowszego filmu Łukasza Barczyka "Hiszpanka". Postawiono na naturalność, bo statyści nie mogą przecież odstawać od aktorów starannie przygotowanych do roli mieszczan z początku XX wieku. W końcu nad ich emploi pracowali kostiumografka Dorothee Roqueplo i charakteryzator Waldemar Pokromski. Roqueplo pokazała, co potrafi, m.in. w filmie "Mój Nikifor", a Pokromski pracował m.in. przy "Pianiście".

  "Hiszpanka" jest opowieścią o powstaniu wielkopolskim, ale to nie krwawe boje i dzielni żołnierze grają tutaj pierwszoplanowe role. - Scenariusz wygrał konkurs zorganizowany przez marszałka województwa wielkopolskiego - mówi Maria Pułaska ze Studia Filmowego "Kadr".

  W urzędzie spodziewano się patetycznych uniesień i powstania opisanego krok po kroku. Scenariusz Łukasza Barczyka wyszedł jednak poza te ramy. Jak zapowiada reżyser, "Hiszpanka" to sensacyjna opowieść o grupie jasnowidzów i spirytystów. Przy pomocy swoich zdolności parapsychicznych usiłują oni uchronić polskiego pianistę i polityka Ignacego Jana Paderewskiego przed mentalnym atakiem Doktora Abuse pracującego dla pruskiej armii.

  W filmie grają m.in. Jakub Gierszał, znany z głównej roli w "Sali samobójców", Crispin Glover prosto spod hollywoodzkich reflektorów (zagrał w "Powrocie do przyszłości" ), Sonia Bohosiewicz, która zagrała ostatnio w "Obławie", i kultowy aktor starszego pokolenia Jan Peszek.
  - Pracując w zawodzie już 50 lat szybko się orientuję, czy scenariusz, który trzymam w ręku, jest coś wart - mówi Jan Peszek. - Ten wymyślony przez Łukasza Barczyka jest świetny i nietypowy: z jednej strony mamy środowisko spirytystów, z drugiej świat biznesu, który moja postać reprezentuje. A w tle szaleje grypa - hiszpanka.
  Aktor zagra Tytusa Ceglarskiego, poznańskiego przemysłowca, który staje przed trudnym wyborem. Z jednej strony jest patriotą i popiera powstanie, z drugiej dostaje propozycję lukratywnego kontraktu od Niemców, którzy chcą, by budował dla nich silniki Diesla. A te miałyby napędzać wojskowe samoloty.

  - Sposób pojmowania świata przez Tytusa jest bliski mojemu - zdradza Peszek. - A z Kubą Gierszałem, który gra mojego syna, udało mi się nawiązać ojcowsko-synowską relację.
  Zdjęcia we Wrocławiu powstają od 5 do 8.11. Dzisiaj filmowców będzie można spotkać na ul. Włodkowica. Premiera: 27 grudnia 2013 roku.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Włodkowica

   Gnom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 32

   Piękniejsza ulica miasta i 4 świątyń.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   szybki lopez (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 30

   ciekawe, czy osoba odpowiedzialna za "gadżety" poustawiane i popowieszane na Włodkowica w związku z kręconym filmem wie, że 100 lat temu Królowej Elżbiety II nie było nawet na świecie :))) To w...rozwiń całość

   ciekawe, czy osoba odpowiedzialna za "gadżety" poustawiane i popowieszane na Włodkowica w związku z kręconym filmem wie, że 100 lat temu Królowej Elżbiety II nie było nawet na świecie :))) To w kontekście skrzynki na listy (patrz zdjęcie) i oznaczenia na niej R II E.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skrzynka pocztowa

   ksiaze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 16

   Normalnie powinno być E II R (Elizabeth Regina), ale ktoś zamienił litery.. kompetnie bez sensu..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skoro "jak przed stu laty"...

   Szlomo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 20

   "Ulica Włodkowica jak przed stu laty" - tzn. będzie tam pełno Żydów?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bujaj się koleś

   Pako (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 30

   I tak warto żyć!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powstanie Wielkopolskie we Wrocławiu?

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 48

   Co za idiota kręci ten film?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zdzisław dyrman zasadniczo

   zdzisław dyrman zasadniczo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 52

   twoja siora kręci ten film

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   inne czasy

   widz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 41

   I komu to przeszkadzało, że było tak ładnie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmm

   hmm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 62

   chciec to moc. ale polacy czegos takiego ngdy nie zrobia ;)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama