Mecz Brazylia-Japonia przyniósł straty. To koniec...

  Mecz Brazylia-Japonia przyniósł straty. To koniec piłkarskich gwiazd we Wrocławiu?

  Paweł Pluta

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nawet reprezentacji Brazylii nie udało się zapełnić wrocławskiego stadionu. Podczas meczu z Japonią wiele miejsc było pustych.

  Nawet reprezentacji Brazylii nie udało się zapełnić wrocławskiego stadionu. Podczas meczu z Japonią wiele miejsc było pustych. ©Janusz Wójtowicz

  Rozgrywany we Wrocławiu towarzyski mecz reprezentacji Japonii z Brazylijczykami miał być hitem. Miasto spodziewało się nawet, że na imprezie uda się wyjść na plus. W dniu meczu sporo miejsc na trybunach było jednak pustych, a to właśnie na sprzedaży biletów mieliśmy zarobić (prawami do transmisji dysponowała japońska federacja). - Większość widowisk organizowana na stadionach przygotowanych na Euro była niedochodowa. Ten rok potraktujemy jako czas promocji i marketingu samego stadionu - tłumaczy zarządzająca stadionem spółka Wrocław 2012.
  Nawet reprezentacji Brazylii nie udało się zapełnić wrocławskiego stadionu. Podczas meczu z Japonią wiele miejsc było pustych.

  Nawet reprezentacji Brazylii nie udało się zapełnić wrocławskiego stadionu. Podczas meczu z Japonią wiele miejsc było pustych. ©Janusz Wójtowicz

  Jeszcze we wrześniu na łamach Gazety Wrocławskiej prezes spółki Wrocław 2012 Robert Pietryszyn deklarował, że mecz Brazylia-Japonia będzie testem. Pytany przez nas o ewentualne straty po spotkaniu mówił: - To będzie oznaczało, że więcej imprez piłkarskich (nie licząc meczów Śląska - przyp. red.) nie będziemy organizować. Jeśli brazylijskie gwiazdy nie przyciągną tłumów, to żaden inny zespół też tego nie zrobi Skupimy się przede wszystkim na tym, aby na meczach Śląska były pełne trybuny. Na tym się zarabia na stadionach, to właśnie dzień meczowy decyduje o powodzeniu w zapełnieniu stadionu.

  Z rzecznikiem prasowym spółki Wrocław 2012 Adamem Burakiem rozmawia Paweł Pluta


  Przed organizacją meczu Brazylia - Japonia we Wrocławiu prezes spółki Wrocław 2012 Robert Pietryszyn mówił, że biznesplan imprezy zakłada nawet dziesięcioprocentowy zysk. Jaki jest ostateczny wynik finansowy tego spotkania towarzyskiego?
  W tej chwili trwa jeszcze liczenie ostatnich faktur i o dokładnej kwocie trudno mówić, ale strata to mniej więcej około 800 tysięcy złotych.

  A ile wyniosły koszty organizacji tego meczu We Wrocławiu?
  Koszt spółki Wrocław 2012 to ok. milion euro (ok. 4 mln zł - przyp. red.). Japończycy, którzy zapłacili Brazylijczykom, żeby Ci przylecieli do Wrocławia, wydali na organizację 2 mln euro.

  Co się złożyło na kolejny kiepski wynik imprezy organizowanej na Stadionie Miejskim?
  To była trudna impreza. Mecz rozpoczynał się we wtorek o godz. 14. Zresztą większość widowisk organizowana na stadionach przygotowanych na Euro była niedochodowa. Ten rok potraktujemy jako czas promocji i marketingu samego stadionu. Przecież zgłosił się do nas słynny Manchester United, który chciał zagrać we Wrocławiu, ale by to się kalkulowało bilety na mecz musiałby kosztować ok. 600 zł. Przyszły rok będzie inny. Imprez nie będzie już tak dużo, ale będą one efektywniejsze. Optymalny model to taki, że będziemy je organizować z partnerem, którym weźmie na siebie ryzyko finansowe w zamian za preferencyjne warunki wynajmu stadionu.

  Mimo wszystko biznesplan zakładał możliwość zysku, choć już wcześniej było wiadomo, że mecz Brazylia - Japonia rozpocznie się o godz. 14.
  Na ten biznesplan składało się kilka elementów: sprzedaż biletów, wynajem lóż, sponsorzy, itp. Na mecz sprzedano niespełna 30 tys. wejściówek. Gdyby stadion był pełny bilans finansowy wyglądałby inaczej.

  Jakie będą konsekwencje niewykonania biznesplanu i kto je poniesie? Prezydent Rafał Dutkiewicz niemal żądał, aby mecz Brazylia - Japonia był zyskownym przedsięwzięciem.
  W jednym z ostatnich wywiadów jakie czytałem prezydent Dutkiewicz liczył się ze stratą do miliona złotych.

  W takim razie jakie efektywniejsze imprezy zobaczymy na stadionie w przyszłym roku?
  W tej chwili prowadzimy rozmowy z kilkoma partnerami, jedne są mniej a drugie bardziej zaawansowane. Za wcześnie jednak mówić o szczegółach.

  Będą to imprezy wyłącznie sportowe czy kulturalne?
  Rozmawiamy z wieloma partnerami, więc zapewne i sportowe i kulturalne.  Czytaj także

   Komentarze (73)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jedyna dochodowa impreza ;)

   ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

   na tvn24 podali, że miasto wynajmując stadion na Kongres Świadków Jehowy zarobiło ok. 200 tysięcy :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak to? Na piłkę nie chodzą?

   Mariola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 17

   Rozumiem, że nie ma co dopłacać do rozbudowy Opery albo budować Narodowe Forum Muzyki, bo to fanaberie dla jakichś napuszonych leśnych dziadków. Ale nie dokładać do prostych miłośników futbolu?...rozwiń całość

   Rozumiem, że nie ma co dopłacać do rozbudowy Opery albo budować Narodowe Forum Muzyki, bo to fanaberie dla jakichś napuszonych leśnych dziadków. Ale nie dokładać do prostych miłośników futbolu? Skandal! Przecież prosty, nieskomplikowany Wrocławianin o przeciętnym guście musi się czasem oderwać od ulubionego serialu i piwka w domu i gdzieś wyjść. To gdzie ma chodzić i spotykać innych takich? Do teatru? Tam jacyś tacy porąbani... A na stadionie tyle ciekawostek - można zobaczyć skorumpowanych piłkarzy, przekupnych sędziów, sprzedajnych działaczy i sól ziemi - kiboli pełnych werwy i temperamentu. Posłuchać ich śmiesznych komentarzy i przyśpiewek To co dotować?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy mogę 'minusujących' prosić o wyjaśnienie takiej, a nie innej, reakcji na mój wpis?

   Polak; Ślązak; wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 34

   Czekam, prosząc o merytoryczne odpowiedzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie bijcie piany forumowicze

   look (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 23

   nic to wam nie da dopóki wszystki kluczowe stanowiska dla istnienia i rozwoju miasta są obsadzane rodziną, znajomymi, kumplami. O mieście rozmawia się na imieninach, na grillu lub w restauracji na...rozwiń całość

   nic to wam nie da dopóki wszystki kluczowe stanowiska dla istnienia i rozwoju miasta są obsadzane rodziną, znajomymi, kumplami. O mieście rozmawia się na imieninach, na grillu lub w restauracji na rynku w której płaci się nawet 30 000 zł za przyjęcie kilkugozinne. Dopóki my, podatnicy, nie wyrzucimy ich ze stanowisk, nie powsadzamy do więzień + konfiskata majątku to dalej będziemy czytać te same wiadomości we wrocławskiej. Obecnie miasto staje się areną rozgrywek politycznych, pewien wice wywalony z towarzystwa kumpli za wiadomo co jest nagle przez swoją partię imaginowany na takiego który jest uczciwy i wyrwał się z układu. W dobie umieszczanych artykułów w tej gazecie aż dziwne jest to że żadne służby( NIK, CBA, ABW) nie chcą oficjalnie podjąć żadnego śledztwa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak się w polsce zarządza

   blanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 28

   same głópki i debile po szkołach wyższych zarządzają i w dodatku jeszcze za to duże pieniądze biorą gnoje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 40

   "Optymalny model to taki, że będziemy je organizować z partnerem, którym weźmie na siebie ryzyko finansowe w zamian za preferencyjne warunki wynajmu stadionu. " - czyli tłumacząc na Polski -...rozwiń całość

   "Optymalny model to taki, że będziemy je organizować z partnerem, którym weźmie na siebie ryzyko finansowe w zamian za preferencyjne warunki wynajmu stadionu. " - czyli tłumacząc na Polski - znaleźć frajera który będzie dokładać do interesu.

   "Przecież zgłosił się do nas słynny Manchester United, który chciał zagrać we Wrocławiu, ale by to się kalkulowało bilety na mecz musiałby kosztować ok. 600 zł." - a jak stadion stoi pusty, to jakie są koszty jego utrzymania ? Trzeba być skończonym bałwanem żeby uważać, że na stadionie można zarabiać.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hyh

   sipod (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 25

   k****... przyciągnąć tłumy w środku tygodniu w godzinach południowych....

   IDIOCI tyle można powiedzieć jeżeli oczekiwali wyjścia na plus ze sprzedaży biletów :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszyscy na Derby!

   Polak; Ślązak; wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 49

   Trzeba przyznać, że nie spisaliśmy się najlepiej.
   Zatrzyjmy to wrażenie wypełniając Stadion Wrocław podczas meczów Sląska, poczynając od tego najbliższego.
   Już w niedzielę (28 października)...rozwiń całość

   Trzeba przyznać, że nie spisaliśmy się najlepiej.
   Zatrzyjmy to wrażenie wypełniając Stadion Wrocław podczas meczów Sląska, poczynając od tego najbliższego.
   Już w niedzielę (28 października) wczesnym popołudniem (14:30) rozpocznie sie mecz, który nazwać można Małymi Derbami Śląska (kluby w nim występujące zdobyły po dwa tytuły mistrza kraju, co w stosunku do Górnika i Ruchu jest dosyć przeciętnym osiągnięciem) i zarazem Derbami Polski płd.-zach. .
   Miejsc na stadionie jest ponad 40 000. Zapełnijmy go (Stadion Wrocław) szczelnie, i głośnym i kulturalnym (bez sarkazmu) dopingiem wspierajmy swoje drużyny.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brak wyobraźnie

   Patryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 25

   A jak stadion miał być pełny skoro impreza trwała w środku tygodnia gdy ludzie są w pracy? Inna sprawa to cena biletów. Poszedłbym , miałem tego dnia czas, ale dla mnie to po prostu za dużo, a tych...rozwiń całość

   A jak stadion miał być pełny skoro impreza trwała w środku tygodnia gdy ludzie są w pracy? Inna sprawa to cena biletów. Poszedłbym , miałem tego dnia czas, ale dla mnie to po prostu za dużo, a tych najtańszych biletów już nie było. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzieci ze szkół

   RK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 34

   Gdyby nie " dobrowolne" wyjście szkół na mecz ( bilety płatne ) to frekwencja byłaby prawdziwa jakieś 15-20 tyś. Drodzy organizatorzy jak się to planuje w dniu w tygodniu o godz 14 w dniu meczu...rozwiń całość

   Gdyby nie " dobrowolne" wyjście szkół na mecz ( bilety płatne ) to frekwencja byłaby prawdziwa jakieś 15-20 tyś. Drodzy organizatorzy jak się to planuje w dniu w tygodniu o godz 14 w dniu meczu reprezentacji Polski to się nie ma co dziwić, że się nie opłaca. A pchanie dzieci niby dobrowolnie na mecz, żeby biletów sprzedać więcej to wstyd. Takie spotkania to można było zorganizować w sobotę 20.10.2012 o tej 14. Czy ktoś kto to organizuje myśli? To tak jakby organizator wycieczek miał zarobić na wycieczkach do Bułgarii w listopadzie. Weźcie się ludzie do pracy i organizujecie sensowne imprezy a jak nie to wynajmujcie w niedzielę jako Świebodzki 2. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skandal

   lili (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 22

   od początku było wiadomo, że tłumów na tym meczyku nie będzie, a zmuszanie dzieciaków do kupowania biletów to po prostu bezczelność i rozpaczliwa próba ratowania (nieudana jak już wiemy) tyłka...rozwiń całość

   od początku było wiadomo, że tłumów na tym meczyku nie będzie, a zmuszanie dzieciaków do kupowania biletów to po prostu bezczelność i rozpaczliwa próba ratowania (nieudana jak już wiemy) tyłka przez pana Janickiego.
   Najlepiej by było wynająć nasz stadion na jarmark europa 2 - dojazd dogodny tramwajem plus czy autobusami, duży parking w pobliżu, zaplecze :D ale by handel szedł - lepiej jak na Świebodzkimzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama