Renesans trzeciego wieku

  Renesans trzeciego wieku

  Polska

  Polska

  Aktywne życie można rozpocząć także po pięćdziesiątce

  Aktywne życie można rozpocząć także po pięćdziesiątce ©123rf

  Oferta zajęć edukacyjnych i ruchowych dla dojrzałych mieszkańców regionu jest coraz bogatsza
  Aktywne życie można rozpocząć także po pięćdziesiątce

  Aktywne życie można rozpocząć także po pięćdziesiątce ©123rf

  Dzięki Funduszom Europejskim seniorzy z województwa dolnośląskiego mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje, uczestniczyć w dedykowanych im zajęciach edukacyjnych, kulturalnych i sportowych. Znaczna część projektów adresowanych w naszym regionie do osób w wieku powyżej 50 lat ma bowiem na celu pobudzenie ich aktywności - nie tylko zachęcać do kontynuowania pracy czy powrotu do niej mimo wcześniejszej emerytury, ale również do angażowania się w działalność społeczną, edukacyjną i do integracji ze środowiskiem lokalnym.

  O tym, że po ukończeniu 50 lat wciąż jest jeszcze czas na naukę i pogłębianie wiedzy, udowadniają seniorzy z gminy Czarny Bór. Od stycznia do czerwca tego roku tamtejszy urząd gminy prowadził projekt "Aktywni seniorzy". 20 uczestników odbyło 128-godzinny kurs języka niemieckiego oraz dodatkowo kurs informatyczny. Uwieńczeniem nauki była wycieczka do Berlina, podczas której seniorzy mogli sprawdzić w praktyce znajomość języka sąsiadów.

  Podobnych projektów, mających na celu wsparcie aktywnych seniorów w rozwijaniu ich zainteresowań i wiedzy, jest na Dolnym Śląsku więcej. Zwłaszcza w gminach wiejskich, w których osoby w wieku 50+ odczuwają szczególny brak skierowanych do nich propozycji kulturalnych. Jedną z takich gmin są Prusice w powiecie trzebnickim. "Trzymajmy się razem - zróbmy pierwszy krok" - to hasło cyklu szkoleń zorganizowanych przy wsparciu środków unijnych przez tamtejszy gminny ośrodek pomocy społecznej Program, choć skierowany do szerokiego kręgu zainteresowanych w wieku od 18 do 64 lat, ułożono tak, by seniorzy mogli uczestniczyć zarówno w szkoleniach, jak i w wyjazdach integracyjnych. Odbyły się kurs komputerowy, seminarium dotyczące planowania i gospodarowania budżetem domowym, trening kompetencji i umiejętności społecznych. Uzupełnieniem były warsztaty z doradcą zawodowym i konsultacje z psychologiem. Zorganizowano także kilkanaście kursów, m.in. florystyki, obsługi kas fiskalnych, a nawet prawa jazdy kat. B. Tu także organizowano wyjazdy integracyjne.

  Inną formą podtrzymywania aktywności grupy wiekowej 50+ są przeżywające renesans uniwersytety trzeciego wieku. Odwołują się do idei, która narodziła się we Francji w 1973 r. Dziś w samym Wrocławiu uniwersytety dla seniorów działają przy pięciu uczelniach. Bardzo dynamicznie rozwija się np. uniwersytet dla seniorów powołany w 2008 r. przez Senat Uniwersytetu Ekonomicznego: w pierwszym roku funkcjonowania miał 150 słuchaczy, a obecnie już 200.

  Dzięki możliwości zdobycia unijnego dofinansowania pojawia się jednak coraz więcej inicjatyw mających na celu tworzenie uniwersytetów w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do ich oferty jest szczególnie cenny.

  Jednym z pierwszych na Dolnym Śląsku uniwersytetów trzeciego wieku organizowanych na terenach wiejskich był uniwersytet we wspomnianym już wcześniej Czarnym Borze. Powstał w 2010 r. dzięki projektowi "Seniorzy spod Trójgarbu", na który gminne centrum kultury uzyskało dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

  Projekt skierowany był do osób co najmniej 50-letnich. Organizatorzy chcieli przekonać jego uczestników, że życie na wcześniejszej emeryturze nie musi się kojarzyć z kapciami i siedzeniem w fotelu przed telewizorem. I że w wieku 50 lat warto działać, dla siebie i społeczności. Dlatego też w ramach zajęć seniorzy mieli możliwość wysłuchania prelekcji o historii regionalnej, udziału w warsztatach rękodzieła ludowego, a nawet w zajęciach z aerobiku. Dodatkowo zaplanowano naukę pieśni i piosenek ludowych. Hitem okazały się wycieczki, m.in. do czeskiej Pragi.

  Przykładem podobnie udanych przedsięwzięć są też uniwersytety trzeciego wieku w gminach Grębocice i Ga-worzyce. Projekt uruchomiony wspólnie przez gminy po raz pierwszy w 2010 r. cieszył się takim powodzeniem, że Grębocice zdecydowały się kontynuować działalność uniwersytetu w kolejnym roku. W pierwszej edycji udział wzięło 45 osób, w drugiej - już ponad 60. Uczestnikom zaproponowano m.in. kursy angielskiego, obsługi komputera, psychologii, a także zajęcia gimnastyczne, wykłady i spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin życia, m.in. z lekarzem, finansistą, kosmetyczką, optykiem.

  Za przykładem gmin postanowił też pójść Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Przemkowie. Jemu również udało się zdobyć unijne dofinansowanie na stworzenie uniwersytetu trzeciego wieku. Dzięki temu 30 nieaktywnych zawodowo osób w wieku od 45 do 64 lat wzięło udział w kursach, m.in. obsługi komputera i języka angielskiego.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama