Ważne
  Miasto: Nie mamy miliona złotych na żużel

  Miasto: Nie mamy miliona złotych na żużel

  Wojciech Koerber

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jaki budżet zgromadzi na przyszły rok Betard Sparta Wrocław?

  Jaki budżet zgromadzi na przyszły rok Betard Sparta Wrocław? ©Jarosław Jakubczak

  We wrocławskim powietrzu sporo unosi się ostatnio plotek, że miasto Wrocław nie zamierza już wspierać żużlowej drużyny Betardu Sparty, na którą - przypomnijmy - przeznaczyło w mijającym roku milion złotych brutto. Minus podatek VAT (23 procent) dało to ok. 800 tysięcy złotych. A więc tyle, ile stracił Wrocław na jednodniowym wydarzeniu futbolowym Brazylia - Japonia. Kwota, którą utopiono w ciągu jednego dnia, pomogłaby żużlowej ekipie egzystować przez cały sezon.
  Jaki budżet zgromadzi na przyszły rok Betard Sparta Wrocław?

  Jaki budżet zgromadzi na przyszły rok Betard Sparta Wrocław? ©Jarosław Jakubczak

  Szukając odpowiedzi na pytanie, gdzie ma władza wrocławski żużel, zadzwoniliśmy do sekretarza miasta, Włodzimierza Patalasa. - Ja panu nie odpowiem, bo nie widziałem jeszcze budżetu. Ale jest on już konstruowany. Musiałby pan zadzwonić do dyr. Sutryka (Jacek Sutryk to szef Departamentu Spraw Społecznych - WoK). Według mnie nie ma w planach finansowania żużla, ale nie chciałbym być tą osobą, która definitywnie powie nie.
  Tak to po prostu wynikało z dyskusji, że ciężko przeznaczyć środki na żużel. Tym bardziej, że w planie jest remont Stadionu Olimpijskiego (chodzi o Skansen Olimpijski na Sępolnie - WoK) z myślą o igrzyskach sportów nieolimpijskich. W związku z tym trudno będzie dofinansować tę dyscyplinę. Ja się jednak z tego tematu wyłączyłem, choć kiedyś istotnie się nim zajmowałem. Wiem, że pan Sutryk rozmawiał z panię prezes Kloc, proszę jego pytać - raz jeszcze zastrzegł w rozmowie z nami Włodzimierz Patalas. Optymistycznie to nie brzmiało.

  Dopytaliśmy jeszcze, czy remont skansenu faktycznie ma już ruszyć w przyszłym roku. - Powoli trzeba będzie zaczynać. To nie tak, że da się zrobić wszystko w ciągu roku. Jest to jednak poważny i kosztowny remont, polegający na odtworzeniu wielu rzeczy. Może on spowodować ograniczenia, jeśli chodzi o bieżące wydatki na sport - dodaje sekretarz Patalas. Za jego namową zadzwoniliśmy do Jacka Sutryka.

  - Mamy teraz w mieście kulminację różnych wydatków, a trzeba pamiętać, że miasto nie jest właścicielem żużlowego klubu. Dlatego liczymy, że WTS zadba o większy udział sponsorów w swojej działalności. Pamiętajmy też, że poza tym milionem dokładaliśmy się w innej formie, są to działania związane z m.in. z utrzymaniem stadionu i bardzo preferencyjne ceny, jeśli chodzi o jego wynajem. To umowa barterowa, ale bardzo istotna. Wciąż będziemy w ten sposób pomagać - zaznacza dyr. Sutryk.

  - Druga rzecz to nasze przygotowanie się do modernizacji obiektu, o której wspominał sekretarz miasta. To też może mieć wpływ na wysokość środków, które przeznaczymy na bieżącą działalność WTS-u. Prace nad budżetem jeszcze jednak trwają i nie są zamknięte. 15 listopada mija ustawowy termin składania projektu do budżetu rady miejskiej, co też nie zamyka możliwości dalszej dyskusji - dodaje dyr. Sutryk.

  Czy w związku z powyższym klub nie powinien liczyć, jak do tej pory, na zasilenie kwotą miliona złotych brutto? - Może być ciężko, żeby tego typu dofinansowanie uzyskać. We wszystkich miastach, co wiem z rozmów z koleżankami i kolegami z innych urzędów miast, sprawy mają się bardzo podobnie i wymagają większej mobilizacji finansowej - przekonuje szef Departamentu Spraw Społecznych.

  A co z wiodącą rolą piłki nożnej, wyraźnie preferowanej przez miasto na tle całej reszty? - Tak mówią absolutnie wszyscy, ale przecież inaczej wygląda kwestia futbolu w Polsce. Trudno oczekiwać od miasta, by w równym stopniu finansowało bieżącą działalność wszystkich innych dyscyplin ze sportu kwalifikowanego na ekstraklasowym poziomie. My nadal chcemy wspierać WTS. Chcemy stwarzać warunki do rozwoju żużla we Wrocławiu, niekoniecznie bezpośrednio finansując działalność bieżącą, ale np. modernizując infrastrukturę - co mamy w planach, i co w każdym sezonie czynimy. Musimy się jednak na coś zdecydować, a jednym z priorytetów są niewątpliwie World Games, po których obiekty będą służyły rekreacji mieszkańców. Musimy rozsądnie dysponować środkami, a modernizacja obiektu może ograniczyć dofinansowywanie spraw bieżących. Z panią Krystyną Kloc rozmawialiśmy w ciągu ostatniego roku wielokrotnie, podejmowaliśmy działania świadczące o naszym życzliwym podejściu i mam nadzieję, że pani prokurent jest w stanie to potwierdzić. Podsumowując - mamy chęci, ale są też realia finansowe - kończy dyr. Sutryk

  Czytaj także

   Komentarze (129)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jebany... magistrat

   ja to ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   jak w tytule i chętnie poniosę konsekwencje swoich slów.... Jak ktos juz pisal-OSTATNI RAZ DUPKIEWICZU ZE SWOJĄ BANDĄ MIELŚCIE MÓJ GLOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...rozwiń całość

   jak w tytule i chętnie poniosę konsekwencje swoich slów.... Jak ktos juz pisal-OSTATNI RAZ DUPKIEWICZU ZE SWOJĄ BANDĄ MIELŚCIE MÓJ GLOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PAPARUCHY BEZMÓZGI I TYLE.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zawalczmy razem o żużlową Spartę!

   Bartek Czekański (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 22

   Zawalczmy o żużlową Spartę!
   Hej Drodzy Wrocławscy Kibice Żużla! Podejmijcie walkę o swoją ukochaną Spartę! Właśnie miasto ustala budżet na 2013 rok i raczej nie widzi możliwości żadnej pomocy dla...rozwiń całość

   Zawalczmy o żużlową Spartę!
   Hej Drodzy Wrocławscy Kibice Żużla! Podejmijcie walkę o swoją ukochaną Spartę! Właśnie miasto ustala budżet na 2013 rok i raczej nie widzi możliwości żadnej pomocy dla żużlowego WTS-u. Głównie brakuje dobrej woli. Kochani, razem i osobno piszcie mejle, petycje i protesty do prezydenta Rafała Dutkiewicza, do Ratusza, do Rady Miejskiej, do poszczególnych radnych, wreszcie do mediów, które zresztą akurat żużlowi są na ogół życzliwe. Spartanie do boju!!!!!!!
   A właśnie, przecież macie swoją zarejestrowaną kibicowską organizację "Spartanie"!
   1. Dlaczego więc nie napiszecie do prezydenta Dutkiewicza i Rady Miejskiej oficjalnej, wspólnej petycji w obronie wrocławskiego żużla, który w stolicy Dolnego Śląska traktowany jest po macoszemu, choć to po futbolu drugi sport (pod względem popularności) w naszym mieście. Ratusz mówi, że musi dbać o piłkarski Śląsk (jestem kibicem również i tej drużyny!), bo jest jego współwłaścicielem. No to wyjaśnijcie panu prezydentowi, że Sparta i tutejszy żużel to własność kibiców, czyli sporej części mieszkańców miasta, dla których speedwayowe mecze, to nie tylko znakomita rozrywka, ale i coś więcej, bo prawdziwa pasja, styl życia, hobby.
   2. Zapytajcie w swojej petycji, dlaczego nasi koledzy - kibice Śląska mogą jeździć na mecze WKS-u środkami komunikacji miejskiej za darmo, a Wy za przejazd na spotkania Sparty na Stadionie Olimpijskim musicie płacić, czyli kasować bilety?
   3. Zapytajcie, dlaczego w przeciwieństwie do Waszych kolegów - kibiców Śląska, nie możecie meczów swojej ukochanej drużyny obejrzeć w godnych warunkach, nie kalecząc się o połamane, brudne ławki „Skansenu Olimpijskiego”, który miasto obiecywało wyremontować kompleksowo już bodaj od 2005 r., czy 2006 r. Na razie skończyło się jedynie na chałupniczym poszerzeniu i skróceniu toru. Po sezonie ‘2007 WTS z powodu fatalnego stanu wspomnianego Skansenu Olimpijskiego zrezygnował z organizowania dochodowych, corocznych turniejów Grand Prix, bo podobno Ratusz obiecał, że zrobi z Olimpijskiego cacko już do 2010 r. i wtedy to do Wrocławia miały wrócić zawody GP. Takie były ustalenia z firmą BSI, która zarządza tym cyklem imprez. I co? Zero remontu (trybun, elektryki itp. itd.)! Sparta przez to straciła mnóstwo pieniędzy z GP! A myślę, że gdyby miała reprezentacyjny, funkcjonalny stadion do używania, to poradziłaby sobie i utrzymała się nawet bez pomocy miasta! A Olimpijski niszczeje z roku na rok. Niedługo regulaminy nie pozwolą na nim rozgrywać zawodów żużlowych. I gdzie wtedy będzie jeździć Sparta? Owszem, teraz jest zapowiadany (niby już od nadchodzącego sezonu) sukcesywny remont Skansenu Olimpijskiego, ale czy są już jakieś związane z tym projekty architektoniczne, czy jest zgoda konserwatora zabytków, czy rozpisano przetarg na wyłonienie wykonawcy? Z tego, co słyszę: nie!!! A ile pieniędzy w projekcie budżetu miasta na to przeznaczono? Ten obiekt ma być remontowany na World Games w 2017 r. Czy więc nie będzie tak - jak to u nas najczęściej bywa - że Ratusz w 2015 r. złapie się za głowę, iż nic jeszcze nie jest zrobione i wtedy w panice prace remontowe ruszą na całym obiekcie, który trzeba będzie na ten czas zamknąć? I gdzie wtedy będziemy jeździć na „domowe” mecze Sparty? Do Rawicza? Ostrowa, Opola?
   4. Zapytajcie, dlaczego mniejsza Bydgoszcz może dać na żużel 3,5 mln zł (jak obiecała), pokryć koszty licencji na turnieje GP i przeznaczyć cały zysk z tych imprez na potrzeby tamtejszej speedwayowej Polonii? Dlaczego Zielona Góra może przeznaczyć na żużel 2,5 mln zł, jak słyszę? Że o innych już nie wspomnę. A dla Sparty w roku 2013 miasto, jak wstępnie zapowiadają jego przedstawiciele, nie przewiduje w budżecie nawet miliona zł! Piszcie petycje do Ratusza i róbcie pod nim pikiety!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie redaktorze Czekański

   aresco1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 13

   Niech pan umieści ten komentarz wstawi na spartanie.org i spartanie.com

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   adresy

   proszę (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 16

   Podaj mejle i adresy gdzie warto słać!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zawalczmy razem o żużlową Spartę!

   Bartek Czekański (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 21

   Zawalczmy o żużlową Spartę!
   Hej Drodzy Wrocławscy Kibice Żużla! Podejmijcie walkę o swoją ukochaną Spartę! Właśnie miasto ustala budżet na 2013 rok i raczej nie widzi możliwości żadnej pomocy dla...rozwiń całość

   Zawalczmy o żużlową Spartę!
   Hej Drodzy Wrocławscy Kibice Żużla! Podejmijcie walkę o swoją ukochaną Spartę! Właśnie miasto ustala budżet na 2013 rok i raczej nie widzi możliwości żadnej pomocy dla żużlowego WTS-u. Głównie brakuje dobrej woli. Kochani, razem i osobno piszcie mejle, petycje i protesty do prezydenta Rafała Dutkiewicza, do Ratusza, do Rady Miejskiej, do poszczególnych radnych, wreszcie do mediów, które zresztą akurat żużlowi są na ogół życzliwe. Spartanie do boju!!!!!!!
   A właśnie, przecież macie swoją zarejestrowaną kibicowską organizację "Spartanie"!
   1. Dlaczego więc nie napiszecie do prezydenta Dutkiewicza i Rady Miejskiej oficjalnej, wspólnej petycji w obronie wrocławskiego żużla, który w stolicy Dolnego Śląska traktowany jest po macoszemu, choć to po futbolu drugi sport (pod względem popularności) w naszym mieście. Ratusz mówi, że musi dbać o piłkarski Śląsk (jestem kibicem również i tej drużyny!), bo jest jego współwłaścicielem. No to wyjaśnijcie panu prezydentowi, że Sparta i tutejszy żużel to własność kibiców, czyli sporej części mieszkańców miasta, dla których speedwayowe mecze, to nie tylko znakomita rozrywka, ale i coś więcej, bo prawdziwa pasja, styl życia, hobby.
   2. Zapytajcie w swojej petycji, dlaczego nasi koledzy - kibice Śląska mogą jeździć na mecze WKS-u środkami komunikacji miejskiej za darmo, a Wy za przejazd na spotkania Sparty na Stadionie Olimpijskim musicie płacić, czyli kasować bilety?
   3. Zapytajcie, dlaczego w przeciwieństwie do Waszych kolegów - kibiców Śląska, nie możecie meczów swojej ukochanej drużyny obejrzeć w godnych warunkach, nie kalecząc się o połamane, brudne ławki „Skansenu Olimpijskiego”, który miasto obiecywało wyremontować kompleksowo już bodaj od 2005 r., czy 2006 r. Na razie skończyło się jedynie na chałupniczym poszerzeniu i skróceniu toru. Po sezonie ‘2007 WTS z powodu fatalnego stanu wspomnianego Skansenu Olimpijskiego zrezygnował z organizowania dochodowych, corocznych turniejów Grand Prix, bo podobno Ratusz obiecał, że zrobi z Olimpijskiego cacko już do 2010 r. i wtedy to do Wrocławia miały wrócić zawody GP. Takie były ustalenia z firmą BSI, która zarządza tym cyklem imprez. I co? Zero remontu (trybun, elektryki itp. itd.)! Sparta przez to straciła mnóstwo pieniędzy z GP! A myślę, że gdyby miała reprezentacyjny, funkcjonalny stadion do używania, to poradziłaby sobie i utrzymała się nawet bez pomocy miasta! A Olimpijski niszczeje z roku na rok. Niedługo regulaminy nie pozwolą na nim rozgrywać zawodów żużlowych. I gdzie wtedy będzie jeździć Sparta? Owszem, teraz jest zapowiadany (niby już od nadchodzącego sezonu) sukcesywny remont Skansenu Olimpijskiego, ale czy są już jakieś związane z tym projekty architektoniczne, czy jest zgoda konserwatora zabytków, czy rozpisano przetarg na wyłonienie wykonawcy? Z tego, co słyszę: nie!!! A ile pieniędzy w projekcie budżetu miasta na to przeznaczono? Ten obiekt ma być remontowany na World Games w 2017 r. Czy więc nie będzie tak - jak to u nas najczęściej bywa - że Ratusz w 2015 r. złapie się za głowę, iż nic jeszcze nie jest zrobione i wtedy w panice prace remontowe ruszą na całym obiekcie, który trzeba będzie na ten czas zamknąć? I gdzie wtedy będziemy jeździć na „domowe” mecze Sparty? Do Rawicza? Ostrowa, Opola?
   4. Zapytajcie, dlaczego mniejsza Bydgoszcz może dać na żużel 3,5 mln zł (jak obiecała), pokryć koszty licencji na turnieje GP i przeznaczyć cały zysk z tych imprez na potrzeby tamtejszej speedwayowej Polonii? Dlaczego Zielona Góra może przeznaczyć na żużel 2,5 mln zł, jak słyszę? Że o innych już nie wspomnę. A dla Sparty w roku 2013 miasto, jak wstępnie zapowiadają jego przedstawiciele, nie przewiduje w budżecie nawet miliona zł! Piszcie petycje do Ratusza i róbcie pod nim pikiety!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dudkiewicz naslany przez Leszno?

   breslauer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 11

   Ostatni raz oddalem glos na Dudkiewicza. Wreszczcie pokaz prawdziwa twarz, a wlasciwie du..e, ,w korej ma Wroclaw. Wyglada na to, ze on po prostu nie rozumie Wroclawia. Zwykly Dyzma. Czy ktos z...rozwiń całość

   Ostatni raz oddalem glos na Dudkiewicza. Wreszczcie pokaz prawdziwa twarz, a wlasciwie du..e, ,w korej ma Wroclaw. Wyglada na to, ze on po prostu nie rozumie Wroclawia. Zwykly Dyzma. Czy ktos z magistratu moze wyjasnic po co komu wyremontowany Olimpijski jesli nie bedzie zuzla we Wroclawiu? Czy ktokolwiek z tych baranow zdaje sobie sprawe, ze gdyby nie zuzel to ten stadion juz 40 late temu bylby do zaorania z powodu "czulej" opieki AWFu? Rece opdaja jak latwo niszczy sie cos co niewielkim kosztem mogloby nadal spokojnie dzialac. Odbudowa bedzie bardzo trudna a o ile nie niemozliwa jak widac na przykladzie Poznania, Krakowa, Warszawy czy Pily. Apeluje, jesli w magistracie pracuje ktokowiek kto dorastal we Wrocku niech wytlumaczy tym wsiokom z dyplomami i sloma w butach typu Dyzma dudi co podejmuja takie durne decyzje czym jest Sparta we Wroclawiu, jej historia i ludzie z nia zwiazani. A moze ten Dudi z Leszna naslany??? Q.a jak przechodze kolo tej jeb..ej fontanny na Pergoli jak pomysle, ile wroclawski sport moglby skorzystac na tych pieniadzach to chce mi sie wyc nad ta glupota. Dudi ostatni raz mnie nabrales, je..al cie pies pyro.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaplanujcie na stadionie imprezę za 10 milionów odwołajcie ją zostaniecie z kasą.

   buncool (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 10

   Na żużel dacie milion z okładem reszta zostanie na inne drobne wydatki tak trudno pomyśleć. Magistrat ma doświadczenie więc w czym problem ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   KIEDY? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 16

   KRYSKA A KIEDY U NAS TAKIE SPOTKANIE. wYBRZEŻE SPADA I JEDNAK JAKOS TAM DZIAŁA A U NAS CO. TYLKO KOERBER DZIAŁA?
   http://www.sportowefakty.pl/zuzel/322080/w-gdansku-podsumowano-sezon-2012

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PROMOCJA WSROD DZIECI!

   SZKOŁY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 17

   SZKOŁA. SLĄSK POTRAFI SCIAGNĄĆ NA TRYBUNY MIEJSKIEGO NAWET 8 TYS DZIECI. JESLI CHOĆ 1/4 Z NICH, GDY DOROSNIE STANIE SIE KIBICAMI, TO MARKETING SLASKA ZADZIAŁAŁ. ROK, PO ROKU I ONI SOBIE ZAPEWNIAJA...rozwiń całość

   SZKOŁA. SLĄSK POTRAFI SCIAGNĄĆ NA TRYBUNY MIEJSKIEGO NAWET 8 TYS DZIECI. JESLI CHOĆ 1/4 Z NICH, GDY DOROSNIE STANIE SIE KIBICAMI, TO MARKETING SLASKA ZADZIAŁAŁ. ROK, PO ROKU I ONI SOBIE ZAPEWNIAJA W TEN SPOSÓB GRONO KIBICÓW NA LATA 10/20 DO PRZODU. A SPARTA? ILE BETARD SCIĄGNĄŁ NAJWIECEJ DZIECI? 100? ZACZNIJCIE MYSLEĆ, A NIE TYLKO DBAĆ O AKTUALNY STAN PORTFELA!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @PROMOCJA WSROD DZIECI!

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 8

   Śląsk ściągnął dzieci, czy magistrat poprzez podległych dyrektorów szkół żeby zapełnić trybuny? Na marginesie dodam, że w słusznie minionej epoce też się takie numery robiło z frekwencją na...rozwiń całość

   Śląsk ściągnął dzieci, czy magistrat poprzez podległych dyrektorów szkół żeby zapełnić trybuny? Na marginesie dodam, że w słusznie minionej epoce też się takie numery robiło z frekwencją na kiepskich imprezach. Wtedy było nawet łatwiej, bo była zasadnicza służba wojskowa. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytam tylko

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 22

   To Gazeta Wrocławska kłamie?
   http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/664255,pilka-nozna-ponad-8-5-tysiaca-dzieci-na-srodowym-meczu,id,t.html


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wroc

   Ale jaja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   Ale jaja


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie zawsze potrzebne są pieniadze

   Poszukujący chęci i pasji w Krystynie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 7

   http://www.sportowefakty.pl/zuzel/322944/zostan-ambasadorem-polonii-w-szkole

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BRAK SŁÓW

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 8

   Witam,..dla mnie informację zawarte w artukule są zadziwiające i przykre...chodzę na żużel od 20 lat, ten sport zawsze we Wrocławiu był, drużyna odnosiła wielkie sukcesu...a odnoszę wrażenie, że...rozwiń całość

   Witam,..dla mnie informację zawarte w artukule są zadziwiające i przykre...chodzę na żużel od 20 lat, ten sport zawsze we Wrocławiu był, drużyna odnosiła wielkie sukcesu...a odnoszę wrażenie, że dla miasta promocja w postaci druzyny żuzlowej nie ma żadnego znaczenia....zaorano koszykówkę, klub z wielkim sukcesami, to samo stanie się z żużlem...zostaną żałośni piłkarze, bo na to pieniądze są...miejmy nadzieję, że ktoś pójdzie po rozum do głowy:(...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nic dziwnego, malinowe noski z oporowskiej potrzebują kasy...

   wrrrr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 7

   na ciągłe pakowanie kasy w śląsk i stadion to jakoś znajdują środki...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   reklama i promocja

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

   http://forsal.pl/artykuly/659686,facebook_pomocny_w_promocji.html

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo