Mój reporter: Gdzie we Wrocławiu znajdą pomoc osoby chore na...

  Mój reporter: Gdzie we Wrocławiu znajdą pomoc osoby chore na epilepsję

  Marcin Moneta

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Gdzie osoby chore na epilepsję we Wrocławiu mogą znaleźć pomoc i wsparcie psychologiczne? Takie pytanie zadała nam internautka Katarzyna: Mam kuzynkę chorą na epilepsję. Znajduje się pod opieką najlepszych lekarzy, ale mam wrażenie, że to nie wystarcza. Ta choroba wywiera piętno na jej funkcjonowaniu społecznym, na wierze w siebie i akceptacji siebie ze swoimi ograniczeniami wynikającymi z choroby. Słyszałam o grupach wsparcia dla epileptyków, ale żadnej nie mogę znaleźć we Wrocławiu. Czy mamy w naszym mieście jakieś grupy wsparcia dla osób cierpiących na epilepsję? Myślę, że poza opieką medyczną, ważne w tej chorobie jest wsparcie psychologiczne. Odpowiedź na pytanie przygotował nasz reporter Marcin Moneta.
  Rzeczywiście we Wrocławiu nie ma wielu organizacji społecznych, które zajmowałyby się pomocą osobom z epilepsją. Udało nam się znaleźć tylko jedną fundację, która zajmuje się tą sprawą. Chodzi o fundację "Skrzydlata Dusza" z siedzibą przy ul. Legnickiej 65. Fundacja organizuje raz na dwa tygodnie spotkania grupy wsparcia osób z epilepsją. Są też spotkania ze specjalistami: psychologami, dietetykami, trenerami itp.


  Jednym z celów jej działania jest walka ze stereotypami na temat padaczki i popularyzowanie wiedzy o tej chorobie. Ostatnio osoby działające w fundacji rozdawały ulotki o epilepsji m.in. we wrocławskich aptekach, gdzie można kupić leki dla epileptyków.

  - Na epilepsję cierpi 1proc. populacji. W samym tylko Wrocławiu tą chorobą jest dotkniętych około 10 tysięcy osób. Leki często powodują otępienie oraz zaburzenia pamięci, a w konsekwencji określone problemy dnia codziennego. Dlatego w czasie leczenia musimy zorganizować sobie życie tak, aby objawy chorobowe nie przeszkadzały nam w funkcjonowaniu, nie izolowały od innych i nie zamykały w domach.

  Co pomaga? Aktywność, pasje, przyjaciele, spotkania, wymiana doświadczeń i sposobów radzenia sobie z chorobą, zdrowy tryb życia. Do tego wszystkiego zachęcamy w działaniach Fundacji "Skrzydlata Dusza" - tłumaczy jej prezes Rafał Zakrzewski.
  Każdy, kto chce zgłosić się do fundacji może to zrobić za pośrednictwem strony internetowej www.skrzydlatadusza.pl, bądź też zadzwonić na nr. 608 661 115

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama