Menu Region

Zamiast zbiorników retencyjnych, będzie nowy magazyn Opery...

Zamiast zbiorników retencyjnych, będzie nowy magazyn Opery Wrocławskiej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Magdalena Kozioł

11Komentarzy Prześlij Drukuj
Zamiast zbiorników retencyjnych, będzie nowy magazyn Opery Wrocławskiej Zamiast zbiorników retencyjnych, będzie nowy magazyn Opery Wrocławskiej

(© fot. Paweł Relikowski)

Opera Wrocławska będzie rozbierać dwa zbiorniki retencyjne należące do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Przy skrzyżowaniu ulic Bystrzyckiej i Na Ostatnim Groszu zbuduje sobie magazyn o powierzchni 6 tys. mkw. na rekwizyty, których ma dzisiaj ok. 30 tys. sztuk.
Kazimierz Budzanowski, pełnomocnik dyrektora ds. inwestycyjnych w operze, tłumaczy: - Magazyn pozwoli nam zaoszczędzić. Dzisiaj za przechowywanie dekoracji i strojów wykorzystywanych na scenie płacimy ok. 60 tys. zł miesięcznie. Koszt postawienia hali na razie jest tajemnicą. Opera nie zdradza kwot przed rozstrzygnięciem przetargów. Dziś mija termin przyjmowania ofert na rozbiórkę zbiorników.

Okazuje się, że Opera Wrocławska od dłuższego czasu szuka miejsca na halę.
Pierwotnie planowano ją postawić przy ul. Kraszewskiego. Ale ostatecznie pod tę inwestycję MPWiK przekazało działkę przy skrzyżowaniu Bystrzyckiej i Na Ostatnim Groszu.

- Umowa dzierżawy działki została zawarta na 15 lat - informuje Konrad Antkowiak, rzecznik MPWiK. Zapewnia też, że jego firma na tym nic nie traci.- Te dwa dawne zbiorniki retencyjne nie są używane. Stara pompownia ze względu na jej stan techniczny oraz przestarzałą technologię przesyłu wody została wyłączona z eksploatacji. Od lipca tego roku działa nowa pompownia wody, w sąsiedztwie.

Robotnicy postawią nowy magazyn (na terenie ogrodzonym) do kwietnia przyszłego roku. Pierwsze prace rozbiórkowe przy zbiornikach mieszkańcy Wrocławia zobaczą po rozstrzygnięciu przetargu, co stać się ma jeszcze w listopadzie. Potem trzeba będzie poszukać firmy, która postawi operze halę magazynową.

Dyrekcja liczyła, że zyska jeszcze 1,5 tys. mkw. na rekwizyty w inwestycji planowanej tuż zaswoją siedzibą przy ul. Świdnickiej. Miały tam być składowane te potrzebne do aktualnych przedstawień. Tylko w jednym z nich wykorzystywanych jest np. 200 - 300 kostiumów. Już wiadomo, że nikt za operą trzymał niczego nie będzie. Jej rozbudowę, która miała być dalszym ciągiem remontu (trwającego od 1997 r.) wstrzymał pod koniec października zarząd województwa dolnośląskiego.

- Koszty realizacji projektu rosną. Rozbudowa miała kosztować 60 mln zł, wiosną koszt wzrósł do ok. 109 mln zł, a samorząd województwa już dwukrotnie dokładał pieniądze z budżetu. Jeśli nie udałoby się rozbudować opery i rozliczyć inwestycji do czerwca 2015 roku, musielibyśmy oddać Unii 50 mln zł dotacji wraz z odsetkami - tłumaczy Dagmara Turek-Samól, rzeczniczka marszałka.

Według ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, rozbudowa może dojść do skutku w latach 2014-2020, w nowym okresie rozliczeniowym budżetu Unii.
11

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Brawo głupota urzędasów i prowizorki podrażające 2-krotnie inwestycje

+20 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

breslauer55 (gość)  •

Zamiast na działce za Operą wybudować podziemne magazyny i garaż dla aut operomaniaków i innych kierowców ( dający zyski Operze ), będące jednocześnie bazą do rozbudowy Opery, wymyślili wydawanie kasy na burzenie zbiorników j jeżdżenie z rekwizytami po zakorkowanym mieście.
Magazyny na rzeczy których się nie używa to buduje się poza miastem !!! ( tania działka, tania budowa )
A rekwizyty powinny być pod ręką.
Poza tym jak nie ma kasy na rozbudowę Opery na raz to należy projekt podzielic na etapy i budować etapami.
Najdroższe są prowizorki i głupota urzednicza

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie zamiast , buraku tylko w miejsce nieczynnych

+23 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

buncool (gość)  •

Co za tłuki piszą te androny , nawet prostego zdania po Polsku ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

wn

+10 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mało (gość)  •

mamy pustych magazynów

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gdzie jest prokurator?

+13 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pietia Goras (gość)  •

No brawo urzędasy: 60 tys miesięcznie X 12 miesięcy = 720 tys zł. kosztuje rocznie magazynowanie operowych rupieci.

To policzmy na ile starczy koszt budowy nowego magazynu : 109 mln / 720 tys = 151,38 LAT MAGAZYNOWANIA bez kosztów utrzymania, które pochłonie własny budynek.

Nic dziwnego, ze Wrocław ma długi, skoro tacy matematycy tu rządzą.

skomentuj

czytać trzeba ze zrozumieniem

+9 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spider (gość)  •

nie hala będzie kosztować 108 mln a rozbudowa o teatr letni opery miała tyle kosztować. trochę wyobraźni postawienie nowego osiedla to koszt 25mln

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rolnik grzędowy z Ramiszowa

+25 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

szprycha (gość)  •

zdecydowal!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gmach Opery jak wiadomo jest tak ciasny jak drewutnia

+23 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wer (gość)  •

Byk o kubaturze 2/3 oryginalnej Renomy jest na wrocławskie dynamiczne czasy za mały. Dlatego lepiej za 108 mln PLN zbudowac 10 km od Opery magazyn na graty. Dopiero co okazało się że na scenę letnia nie ma kasy ale widocznie zobowiązania wobec pociotkói kumpli, którzy chcieli na budowie zarobić trzeba spełniac inaczej. To będzie magazyn

NIE BĘDZIE MECZU, BĘDZIE CHÓR

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nauczcie się liczyć...

+44 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

108.000.000zł : 60.000 zł/miesięcznie = 1800 miesięćy1800miesięcy : 12 = 150 lat magazynowaniaTo już nie jest planowanie perspektywiczne. To już nawet nie jest science fiction. To zwykły idiotyzm.Z prostego rachunku wychodzi, że najlepiej zostawić wszystko tak jak jest. Chyba, że trzeba znowu wywalić kasę w błoto by dać przy tej okazji kolesiom zarobić.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Paranoja

+41 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dawca (gość)  •

Tak naprawdę to po co komu ten magazyn??? Kurcze jest wiele innych rzeczy, które trzeba zrobić we Wrocławiu, niż jakiś magazyn na kostiumy. Moim zdaniem jest to nie dorzeczne, aby coś takiego budować i na dodatek niszczyć inne rzeczy, które "niby" są już nie użyteczne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gruby

+43 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mk (gość)  •

Wał jakiś poszedł

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czemu MPWiK ma tyle niewykorzystanych terenów?

+54 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mieszkaniec (gość)  •

A nie lepiej było przeznaczyć na ten cel inny niewykorzystywany obiekt MPWiK - mianowicie na pustostan przy ulicy Na Grobli? Nie trzeba by było niczego rozbierać i byłoby bliżej. Albo najlepiej wieżę ciśnień bo i tak stoi niewykorzystana.

odpowiedzi (0)

skomentuj