Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze jedna batalia o EIT

Jerzy Wójcik
Choć Angela Merkel we Wrocławiu unikała takiej deklaracji, o EIT powalczymy wraz z Niemcami
Choć Angela Merkel we Wrocławiu unikała takiej deklaracji, o EIT powalczymy wraz z Niemcami Tomasz Hołod
Staramy się o EIT i wiemy, co robić, by się udało. Ale nie możemy się zdecydować, co będziemy badać.

Będziemy walczyć o ośrodek badawczy Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji we Wrocławiu. I to nie sami. Pomogą nam Niemcy i prawdopodobnie Anglicy.

Właśnie wyjaśniło się, jak będzie wyglądała procedura. Konkurs, do którego zgłoszą się kandydaci, Unia Europejska rozpisze w kwietniu przyszłego roku. Kilka kolejnych miesięcy zajmie prezentacja ofert, a decyzja o lokalizacji pierwszej tak zwanej "wspólnoty wiedzy" powinna zapaść w drugiej połowie przyszłego roku.

Mamy kilka miesięcy, by ustalić wspólne stanowisko. Tymczasem dziś Wrocław chciałby prowadzić badania związane zarówno z nowymi technologiami i branżą IT, jak i z energią odnawialna. Z jednej strony mamy potężny klaster branży informacyjno-komunikacyjnej skupiający ponad 40 uczelni, instytutów i firm z tej dziedziny.

Z drugiej - Wrocławskie Centrum Badań uruchomiło wielki projekt badawczy związany z energią odnawialną. Badacze pracują nad nowatorską w Europie metodą wydobycia olbrzymich pokładów węgla. Efektami ich pracy są zainteresowani nie tylko Polacy.
Czy niezdecydowanie nie przeszkodzi naszej kandydaturze? Prawdopodobnie nie. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jest już niemal przesądzone, że powalczymy o jednostkę badawczą zajmującą się czystą energią.

- Polska ma największe w Europie pokłady węgla brunatnego, dobry pomysł na ich wykorzystanie i, w perspektywie, spore pieniądze na badania - przekonuje prof. Jerzy Langer, były wiceminister nauki i członek Europejskiego Komitetu Konsultacyjnego ds. Badań. - Wrocław ma największe szanse na sukces współpracując z Niemcami i Anglikami, którzy popierali nas już przy wyborze głównej siedziby EIT - dodaje.

Walkę o jednostkę badawczą związaną z czystą energią popiera także prof. Mirosław Miller, szef Wrocławskiego Centrum Badań. - Współpracujemy z zagranicznymi partnerami. Na początku przyszłego roku powstanie tak zwana polska platforma czystych energii. Prezentujemy nasze pomysły na dużych międzynarodowych konferencjach - wyjaśnia prof. Miller. Według niego, właśnie zagadnienie czystych energii to nasza największa szansa na ośrodek badawczy EIT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska