Pytają marszałka o unijne pieniądze

  Pytają marszałka o unijne pieniądze

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławski poseł PiS Dawid Jackiewicz chce od marszałka Dolnego Śląska wyjaśnień w sprawie bardzo niskiego poziomu wykorzystania w naszym województwie unijnych pieniędzy, dzielonych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2007- -2013.
  Pieniądze mają być wydane na poprawienie infrastruktury drogowej, rozwój nowych technologii, czy wsparcie przedsiębiorców.

  - Tymczasem na Dolnym Śląsku realizacja tego programu jest na poziomie zero procent - irytuje się poseł PiS. - Chcę, żeby marszałek publicznie wyjaśnił powody - dodaje. Pismo w tej sprawie dostarczy marszałkowi we wtorek.
  W ramach RPO Dolny Śląsk może zdobyć w latach 2007-2013 aż 1,5 mld euro. Na razie za te pieniądze nie zrealizowano jeszcze nic.

  Wicemarszałek Grzegorz Roman tłumaczy, że tak jest w całej Polsce.
  - W kraju średnia wykorzystania tych środków wynosi 0,08 procent - tłumaczy. Związane jest to z brakiem przepisów i ciągnącymi się negocjacjami z UE.

  Protesty opozycji budzi też sposób przyjmowania wniosków na te pieniądze. W poniedziałek list do marszałka z prośbą o wyjaśnienia wysłała też wrocławska europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg. Twierdzi, że podczas rozdziału pieniędzy z RPO mogło dojść do nieprawidłowości .

  Przypomnijmy. 1 grudnia przyjmowano wnioski na dotacje dla przedsiębiorców. Można je było złożyć tylko przez internet. Nabór zaczął się o 8.00, a skończył po trzech minutach. Wiele firm miało problemy z połączeniem się z odpowiednim serwerem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama