Niedługo we Wrocławiu XIX Festiwal Muzyki Wiedeńskiej

  Niedługo we Wrocławiu XIX Festiwal Muzyki Wiedeńskiej

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Roby Lakatos, wirtuoz skrzypiec z Budapesztu, otworzy XIX Festiwal Muzyki Wiedeńskiej

  Roby Lakatos, wirtuoz skrzypiec z Budapesztu, otworzy XIX Festiwal Muzyki Wiedeńskiej ©materiały prasowe

  Muzykę klasyczną ubarwia bałkańską, żydowską, jazzem, a także dźwiękami węgierskich Romów. Roby Lakatos, spadkobierca tradycji cygańskich wirtuozów skrzypiec, otworzy w niedzielę XIX Festiwal Muzyki Wiedeńskiej.
  Roby Lakatos, wirtuoz skrzypiec z Budapesztu, otworzy XIX Festiwal Muzyki Wiedeńskiej

  Roby Lakatos, wirtuoz skrzypiec z Budapesztu, otworzy XIX Festiwal Muzyki Wiedeńskiej ©materiały prasowe

  Artyście z Budapesztu towarzyszyć będzie jego zespół.Koncert zacznie się o godz. 19 w Filharmonii Wrocławskiej. - Roby Lakatos to słynny muzyk. Bardzo się cieszę, że udało się go zaprosić na naszą imprezę - mówi Jan Ślęk, twórca festiwalu, dyrygent i muzykolog.

  Przez minione lata Jan Ślęk, zasłużony już ambasador kultury wiedeńskiej w Polsce, zapraszał na swój festiwal przeróżnych artystów - także tych, którzy niekoniecznie kojarzeni są z wiedeńskimi walcami.
  W cyklu "Niezapomniane melodie" festiwal gościł m.in. Jerzego Połom-skiego, Hannę Banaszak i znakomitego skrzypka Krzysztofa Jakowicza. - Ale zawsze dominowała muzyka kompozytorów wiedeńskich, dlatego festiwal odbywał się pod hasłem "Od Josepha Lannera do Roberta Stolza", czyli od pierwszego króla wiedeńskiego walca po ostatniego. Walc jest sensem mojego muzycznego życia i ciągle uważam, że ma w sobie wiele tajemnic do odkrycia - tłumaczy Ślęk. Na Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej grały znakomite orkiestry, wśród nich Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia z Polski, a także Damenkapelle z Wiednia. Od lat gospodarzem instrumentalistów jest Wrocławska Orkiestra Festiwalowa im. Johanna Straussa, którą kieruje Wiktor Kuzniecow.

  - Moje przekonanie, że nasz festiwal jest niepowtarzalną imprezą, znajduje potwierdzenie wśród słuchaczy. Muzyką nawiązujemy do słynnych noworocznych wiedeńskich koncertów, transmitowanych na cały świat i chętnie słuchanych przez ogromne rzesze melomanów- dodaje Jan Ślęk.

  Roby Lakatos z zespołem na otwarcie festiwalu zagrają muzykę nieco łatwiejszą w odbiorze, choć nie w wykonaniu. 18 października o godz. 19 w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego wystąpią laureaci międzynarodowych konkursów dla młodych śpiewaków, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Festiwalowa im. Johanna Straussa. Na jeden wieczór festiwal wyjedzie z Wrocławia - 19 października odwiedzi Ostrze-szów, gdzie z koncertem wystąpią Sohn Ye Younk (sopran) i Łukasz Motkowicz (tenor).

  Koncert galowy z udziałem wiedeńskiej Volksoper, sopranistki Martiny Dorak i tenora Eugene'a Amesmanna, zaplanowany został na niedzielę, 21 października (początek o godz. 19). Znakomitym śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Festiwalowa im. Johanna Straussa pod kierunkiem Jana Ślęka, a w repertuarze koncertu, oprócz słynnych arii operetkowych, znajdą się także walce i polki Josepha Lannera, Johanna Straussa syna, Roberta Stolza i Franza Lehára. Galowy koncert poprowadzi wieloletni przyjaciel festiwalu, prof. Jan Miodek.

  Bilety na festiwal są już w sprzedaży i kosztują od 40 do 80 zł. Na koncert młodych talentów tuż przed imprezą sprzedawane będą cegiełki i będzie je można kupić za kwotę wyznaczoną przez słuchacza.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama