Zdrojewski: Zlecam kontrolę finansową w Ossolineum

  Zdrojewski: Zlecam kontrolę finansową w Ossolineum

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  O przyszłości wydawnictwa Ossolineum z Bogdanem Zdrojewskim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, rozmawia Marta Wróbel
  W ubiegłym tygodniu zakończył się proces wykupienia przez Pana znaku i nazwy wrocławskiej oficyny. Co to w praktyce oznacza dla wydawnictwa?
  Znak wydawnictwa został uwolniony od wszelkich zagrożeń. Spłacone zobowiązania oznaczają uratowanie ważnego elementu dziedzictwa narodowego. Odzyskaliśmy też pełne prawa do wszystkich serii wydawniczych.

  Wydawnictwo miało 1 milion 800 tysięcy złotych długu, pomoc ministerstwa kultury to 600 tysięcy. Wystarczyło, żeby pomóc?

  Nie wystarczyło. Zobowiązania były znacznie wyższe. Można je oszacować na kwotę przekraczającą 2,5 mln złotych. Instytut Książki, prowadząc rozmowy w imieniu MKiDN, zmniejszył jednak wartość tych należności i podzielił na równe transze. Potrzebne były także inne działania i kompromisy, ale to już detale.

  Kto jest winny problemom finansowym oficyny? Trwają one przecież od kilkunastu lat i doprowadziły ją do stanu likwidacji, w którym znalazła się pół roku temu.
  Smutne jest to, iż sytuacja powtarza się po raz kolejny. Mam wrażenie istnienia błędnych mechanizmów związanych z samą aktywnością wydawnictwa i nieskutecznego nadzoru ze strony właściciela, którym jest Fundacja Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Z tego też powodu podjąłem decyzję o niezbędnej w tej materii kontroli finansowej w Ossolineum.

  Czy ministerstwo kultury planuje przejąć oficynę?
  Na pewno nie zamierzam przenosić znaku oficyny wydawniczej do Warszawy.

  Mówił Pan, że czeka na propozycję Adolfa Juzwenki, szefa Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, na pomysł dalszej działalności wydawnictwa. Doczekał się Pan?
  Z przykrością stwierdzam, że nie. Po mojej dobrej informacji o zakończeniu sprawy kłopotów finansowych samego wydawnictwa, przyszły kolejne rachunki do zapłacenia. Tym razem są to zobowiązania wobec gminy Wrocław. Mam nadzieję, iż ostatnie. W dniu dzisiejszym mogę powiedzieć jedynie, iż resort pracuje jednocześnie nad projektami dotyczącymi Państwowego Instytutu Wydawniczego, Wydawnictwa Muzycznego i dorobku Polskich Nagrań. Sytuacja każdego podmiotu jest inna, także od strony formalnej. Najważniejsze dla mnie jest uchronienie dorobku instytucji od zagrożeń związanych z ich rozproszeniem, przejęciem określonych serii przez instytucje myślące wyłącznie kategoriami komercyjnymi lub zaprzepaszczeniem wartościowych z punktu widzenia kultury określonych tytułów. Jesteśmy blisko pomyślnego finału rozmów, muszę mieć jednak pewność, że efekt rozstrzygnięć będzie trwały.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a kto tam rządzi?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 26

  "sytuacja powtarza się po raz kolejny. Mam wrażenie istnienia błędnych mechanizmów związanych z samą aktywnością wydawnictwa i nieskutecznego nadzoru ze strony właściciela, którym jest Fundacja...rozwiń całość

  "sytuacja powtarza się po raz kolejny. Mam wrażenie istnienia błędnych mechanizmów związanych z samą aktywnością wydawnictwa i nieskutecznego nadzoru ze strony właściciela, którym jest Fundacja Zakładu Narodowego im. Ossolińskich" Może czas na zmiany? Bo ktoś tu regularnie nawala i nie pilnuje interesu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdrojewski zleć kontrolę w tej kwestji i kwestji dotacji z UE na kulturę ale u Twojego kolegi!!

  LOL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 39

  ..u Twojego namaszczonego "dzieciatka" Dutkiewicza! .. i skończ pieprzyć ze zbiory OSSOLINEUM były zagrożone!!
  Teraz będą zagrożone zakładając że faktycznie "wykupiłeś" znak .....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieścisłość

  gp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 35

  "....proces wykupienia przez Pana znaku i nazwy...." Pan Zdrojewski za swoje kupił? Chyba za nasze. Więc wydaje mi się, że powinno być "wykupienia przez nas".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gad

  Dla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 45

  Rafał, a ty zleć w hali stulecia

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo