Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH: Sprawdź co się dzieje na wrocławskich cmentarzach (ZDJĘCIA)

Przemysław Wronecki
fot. Przemysław Wronecki
Wrocławianie odwiedzają groby swoich najbliższych. Na największych nekropoliach: cmentarzu Osobowickim i Grabiszyńskim trzeba się było przeciskać przez tłum ludzi w głównych alejach. Za to dojazd na cmentarz komunikacją miejską przebiega bardzo płynnie.

CMENTARZ OSOBOWICKI:
godz. 15-20
Nieco rozładował się korek na moście Milenijnym. Jednak teraz auta stoją w długim sznurze na ulicy Obornickiej - od ronda przy obwodnicy śródmiejskiej aż do skrzyżowania z Bałtycką. Bardzo ciężko o wolne miejsce - popołudniu i wieczorem więcej osób postanowiło skorzystać z własnego środka lokomocji. Tymczasem tramwajem jeździmy szybciej. Tylko około godz. 17 przy Pomorskiej powstał niewielki tramwajowy korek. Jednak dyżurny ruchu uspokaja, że już wszystko wróciło do normy, nie było tam żadnej kolizji, po prostu dużo wozów MPK jechało w tym samym momencie.

godz. 12-15
Z prędkością 15 do 30 km na godzinę przemieszczały się auta jadące ul. Milenijną w kierunku cmentarza Osobowickiego tuż po godz. 12. Teraz jednak auta stoją w korku na Milenijnej i moście Milenijnym (ten jest teraz wielkim parkingiem. Stoi się tu nawet 2 godziny). Nie lepiej jest na Obornickiej, która także jest zakorkowana.

Nie tylko przy nekropolii Osobowickiej, ale też na cmentarzach przy ulicach Bradzkiej i Grabiszyńskiej, utknęły też autobusy komunikacji miejskiej. W wielokilometrowych korkach stoją zarówno linie specjalne, jak i normalne. Opóźnienia sięgają nawet jednej godziny. O ile same ulice przy cmentarzach są dla pojazdów MPK łatwo dostępne, dzięki specjalnym pasom ruchu dla komunikacji miejskiej, o tyle problemem są drogi dojazdowe.

Bez większych opóźnień kursują natomiast tramwaje.

Przypominamy, że ulica Osobowicka jest zamknięta dla ruchu pojazdów.

godz. 9-12
Już o godzinie 10 w cmentarnych alejkach było bardzo dużo ludzi. Ogromna większość dociera tutaj komunikacją miejska, ale o tej porze wciąż nie ma jeszcze ścisku w tramwajach i autobusach.

Nieliczni decydują się na podróż własnym samochodem. Dlatego około godz. 10 wciąż były wolne miejsca na dwóch parkingach wyznaczonych od strony Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych (ul. Obornicka) i pobliskiej linii kolejowej.

Nie ma także korków na obwodnicy śródmiejskiej, którą możemy bez kłopotów dojechać w rejon cmentarza. Jednak ta sytuacja może się szybko zmienić, dlatego najpewniejszym środkiem transportu pozostają w tym momencie tramwaje.

CMENTARZ GRABISZYŃSKI:
godz. 15-20
O godz. 16 wciąż sznur aut wzdłuż Grabiszyńskiej w kierunku cmentarza. W korku stoimy już od wysokości sklepu Lidl przy Grabiszyńskiej.
Korki wzdłuż ulicy Grabiszyńskiej dawały się we znaki kierowcom do godziny 18. Wtedy zaczęło się robić nieco luźniej na ulicach, można było znaleźć także miejsce do zaparkowania auta. Bez przeszkód kursują tramwaje i autobusy MPK.

godz. 12-15
Coraz więcej osób postanowiło na cmentarz Grabiszyński przyjechać swoim samochodem. Stąd już na Hallera trzeba zwolnić do około 20 km na godzinę. Przy skrzyżowaniu z Grabiszyńską auta już stoją w korku.

godz. 9-12
Tutaj znacznie więcej zmotoryzowanych niż na Osobowicach. Korkuje się skrzyżowanie ul. Grabiszyńskiej, al. Hallera i ul. Klecińskiej. Wielu kierowców próbuje dojechać samochodem pod sam cmentarz, tymczasem ul. Grabiszyńska jest zamknięta tuż za skrzyżowaniem z Ostrowskiego. Stoi tam patrol policji. Mundurowi cierpliwie tłumaczą kierowcom, że wjazdu dalej nie ma, ale stojące w sznurze auta blokują przejazd autobusom MPK. Dlatego i tu najpewniejszym środkiem transportu jest w tym momencie tramwaj.

Jednak i ci podróżujący komunikacją miejską muszą chwilę postać w deszczu. Momentami na przystanku tworzy się grupa kilkudziesięciu, a nawet do 100 osób czekających na przyjazd wozów MPK. Te kursują regularnie i bez przeszkód, ale rotacja ludzi przyjeżdżających i odjeżdżających również jest bardzo duża.

Jak informuje nasz reporter, ci którzy chcą przyjechać na cmentarz Grabiszyński własnym samochodem, powinni się pospieszyć. Około godz. 11 parkingi od strony ul. Krzemienieckiej i Ostrowskiego były zapełnione w około 2/3. Wolne miejsca jeszcze są, ale szybko ich ubywa.

CMENTARZ ŚW. WAWRZYŃCA PRZY UL. BUJWIDA
godz. 15-20
Popołudnie na cmentarzu mija bardzo spokojnie. Sama ulica Bujwida jest zamknięta, ale auto bez problemu można zostawić przy Sienkiewicza oraz w bocznych uliczkach. Na samym cmentarzu nie ma tłumów, przy wejściu znacznie więcej sprzedających (nie tylko znicze i kwiaty, ale także watę cukrową, popcorn i obwarzanki) niż odwiedzających nekropolię. Nasz reporter informuje, że trzeba uważać, szczególnie w bocznych alejkach, bo jest ciemno, błotniście i ślisko.

CMENTARZ PARAFIALNY ŚW. DUCHA
godz. 12-15
Korkuje się Bardzka tuż przy samym cmentarzu parafialnym św. Ducha. W cierpliwość powinni uzbroić się zarówno kierowcy jadący od strony centrum, jak i ci, wjeżdżający do Wrocławia od strony Strzelina.

KLIKNIJ TU I SPRAWDŹ JAK WYGLĄDA ORGANIZACJA RUCHU PRZY WROCŁAWSKICH CMENTARZACH. WARTO WIEDZIEĆ WCZEŚNIEJ, BY PÓŹNIEJ NIE UTKNĄĆ W KORKU

Zobacz też: JAK 1 LISTOPADA KURSUJE KOMUNIKACJA MIEJSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska