Poprawić rytm serca

  Poprawić rytm serca

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  We Wrocławiu leczą serce bez udziału skalpela. Dotarły do nas światowe trendy kardiologii.
  Leczenie serca bez otwierania klatki piersiowej jest już możliwe we Wrocławiu. To metoda, którą zaczęli stosować lekarze z Wojskowego Szpitala Klinicznego przy ul. Weigla. Korzyść z tego zabiegu na pewno odczują pacjenci.
  - Już na drugi dzień mogą wyjść ze szpitala i iść do pracy, bez konieczności brania długiego zwolnienia lekarskiego - przekonuje dr Marcin Demkow z Instytutu Kardiologii w Aninie, który asystował przy czterech wykonanych we wtorek we Wrocławiu zabiegach.

  Każdy z zabiegów trwał niecałą godzinę, a lekarze zamknęli ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca u trzech kobiet i jednego mężczyzny. Choć ta choroba najczęściej przebiega bezobjawowo przez wiele lat, to jej skutki pojawiają się nagle i mogą być uciążliwe oraz groźne dla życia.
  - Wiąże się to zaburzeniami rytmu serca, jego niewydolności, a także udarami mózgu - wylicza prof. Piotr Ponikowski, kierownik kliniki kardiologii szpitala wojskowego.

  Okazuje się, że choć na udar mózgu najczęściej zapadają osoby po 60. roku życia, to coraz częściej dotyka on także bardzo młodych ludzi. Udar może oznaczać dla nich nawet ciężkie inwalidztwo.
  Żeby temu zapobiec, wystarczy proste badanie USG serca, a potem ewentualny zabieg i wszczepienie implantu do przegrody międzyprzedsionkowej .
  Medycy tłumaczą, że przegroda z ubytkiem to wada wrodzona, na którą - według ostrożnych szacunków - na Dolnym Śląsku cierpi od 500 do 1000 osób. Część z tych ludzi może nawet nie wiedzieć o swoich problemach z sercem.

  Zabiegi bez użycia skalpela to znak postępu techniki w kardiologii. Postępu, który inne miasta mają już dawno za sobą. Wojskowy Szpital Kliniczny dołączył właśnie do grupy 15 ośrodków w Polsce, które specjalizują się w leczeniu bezinwazyjnym. Podobne zabiegi, które wszędzie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia, wykonuje się już w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Zabrzu, Bydgoszczy, w Lublinie czy Gdańsku.
  Pierwszy implant wszczepiono pacjentowi w Bratysławie w 1996 r. Rok później taki zabieg przeprowadzili lekarze w Zabrzu i w Warszawie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama