Aktywni po pięćdziesiątce

  Aktywni po pięćdziesiątce

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Znaczna część dotacji na założenie własnej firmy przeznaczona jest dla osób w wieku 50+

  Znaczna część dotacji na założenie własnej firmy przeznaczona jest dla osób w wieku 50+ ©123rf

  Projekty wspierające zatrudnienie osób 50+ cieszą się na Dolnym Śląsku wielką popularnością
  Znaczna część dotacji na założenie własnej firmy przeznaczona jest dla osób w wieku 50+

  Znaczna część dotacji na założenie własnej firmy przeznaczona jest dla osób w wieku 50+ ©123rf

  Osoby po pięćdziesiątym roku życia z województwa dolnośląskiego chętnie korzystają z różnorodnych projektów finansowanych z Funduszy Europejskich, które mają poprawiać ich pozycję na rynku pracy. Wsparcie osób z tej grupy wiekowej przybiera rozmaitą formę: od szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe poprzez staże aż po dotacje na samozatrudnienie.

  Szkolenia i usługi są najczęściej oferowaną formą wsparcia.
  Adresowane są one nie tylko do osób, które utraciły pracę, ale też tych, które posiadają zajęcie, ale chcą podnieść swoje kwalifikacje. Do dobrych praktyk można zaliczyć projekt "Nowoczesny 45+", który realizowany był od listopada 2009 r. do maja 2011 r. przez Regionalny Ośrodek Edukacji. Skorzystali z niego pracownicy sześćdziesięciu dolnośląskich przedsiębiorstw.

  - Projekt ukończyły 132 osoby, w większości kobiety, które stanowiły prawie 90 proc. uczestników - wynika z informacji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Dla wielu z uczestników była to nieoceniona szansa zdobycia nowych umiejętności lub podwyższenia dotychczasowych kwalifikacji. Szkolenia realizowano w kilku blokach tematycznych. Okazało się, że szczególnym powodzeniem cieszyły się te z zakresu podstaw obsługi komputera, mniejsze było zainteresowanie tematyką technik sprzedaży, obsługi klienta oraz doskonalenia umiejętności kierowniczych. Ogółem odbyło się 888 godzin zajęć dla 12 grup.

  Osoby bezrobotne mogą liczyć nie tylko na szkolenia, ale też na pomoc w znalezieniu zatrudnienia. Często dla najlepszych uczestników organizowane są staże w firmach, które również są finansowane ze środków unijnych.

  Szkolenia, usługi doradcze i staże łączy w sobie projekt pt. "Aktywni po pięćdziesiątce", który od sierpnia 2012 r. realizuje Powiatowy Urząd Pracy w Kamiennej Górze. Projekt jest skierowany do 25 osób bezrobotnych w wieku 50-64 lata. Zaplanowano zajęcia m.in. z zakresu technik aktywnego poszukiwania pracy oraz nabywania kompetencji społecznych. Dla 20 osób z tego grona sfinansowane zostaną sześciomiesięczne staże w firmach.

  Znacznym powodzeniem cieszą się też projekty umożliwiające osobom powyżej 50. roku życia założenie własnej działalności gospodarczej.

  Mieszkańcy województwa dolnośląskiego zajmują trzecie miejsce w krajowym rankingu wykorzystania tego typu wsparcia, zaraz po województwach łódzkim i mazowieckim - wynika ze statystyk Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Tylko do końca 2011 r. dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej otrzymało 900 osób z Dolnego Śląska. To imponujący wynik, znacznie lepszy niż w innych regionach.

  Zazwyczaj pomoc finansowa na założenie działalności jest łączona z bogatym blokiem szkoleń podnoszących kwalifikacje uczestników i zapoznających ich z podstawami prowadzenia własnej firmy. Zwykle też kandydaci do udziału w tego typu projektach są starannie selekcjonowani.

  Wyłącznie do osób powyżej 45. roku życia adresowany jest projekt "Europrzedsiębiorca 45+", który rozpoczął się w lutym ub.r. i potrwa do końca maja 2013 r. Prowadzi go w kilku edycjach Centrum Integracji Społecznej. Celem jest przygotowanie 60 nieaktywnych zawodowo lub zatrudnionych mieszkańców Wrocławia do rozpoczęcia i prowadzenia przez minimum 12 miesięcy własnej działalności gospodarczej. Wyłonieni z tej grupy beneficjenci dostają 30 tys. zł dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Na założenie spółdzielni lub spółdzielni socjalnej przypada 20 tys. zł na osobę. Dodatkowo przez pierwszych sześć miesięcy od uruchomienia firmy uczestnicy projektu mogą liczyć na wsparcie pomostowe w wysokości 988 zł miesięcznie, a w uzasadnionych przypadkach może być podjęta decyzja o jego przedłużeniu na sześć kolejnych miesięcy. Przedsiębiorcy mogli podjąć działalność w branżach wspierających przygotowanie regionu dolnośląskiego do mistrzostw Europy w piłce nożnej 2012.

  Przykładów takich projektów w całym województwie jest więcej. Prowadzą je instytucje i firmy wyłonione w konkursach. Informacje na ich temat udzielane są m.in. w punktach informacyjnych programu Kapitał Ludzki w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy i Urzędzie Marszałkowskim, można je też znaleźć na stronach internetowych instytucji prowadzących projekty oraz na www.efs.dolnyslask.pl i www.pokl.dwup.pl.

  Pomocy w wyszukaniu projektów udzielają zainteresowanym ponadto Regionalne Ośrodki Europejskiego Funduszu Społecznego w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu i Wrocławiu.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba wspomagać tych po 65 aby dożyli do 67, ale nie dłużej

   Henryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 43

   Trzeba wspomagać tych po 65 aby dożyli do 67, ale nie dłużej

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama