Dolnośląskie szpitale idą w nowe ręce

  Dolnośląskie szpitale idą w nowe ręce

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Starostwa coraz chętniej sprzedają szpitale. Prywatyzacja to nie koniec problemów.
  Giełdowa spółka EMC Instytut Medyczny, która kupiła od jeleniogórskiego starostwa 90 proc. udziałów w spółce zarządzającej szpitalem Bukowiec w Kowarach to największa w Polsce prywatna firma prowadząca szpitale. Ma ich aż pięć na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Zachodniopomorskim. Prowadzi też przychodnie lekarskie w Irlandii. Za szpital w Kowarach zapłaciła 1,5 mln zł gotówką.

  Ponadto EMC spłaci 4,5 mln zł szpitalnego długu i w ciągu pięciu lat zainwestuje 14 mln zł.
  Spółka ma doświadczenie w restrukturyzacji upadających placówek. Postawiła na nogi między innymi szpital w Ozimku koło Opola.
  - Powiat go likwidował, gdy go kupiliśmy. Mimo to były protesty radnych i mieszkańców przeciwko sprzedaży. Dziś przychody szpitala są trzykrotnie wyższe, a pacjenci zadowoleni - mówi Tomasz Jurosa, dyrektor generalny EMC.

  Choć początki zmian były trudne. W Ozimku 174-osobową załogę zredukowano do 93 zatrudnionych. Obecnie pracuje tam 114 osób. Pacjenci też niełatwo przyzwyczajali się do nowości. Gdy diametralnie poprawiła się jakość szpitalnych posiłków, chorzy zaczęli uciekać lub nie zgłaszali się na operacje.
  - Sądzili, że będą musieli dodatkowo płacić za wyżywienie. Sporo czasu zajęło nam przekonanie ich, że taką opiekę oferujemy im w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia - tłumaczy dyrektor Jurosa.

  Podobną kurację ma przejść Bukowiec. Dalej będzie szpitalem powiatowym dla mieszkańców Kowar i okolic. Będzie też ściślej współpracował ze Szpitalem Wojewódzkim w Jeleniej Górze.
  - Ze względu na atrakcyjne położenie, chcielibyśmy rozwijać tu w przyszłości opiekę długoterminową, np. przyjmować pacjentów po udarach. Wolimy być podwykonawcą dużego szpitala wojewódzkiego niż jego małą konkurencją - mówi Piotr Gerber, prezes EMC.
  Nieuchronne będą jednak zwolnienia. W Bukowcu pracują 294 osoby. Nowy właściciel gwarantuje zatrudnienie przez rok 160 pracownikom.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama